Amelia - en to cs_CZ translation catalogue (2867 entries)

en:  (Incl. Tax)
cs_CZ:  (vč. DPH)

en:  Discover the modernized Catalog Booking Form 2.0 that showcases services in stylish card layouts. Easily add categories and adjust the appearance to reflect your brand.
cs_CZ:  Objevte modernizovaný rezervační formulář Katalog 2.0, který představuje služby ve stylovém rozvržení karet. Snadno přidávejte kategorie a upravte vzhled tak, aby odrážel vaši značku.

en: "Book Now" Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka „Rezervovat nyní“

en: "Go Back" Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka „Zpět“

en: "Paying now" Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka „Platit teď“

en: "Payment Method" View
cs_CZ: Zobrazení Platební metoda

en: "View Employee" Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka „Zobrazit pracovníka“

en: # of Hours in appointment
cs_CZ: rezervovaných hodin

en: # of appointments
cs_CZ: rezervací

en: (+tax)
cs_CZ: (+DPH)

en: (Higher Price)
cs_CZ: (Vyšší cena)

en: (Lower Price)
cs_CZ: (Nižší cena)

en: (Paying now)
cs_CZ: (Platím teď)

en: (Selecting services, employees, locations and events which are mutually connected and can be booked in the same appointment, will lead to multiple usages of this resource per such appointment.)
cs_CZ: (Výběr služeb, pracovníků, míst a akcí, které jsou vzájemně propojeny a které lze rezervovat na stejný termín, povede k vícenásobnému použití tohoto zdroje v tomto termínu.)

en: (select Employee first)
cs_CZ: (nejdřív zvolte pracovníka)

en: +more
cs_CZ: +více

en: 1 day
cs_CZ: 1 den

en: 1 week
cs_CZ: 1 týden

en: 1 year
cs_CZ: 1 rok

en: 1. November at 4Pm cest
cs_CZ: 1. listopadu v 16 hodin SELČ

en: 2 Way Sync
cs_CZ: Obousměrná synchronizace

en: 2 days
cs_CZ: 2 dny

en: 2 weeks
cs_CZ: 2 týdny

en: 2 years
cs_CZ: 2 roky

en: 3 days
cs_CZ: 3 dny

en: 3 months
cs_CZ: 3 měsíce

en: 3 weeks
cs_CZ: 3 týdny

en: 3 years
cs_CZ: 3 roky

en: 4 days
cs_CZ: 4 dny

en: 4 weeks
cs_CZ: 4 týdny

en: 5 days
cs_CZ: 5 dnů

en: 6 days
cs_CZ: 6 dnů

en: 6 months
cs_CZ: 6 měsíců

en: </> Show Email Placeholders
cs_CZ: </> Zobrazit zástupné texty pro email

en: </> Show SMS Placeholders
cs_CZ: </> Zobrazit zástupné texty pro SMS

en: <div>Hey there!</div><span>We would like to know you a little bit better! Could you spare a minute or two to answer a few questions?</span>
cs_CZ: <div>Ahoj!</div><span>Rádi bychom vás poznali trochu lépe! Mohl byste si vyhradit minutu nebo dvě a odpovědět na několik otázek?</span>

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
cs_CZ: <p>Plugin <strong>Amelia</strong> vyžaduje PHP verzi 5.5 nebo vyšší.</p>

en: <ul><li>No first row with column names</li><li><b>First</b> and <b>Last name</b> are two separate fields</li><li><b>Date of birth</b> in the same format as chosen in your WP settings (if date format with a comma is used the dates should be in quotes)</li><li><b>Phone</b> has a country code</li><li><b>Gender</b> in Male or Female form</li></ul>
cs_CZ: <ul><li>Žádný první řádek s názvy sloupců</li><li><b>Jméno</b> a <b>příjmení</b> jsou dvě samostatná pole</li><li><b>Datum narození</b> ve stejném formátu, jaký byl vybrán v nastavení WP (pokud se používá formát data s čárkou, data by měla být v uvozovkách)</li><li><b>Telefon</b> má kód země</li><li><b>Pohlaví</b> v mužské nebo ženské podobě</li></ul>

en: A maximum number of appointments a customer can schedule at the moment of booking.
cs_CZ: Maximální počet termínů, které může zákazník rezervovat zároveň.

en: A minimum number of appointments a customer needs to schedule at the moment of booking.
cs_CZ: Minimální počet termínů, které musí zákazník rezervovat zároveň.

en: A number of appointments included in the package for this service.
cs_CZ: Počet termínů zahrnutých v balíčku služby.

en: A number of appointments included in the package.
cs_CZ: Počet termínů zahrnutých v balíčku služby.

en: AM - Booking view
cs_CZ: AM - Zobrazení rezervací

en: AM - Catalog Booking
cs_CZ: AM - Katalogový rezervační formulář

en: AM - Catalog view
cs_CZ: AM - Zobrazení katalogu

en: AM - Customer Panel
cs_CZ: AM - Panel zákazníka

en: AM - Employee Panel
cs_CZ: AM - Panel pracovníka

en: AM - Events Calendar Booking
cs_CZ: AM - Rezervační kalendář akcí

en: AM - Events List Booking
cs_CZ: AM - Rezervační formulář seznamu akcí

en: AM - Events view
cs_CZ: AM - Zobrazení akcí

en: AM - Search view
cs_CZ: AM - Zobrazení vyhledávání

en: AM - Step Booking
cs_CZ: Formulář rezervací krok za krokem

en: API base URL:
cs_CZ: Základní URL API:

en: API key
cs_CZ: Klíč API

en: API key Permissions
cs_CZ: Oprávnění API klíče

en: API keys
cs_CZ: Klíče API

en: About
cs_CZ: O

en: About Event
cs_CZ: O akci

en: About Package
cs_CZ: O balíčku

en: About Service
cs_CZ: O službě

en: About this Event
cs_CZ: Informace o akci

en: Accepted
cs_CZ: Přijato

en: Access Link
cs_CZ: Přístupový odkaz

en: Access Link Success
cs_CZ: Úspěch přístupového odkazu

en: Account ID
cs_CZ: ID účtu

en: Account recovery email has been sent
cs_CZ: Email pro obnovení účtu byl odeslán

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Action triggered notification
cs_CZ: Upozornění spuštěné akcí

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate the plugin by entering Purchase code or using Envato API.
cs_CZ: Aktivujte plugin zadáním zakoupeného kódu nebo použitím Envato API.

en: Activate with Envato
cs_CZ: Aktivovat s Envato

en: Activated with Envato
cs_CZ: Aktivováno s Envato

en: Activation
cs_CZ: Aktivace

en: Activation Settings
cs_CZ: Nastavení aktivace

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add "Invisible Google reCaptcha"
cs_CZ: Přidat neviditelnou Google reCAPTCHA

en: Add Attendee
cs_CZ: Přidat účastníka

en: Add Break
cs_CZ: Přidat přestávku

en: Add Category
cs_CZ: Přidat kategorii

en: Add Coupon
cs_CZ: Vložit slevový kód

en: Add Custom Field
cs_CZ: Přidat vlastní pole

en: Add Customer
cs_CZ: Přidat zákazníka

en: Add Date
cs_CZ: Přidat termín

en: Add Date Range
cs_CZ: Přidat období

en: Add Day Off
cs_CZ: Přidat den volna

en: Add Day(s)
cs_CZ: Přidat den/dny

en: Add Duration
cs_CZ: Přidat dobu trvání

en: Add Employee
cs_CZ: Přidat pracovníka

en: Add Event's Attendees
cs_CZ: Přidat účastníky akce

en: Add Extra
cs_CZ: Přidat doplňky

en: Add Google Map API Key to show Google static map on<br/>"Locations" page.
cs_CZ: Přidejte Google Map API Klíč pro zobrazení statické mapy<br/>na stránce Místa.

en: Add Image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Add Language
cs_CZ: Přidat jazyk

en: Add Location
cs_CZ: Přidat místo

en: Add New MetaData
cs_CZ: Přidat nová metadata

en: Add New Role
cs_CZ: Přidat roli

en: Add New Web Hook
cs_CZ: Přidat web hook

en: Add Option
cs_CZ: Přidat volbu

en: Add Package
cs_CZ: Přidat balíček

en: Add Period
cs_CZ: Přidat období

en: Add Pricing Category
cs_CZ: Přidat cenovou kategorii

en: Add Resource
cs_CZ: Přidat zdroj

en: Add Rule
cs_CZ: Přidat pravidlo

en: Add Service
cs_CZ: Přidat službu

en: Add Special Day
cs_CZ: Přidat speciální den

en: Add Stripe Address Fields
cs_CZ: Přidat Stripe pole pro adresu

en: Add Tracking
cs_CZ: Přidat sledování

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
cs_CZ: Přidejte URL pro přesměrování pro případy, kdy se zákazník pokusí rezervovat časový úsek, který již byl obsazen.

en: Add appointment
cs_CZ: Přidat rezervaci

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
cs_CZ: Přidat ID prvku (tlačítko, odkaz...), který načte obsah Amelia shortcode

en: Add extra
cs_CZ: Přidat doplňky

en: Add more Appointments
cs_CZ: Přidat další rezervace

en: Add services
cs_CZ: Přidat služby

en: Add to Calendar
cs_CZ: Přidat do kalendáře

en: Add/edit custom fields
cs_CZ: Přidat/upravit vlastní pole

en: Additional Information
cs_CZ: Dodatečné informace

en: Additional people
cs_CZ: Další lidé

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Admin
cs_CZ: Správce

en: Admin or employee will need to manually change the status on the waiting list to move the customer/attendee to the scheduled event
cs_CZ: Administrátor nebo pracovník bude muset ručně změnit stav na čekací listině, aby zákazníka/účastníka přesunul na plánovanou akci

en: After
cs_CZ: Po

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
cs_CZ: Po aktivaci účtu budou předplatitelé vytvořeni v Amelii jako zákazníci

en: After with space
cs_CZ: Za s mezerou

en: Agenda of the meeting that will be displayed in the Zoom.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Agenda termínu, která bude zobrazena v Zoomu.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Alert Content
cs_CZ: Obsah upozornění

en: Alert Message
cs_CZ: Zpráva upozornění

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Employees
cs_CZ: Všichni pracovníci

en: All Events
cs_CZ: Všechny akce

en: All Extras
cs_CZ: Všechny doplňky

en: All Locations
cs_CZ: Všechna místa

en: All Packages
cs_CZ: Všechny balíčky

en: All Services
cs_CZ: Všechny služby

en: All appointments are selected
cs_CZ: Všechny rezervace
     jsou vybrány

en: All appointments will be scheduled with the<br/>status you choose here.
cs_CZ: Všechny rezervace budou naplánovány <br/>se stavem, který zde vyberete.

en: All appointments will be selected later
cs_CZ: Všechny rezervace budou vybrány později

en: All bookings
cs_CZ: Všechny rezervace

en: All customer appointments
cs_CZ: Všechny termíny zákazníka

en: All employees
cs_CZ: Všichni pracovníci

en: All events
cs_CZ: Všechny akce

en: All services
cs_CZ: Všechny služby

en: All services are booked separately.
cs_CZ: Všechny služby jsou rezervovány samostatně.

en: All slots are selected
cs_CZ: Všechny termíny jsou vybrány

en: All tickets have already been scanned
cs_CZ: Všechny vstupenky už jsou naskenované

en: Allow admin to book appointment at any time
cs_CZ: Povolit správci provést rezervaci kdykoli

en: Allow admin to book over an existing appointment
cs_CZ: Povolit správci provést rezervaci přes existující rezervaci

en: Allow booking above maximum capacity
cs_CZ: Povolit rezervaci nad maximální kapacitu

en: Allow booking below minimum capacity
cs_CZ: Povolit rezervaci pod minimální kapacitu

en: Allow booking without a prior login
cs_CZ: Povolit rezervaci bez předchozího přihlášení

en: Allow bringing more people
cs_CZ: Povolit vzít více osob

en: Allow customer to pay via Customers Panel
cs_CZ: Povolit zákazníkům platit v panelu zákazníka

en: Allow customers to cancel packages
cs_CZ: Povolit zákazníkům rušit balíčky

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
cs_CZ: Povolit zákazníkům vybrat pracovníka v panelu zákazníka

en: Allow customers to delete their profile
cs_CZ: Povolit zákazníkům smazat svůj profil

en: Allow customers to pay total appointment amount
cs_CZ: Povolit zákazníkům zaplatit plnou částku za termín

en: Allow customers to pay total event amount
cs_CZ: Povolit zákazníkům zaplatit plnou částku

en: Allow customers to reschedule their own appointments
cs_CZ: Povolit zákazníkům přesunout vlastní rezervace

en: Allow customers to see other attendees
cs_CZ: Povolit zákazníkům vidět ostatní účastníky

en: Allow payment via Payment Link
cs_CZ: Povolit platbu prostřednictvím platebního odkazu

en: Allow synchronizing employee's calendar with Google Calendar for smoother personal scheduling
cs_CZ: Povolit synchronizaci kalendáře zaměstnance s Google kalendářem pro plynulejší uživatelskou správu

en: Allow the same customer to book more than once
cs_CZ: Povolit zákazníkovi rezervovat vícekrát

en: Allow the short description below the booking form to support<br/>Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
cs_CZ: Povolit krátký popis pod rezervací od pro podporu<br/> Amelia rezervační plugin a podělit se o zkušenosti.

en: Alpha Sender ID can't be empty
cs_CZ: Alpha ID odesílatele nemůže být prázdné

en: Alpha Sender ID has been saved
cs_CZ: Alpha ID odesílatele bylo uloženo

en: Alpha Sender ID:
cs_CZ: Alpha ID odesílatele:

en: Already have an account?
cs_CZ: Máte již účet?

en: Amelia - Booking view
cs_CZ: Amelia - Zobrazení rezervací

en: Amelia - Catalog Booking
cs_CZ: Amelia - Katalogový rezervační formulář

en: Amelia - Catalog view
cs_CZ: Amelia - Zobrazení katalogu

en: Amelia - Customer Panel
cs_CZ: Amelia - Panel zákazníka

en: Amelia - Employee Panel
cs_CZ: Amelia - Panel pracovníka

en: Amelia - Events
cs_CZ: Amelia - Akce

en: Amelia - Events Calendar
cs_CZ: Amelia - Kalendář akcí

en: Amelia - Events List
cs_CZ: Amelia - Seznam akcí

en: Amelia - Search view
cs_CZ: Amelia - Zobrazení vyhledávání

en: Amelia - Step-By-Step Booking
cs_CZ: Formulář rezervací krok za krokem

en: Amelia API Documentation
cs_CZ: Dokumentace API Amelia

en: Amelia Add to calendar page
cs_CZ: Amelia Přidat do kalendáře

en: Amelia Changelog
cs_CZ: Seznam změn v Amelii

en: Amelia Plans Comparison
cs_CZ: Porovnání plánů Amelia

en: Amelia Profile Settings
cs_CZ: Amela Nastavení profilu

en: Amelia Role
cs_CZ: Amelia role

en: Amelia Users Settings
cs_CZ: Amelia Nastavení uživatelů

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: Amount must be positive number
cs_CZ: Množství musí být kladné číslo

en: Amount type
cs_CZ: Typ množství

en: Amount:
cs_CZ: Množství:

en: An email with details of your booking has been sent to you.
cs_CZ: Email s informacemi o rezervaci vám byl zaslán.

en: Any
cs_CZ: Libovolný

en: Any Employee
cs_CZ: Libovolný pracovník

en: Any Employee Option Visibility:
cs_CZ: Volba viditelnosti pracovníka:

en: Any Location
cs_CZ: Libovolné místo

en: Apple Calendar
cs_CZ: Kalendář Apple

en: Apple Calendar (Personal)
cs_CZ: Kalendář Apple (osobní)

en: Application (client) ID
cs_CZ: ID aplikace (uživatelské)

en: Application Fee Amount (%)
cs_CZ: Výše poplatku za žádost (%)

en: Applied for all assigned services
cs_CZ: Použito pro všechny přiřazené služby

en: Applied for default employee location
cs_CZ: Použito jako výchozí místo pracovníka

en: Apply Coupon:
cs_CZ: Uplatnit slevový kód:

en: Apply after Order update
cs_CZ: Použít po aktualizace objednávky

en: Apply on
cs_CZ: Použít pro

en: Apply this to all recurring events
cs_CZ: Použít pro všechny opakující se akce

en: Apply to All Days
cs_CZ: Použít pro všechny dny

en: Appointment
cs_CZ: Rezervace

en: Appointment Approved
cs_CZ: Rezervace potvrzena

en: Appointment Canceled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: Appointment Customer
cs_CZ: Zákazník rezervace

en: Appointment Customer Email
cs_CZ: Email zákazníka rezervace

en: Appointment Customer Phone
cs_CZ: Telefon zákazníka rezervace

en: Appointment Date
cs_CZ: Datum rezervace

en: Appointment Date:
cs_CZ: Datum rezervace:

en: Appointment Details Changed
cs_CZ: Změněné detaily termínu

en: Appointment Employee
cs_CZ: Pracovník rezervace

en: Appointment Follow Up
cs_CZ: Poděkování po termínu

en: Appointment ID
cs_CZ: ID rezervace

en: Appointment Info
cs_CZ: Informace o rezervaci

en: Appointment Next Day Reminder
cs_CZ: Připomínka zítřejší rezervace

en: Appointment Pending
cs_CZ: Nepotvrzená rezervace

en: Appointment Price
cs_CZ: Cena rezervace

en: Appointment Rejected
cs_CZ: Rezervace zamítnuta

en: Appointment Repeats
cs_CZ: Rezervace se opakuje

en: Appointment Rescheduled
cs_CZ: Rezervace přesunuta

en: Appointment Space Name
cs_CZ: Název prostoru rezervace

en: Appointment Waiting List
cs_CZ: Čekací listina na termíny

en: Appointment Waiting List - Available Spot
cs_CZ: Čekací listina na termíny - Volné místo

en: Appointment booked
cs_CZ: Rezervovaný termín

en: Appointment can't be canceled
cs_CZ: Rezervace nemůže být zrušena

en: Appointment can't be moved because of employee break in the selected period
cs_CZ: Rezervace nemůže být posunuta, protože pracovník má ve vybraném období dovolenou

en: Appointment can't be moved because the employee doesn't provide this service at the selected time
cs_CZ: Rezervace nemůže být posunuta, protože pracovník neposkytuje tuto službu ve vybraném čase

en: Appointment can't be moved in past time period
cs_CZ: Rezervace nemůže být přesunuta do minulosti

en: Appointment can't be moved out of employee working hours
cs_CZ: Rezervace nemůže být přesunuta mimo pracovní hodiny zaměstnance

en: Appointment can't be rescheduled
cs_CZ: Rezervace nemůže být přeplánována

en: Appointment date and time
cs_CZ: Datum a čas termínu

en: Appointment deposit
cs_CZ: Záloha za rezervaci

en: Appointment has been deleted
cs_CZ: Rezervace byla smazána

en: Appointment has been rescheduled
cs_CZ: Rezervace byla přesunuta

en: Appointment has been saved
cs_CZ: Rezervace byla uložena

en: Appointment has not been deleted
cs_CZ: Rezervace nebyla smazána

en: Appointment have not been deleted
cs_CZ: Rezervace nebyla smazána

en: Appointment information
cs_CZ: Informace o termínu

en: Appointment is removed from the cart.
cs_CZ: Rezervace je odebrána z košíku.

en: Appointment notes
cs_CZ: Poznámky rezervace

en: Appointment price
cs_CZ: Cena rezervace

en: Appointment slots left to be booked.
cs_CZ: Zbylá časová okna k rezervaci.

en: Appointment status
cs_CZ: Stav rezervace

en: Appointment status has been changed to
cs_CZ: Stav rezervace byl změněn na

en: Appointments
cs_CZ: Rezervace

en: Appointments and Events
cs_CZ: Rezervace a akce

en: Appointments and Events Settings
cs_CZ: Nastavení rezervací a akcí

en: Appointments booked
cs_CZ: Rezervované termíny

en: Appointments from the first package expire on:
cs_CZ: Termíny z prvního balíčku vyprší dne:

en: Appointments have been deleted
cs_CZ: Rezervace byly smazány

en: Appointments in this package
cs_CZ: Termíny v tomto balíčku

en: Appointments in this service
cs_CZ: Rezervace v této službě

en: Appointments to book
cs_CZ: Rezervace k vytvoření

en: Approve Appointment Link
cs_CZ: Odkaz Potvrdit termín

en: Approved
cs_CZ: Potvrzeno

en: Approved Appointments
cs_CZ: Potvrzené rezervace

en: Are you sure you want to block this customer?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zablokovat tohoto zákazníka?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zrušit tuto rezervaci?

en: Are you sure you want to cancel this event?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto akci?

en: Are you sure you want to cancel this package?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zrušit tento balíček?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zrušit vaši účast?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tohoto účastníka?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tyto účastníky?

en: Are you sure you want to delete these appointments?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tyto rezervace?

en: Are you sure you want to delete these resources?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tyto zdroje?

en: Are you sure you want to delete this Event
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto akci

en: Are you sure you want to delete this appointment?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto rezervaci?

en: Are you sure you want to delete this category?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto kategorii?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento slevový kód?

en: Are you sure you want to delete this customer?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tohoto zákazníka?

en: Are you sure you want to delete this employee?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tohoto pracovníka?

en: Are you sure you want to delete this event?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto akci?

en: Are you sure you want to delete this extra
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento doplněk

en: Are you sure you want to delete this location?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat toto místo?

en: Are you sure you want to delete this notification? <br> You can't undo this action
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat toto upozornění?<br> Tato operace nelze vrátit

en: Are you sure you want to delete this package purchase and it's appointments?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento balíček vč. termínů?

en: Are you sure you want to delete this package?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento balíček?

en: Are you sure you want to delete this payment?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto platbu?

en: Are you sure you want to delete this resource?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento zdroj?

en: Are you sure you want to delete this rule
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat toto pravidlo

en: Are you sure you want to delete this service?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto službu?

en: Are you sure you want to delete this tax?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto daň?

en: Are you sure you want to delete this web hook
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento web hook

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat svůj účet? Ztratíte přístup ke všem svým rezervacím a panelu zákazníka.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tuto rezervaci?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tuto kategorii?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tento slevový kód?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tohoto pracovníka?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tuto akci?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat toto místo?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tento balíček?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tento zdroj?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tuto službu?

en: Are you sure you want to duplicate this tax?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zkopírovat tuto daň?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt tento slevový kód?

en: Are you sure you want to hide this employee?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt tohoto pracovníka?

en: Are you sure you want to hide this location?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt toto místo?

en: Are you sure you want to hide this package?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt tento balíček?

en: Are you sure you want to hide this resource?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt tento zdroj?

en: Are you sure you want to hide this service?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt tuto službu?

en: Are you sure you want to hide this tax?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete skrýt tuto daň?

en: Are you sure you want to open this event?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete otevřít tuto akci?

en: Are you sure you want to refund this payment?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete vrátit tuto platbu?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete resetovat nastavení formuláře?

en: Are you sure you want to show this coupon?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit tento slevový kód?

en: Are you sure you want to show this employee?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit tohoto pracovníka?

en: Are you sure you want to show this location?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit toto místo?

en: Are you sure you want to show this package?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit tento balíček?

en: Are you sure you want to show this resource?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit tento zdroj?

en: Are you sure you want to show this service?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit tuto službu?

en: Are you sure you want to show this tax?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zobrazit tuto daň?

en: Are you sure you want to unblock this customer?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odblokovat tohoto zákazníka?

en: Assigned
cs_CZ: Přiřazeno

en: Assigned Services
cs_CZ: Přiřazené služby

en: Assigned to
cs_CZ: Přiřazeno

en: Attachment
cs_CZ: Příloha

en: Attachment upload path
cs_CZ: Cesta uložení přílohy

en: Attendee
cs_CZ: Účastník

en: Attendee code
cs_CZ: Kód účastníka

en: Attendee has been saved
cs_CZ: Účastník byl uložen

en: Attendee have been deleted
cs_CZ: Účastník byl vymazán

en: Attendee have not been deleted
cs_CZ: Účastník nebyl vymazán

en: Attendees
cs_CZ: Účastníci

en: Attendees Allowed
cs_CZ: Povolených účastníků

en: Attendees have been deleted
cs_CZ: Účastníci byli vymazáni

en: Attendees have not been deleted
cs_CZ: Účastníci nebyli vymazáni

en: Auto-fill your details using:
cs_CZ: Automaticky vyplnit údaje pomocí:

en: Automatically
cs_CZ: Automaticky

en: Automatically create Amelia Customer user
cs_CZ: Automaticky vytvořit uživatelský účet Amelia

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
cs_CZ: Automaticky založit zákazníky z uživatelů WP s rolí Amelia Customer (zákazník)

en: Available
cs_CZ: K dispozici

en: Available Images
cs_CZ: Dostupné obrázky

en: Available from Pro license
cs_CZ: Dostupné od licence Pro

en: Available from Standard license
cs_CZ: Dostupné od licence Standard

en: Available from Starter license
cs_CZ: Dostupné od licence Starter

en: Available in Elite licence
cs_CZ: Dostupné s licencí Elite

en: Available in package
cs_CZ: Dostupné v balíčku

en: Average Bookings
cs_CZ: Průměrný počet rezervací

en: Avoid sending reminder notifications if a booking is created within the set time before the appointment/event.
cs_CZ: Vyhnout se zasílání oznámení o připomenutí, pokud je rezervace vytvořena v nastaveném čase před termínem/akcí.

en: Away
cs_CZ: Pryč

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Back Button
cs_CZ: Tlačítko Zpět

en: Back to appointments
cs_CZ: Zpět k termínům

en: Back to packages
cs_CZ: Zpět k balíčkům

en: Back to recurring settings
cs_CZ: Zpět na opakující se akce

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background Gradient Angle
cs_CZ: Úhel gradientu pozadí

en: Background Gradient Color 1
cs_CZ: Barva gradientu pozadí 1

en: Background Gradient Color 2
cs_CZ: Barva gradientu pozadí 2

en: Badge Color
cs_CZ: Barva štítku

en: Badge Label
cs_CZ: Štítek popisku

en: Balance:
cs_CZ: Zůstatek:

en: Barion Service
cs_CZ: Služba Barion

en: Base Price:
cs_CZ: Základní cena:

en: Before
cs_CZ: Před

en: Before with space
cs_CZ: Před s mezerou

en: Begins
cs_CZ: Začíná

en: Birthday
cs_CZ: Narozeniny

en: Birthday Greeting
cs_CZ: Narozeninové přání

en: Birthday Input Field
cs_CZ: Vstupní pole Narozeniny

en: Block
cs_CZ: Zablokovat

en: Book
cs_CZ: Rezervovat

en: Book Another Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Rezervovat další

en: Book Appointment
cs_CZ: Provést rezervaci

en: Book Now
cs_CZ: Rezervovat hned

en: Book Option on Employee Dialog
cs_CZ: Možnost rezervace v dialogu pro pracovníka

en: Book Package
cs_CZ: Rezervovat balíček

en: Book This Package
cs_CZ: Rezervovat tento balíček

en: Book This Service
cs_CZ: Rezervovat tuto službu

en: Book another
cs_CZ: Rezervovat další

en: Book event
cs_CZ: Rezervovat akci

en: Book next appointment
cs_CZ: Provést další rezervaci

en: Book now
cs_CZ: Rezervovat hned

en: Book subtab name
cs_CZ: Název podzáložky Rezervovat

en: Book this event
cs_CZ: Rezervovat akci

en: Booked
cs_CZ: Rezervováno

en: Booked Appointments
cs_CZ: Provedené rezervace

en: Booked Appointments Preview
cs_CZ: Náhled rezervovaných termínů

en: Booked Customer (full name, email, phone)
cs_CZ: Zákazník s rezervací (celé jméno, email, telefon)

en: Booking
cs_CZ: Rezervace

en: Booking Appointment
cs_CZ: Provedení rezervace

en: Booking Canceled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: Booking Closes
cs_CZ: Rezervace končí

en: Booking Completed
cs_CZ: Rezervace dokončena

en: Booking Event Button
cs_CZ: Tlačítko Rezervovat místo

en: Booking Form
cs_CZ: Rezervační formulář

en: Booking Forms 1.0
cs_CZ: Rezervační formulář 1.0

en: Booking ID
cs_CZ: ID rezervace

en: Booking Invoice
cs_CZ: Faktura rezervace

en: Booking Opens
cs_CZ: Začátek rezervací

en: Booking Overview
cs_CZ: Zobrazení rezervací

en: Booking Rescheduled
cs_CZ: Rezervace přeplánována

en: Booking Start
cs_CZ: Začátek rezervace

en: Booking Status
cs_CZ: Status rezervace

en: Booking Status Changed
cs_CZ: Stav rezervace se změnil

en: Booking Time Slots will depend on the service duration
cs_CZ: Časové sloty rezervací budou záviset na trvání služby

en: Booking can't be canceled
cs_CZ: Rezervace nemůže být zrušena

en: Booking closes when event starts
cs_CZ: Možnost rezervace končí se začátkem akce

en: Booking closes:
cs_CZ: Konec rezervací:

en: Booking date and time
cs_CZ: Datum a čas rezervace

en: Booking form on customer profile enabled
cs_CZ: Rezervační formulář v profilu zákazníka povolen

en: Booking form on employee profile enabled
cs_CZ: Rezervační formulář v profilu pracovníka povolen

en: Booking form tab enabled
cs_CZ: Karta Rezervační formulář povolena

en: Booking form type
cs_CZ: Typ rezervačního formuláře

en: Booking form type on employee profile page
cs_CZ: Typ rezervačního formuláře v profilu pracovníka

en: Booking info from attendees exported in separate rows
cs_CZ: Rezervační informace účastníků exportovány do samostatných řádků

en: Booking info from attendees exported in the same row
cs_CZ: Rezervační informace účastníků exportovány do stejného řádku

en: Booking info from group appointment exported in separate rows
cs_CZ: Rezervační informace skupinového termínu exportovány do samostatných řádků

en: Booking info from group appointment exported in the same row
cs_CZ: Rezervační informace skupinového termínu exportovány do stejného řádku

en: Booking is canceled
cs_CZ: Rezervace je zrušená

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
cs_CZ: Rezervace nejsou nyní k dispozici, zkuste to prosím později.

en: Booking is unavailable
cs_CZ: Rezervace je nedostupná

en: Booking not found
cs_CZ: Rezervace nenalezena

en: Booking not paid
cs_CZ: Rezervace neuhrazena

en: Booking on employee page tab name
cs_CZ: Rezervace na stránce se jménem stránky zaměstnance

en: Booking opens immediately
cs_CZ: Možnost rezervace začíná okamžitě

en: Booking opens:
cs_CZ: Začátek rezervací:

en: Booking price
cs_CZ: Cena rezervace

en: Booking status has been changed to
cs_CZ: Stav rezervace byl změněn na

en: Booking tab name
cs_CZ: Název karty Rezervace

en: Bookings
cs_CZ: Rezervace

en: Bookings Price
cs_CZ: Cena rezervací

en: Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Break Hours
cs_CZ: Hodiny volna

en: Breaks
cs_CZ: Volno

en: Bringing Anyone With You
cs_CZ: Berete někoho sebou

en: Bringing Anyone with You?
cs_CZ: Berete někoho sebou?

en: Bringing anyone with you?
cs_CZ: Berete někoho sebou?

en: Buffer Time
cs_CZ: Čas příprav

en: Buffer Time After
cs_CZ: Čas přípravy po

en: Buffer Time Before
cs_CZ: Čas přípravy před

en: Busy
cs_CZ: Zaneprázdněný

en: Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka

en: Buttons
cs_CZ: Tlačítka

en: By approving this attendee, you have exceeded the event capacity.
cs_CZ: Schválením tohoto účastníka jste překročili kapacitu akce.

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
cs_CZ: Zarezervováním tohoto časového úseku si rezervujete termín nad rámec stávajícího skupinového termínu!

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
cs_CZ: Pokračováním nastavíte rezervaci do časového úseku, který je již obsazený!

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
cs_CZ: Zadáním svého telefonního čísla souhlasíte s přijímáním zpráv přes WhatsApp

en: Calculated price
cs_CZ: Vypočítaná cena

en: Calculated price for package
cs_CZ: Vypočítaná cena balíčku

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Calendar Slot End Time
cs_CZ: Čas ukončení slotu kalendáře

en: Calendar Time Zone
cs_CZ: Časové pásmo kalendáře

en: Camera not supported by this browser.
cs_CZ: Tento prohlížeč nepodporuje kameru.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
cs_CZ: Přístup ke kameře byl odepřen. Povolte prosím přístup ke kameře a zkuste to znovu.

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Cancel Appointment
cs_CZ: Zrušit rezervaci

en: Cancel Appointment Link
cs_CZ: Zrušit odkaz rezervace

en: Cancel Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Zrušit

en: Cancel Cart Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Vymazat košík

en: Cancel Event
cs_CZ: Zrušit akci

en: Cancel Event Link
cs_CZ: Zrušit odkaz akce

en: Cancel Package
cs_CZ: Zrušit balíček

en: Cancel following
cs_CZ: Zrušit následující

en: Canceled
cs_CZ: Zrušeno

en: Canceled By Admin
cs_CZ: Zrušeno správcem

en: Canceled By Attendee
cs_CZ: Zrušeno účastníkem

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Capacity
cs_CZ: Kapacita

en: Capacity:
cs_CZ: Kapacita:

en: Card
cs_CZ: Karta

en: Card Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka karty

en: Card Color
cs_CZ: Barva karty

en: Card Content
cs_CZ: Obsah karty

en: Card Field
cs_CZ: Pole karty

en: Card Payment
cs_CZ: Platba kartou

en: Card number
cs_CZ: Číslo karty

en: Cards
cs_CZ: Karty

en: Cards and Buttons
cs_CZ: Karty a tlačítka

en: Carrier:
cs_CZ: Nositel:

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Cart Purchase
cs_CZ: Košíkový nákup

en: Cart Selection
cs_CZ: Výběr košíku

en: Cart appointments details
cs_CZ: Podrobnosti o termínech v košíku

en: Cart appointments details placeholder set up
cs_CZ: Nastavení zástupného textu podrobností termínů v košíku

en: Cart description
cs_CZ: Popis košíku

en: Catalog
cs_CZ: Katalog

en: Catalog Booking
cs_CZ: Rezervace pomocí katalogu

en: Catalog Booking Form
cs_CZ: Katalogový rezervační formulář

en: Catalog Booking Form 2.0
cs_CZ: Katalogový rezervační formulář 2.0

en: Catalog Package
cs_CZ: Katalogový balíček

en: Catalog Service
cs_CZ: Katalogová služba

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Categories Sidebar
cs_CZ: Postranní panel kategorií

en: Categories positions has been saved
cs_CZ: Pozice kategorií byly uloženy

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Category Card Side Color
cs_CZ: Barva na straně karty kategorie

en: Category Color
cs_CZ: Barva kategorie

en: Category ID
cs_CZ: ID kategorie

en: Category Input Field
cs_CZ: Vstupní pole kategorie

en: Category has been deleted
cs_CZ: Kategorie byla smazána

en: Category has been duplicated
cs_CZ: Kategorie byla zkopírována

en: Category has been saved
cs_CZ: Kategorie byla uložena

en: Category name
cs_CZ: Název kategorie

en: Category:
cs_CZ: Kategorie:

en: Cell Disabled Background
cs_CZ: Pozadí neaktivované buňky

en: Cell Disabled Text
cs_CZ: Text neaktivované buňky

en: Cell Selected Background
cs_CZ: Pozadí vybrané buňky

en: Cell Selected Text
cs_CZ: Text vybrané buňky

en: Certain employees that are assigned to the service are not connected to Zoom users. Please go to employees' profiles and connect them to Zoom users in order to use this integration properly.
cs_CZ: Někteří zaměstnanci přiřazení k službě nejsou připojeni na službu Zoom uživatelé. Prosím jděte do záložky profily zaměstnanců a propojte Zoom účty aby integrace fungovala správně.

en: Change Alpha Sender ID
cs_CZ: Změnit Alpha ID odesílatele

en: Change Colors
cs_CZ: Změnit barvy

en: Change Password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Change Password Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Změnit heslo

en: Change group status
cs_CZ: Změnit stav skupinového termínu

en: Charge type
cs_CZ: Typ poplatku

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
cs_CZ: Zkontrolovat během rezervace, jestli pro jméno zákazníka existuje email/telefon

en: Check it out Event List 2.0
cs_CZ: Vyzkoušejte seznam akcí 2.0

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
cs_CZ: Zaškrtnutím tohoto políčka vygenerujete odkaz na platbu.<br> Chcete-li jej zahrnout do oznámení, přidejte zástupný symbol odkazu na platbu.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud má zákazník<br/>obdržet email o změnách v naplánovaném termínu.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the booked package.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud má zákazník<br/>obdržet email o rezervovaném balíčku.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud má zákazník<br/>obdržet email o naplánovaném termínu.

en: Check this checkbox if you want your customer(s) to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud má zákazník<br/>obdržet email o naplánovaném termínu.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud se má částka zálohy<br>násobit počtem osob, které zákazník bere s sebou.

en: Check this option if you want to create recurring appointments
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete provést opakovanou rezervaci

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud mají mít zákazníci možnost<br>vybrat si, zda zaplatí plnou částku nebo jen zálohu.<br>Pokud nezaškrtnuto, zákazník má možnost zaplatit pouze zálohu.

en: Check your email
cs_CZ: Zkontrolujte si email

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací pole

en: Checked in
cs_CZ: Přihlášen

en: Checkout
cs_CZ: Pokladna

en: Choose Apple Calendar
cs_CZ: Zvolte Apple Kalendář

en: Choose Category
cs_CZ: Zvolte kategorii

en: Choose Date and Time
cs_CZ: Zvolte datum a čas

en: Choose Package
cs_CZ: Zvolte balíček

en: Choose Placeholder
cs_CZ: Vybrat zástupný text

en: Choose Service
cs_CZ: Zvolte službu

en: Choose Type
cs_CZ: Zvolte typ

en: Choose a Form
cs_CZ: Zvolte formulář

en: Choose a Mailchimp list
cs_CZ: Zvolte seznam Mailchimpu

en: Choose a Mailchimp list Tooltip
cs_CZ: Nápověda pro výběr seznamu Mailchimpu

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
cs_CZ: Zvolte formulář, který chcete upravit. Formulář Krok za krokem 2.0 je nová a vylepšená verze, která vám poskytuje lepší design a uživatelský zážitek, stejně jako lepší rychlost.

en: Choose a group service
cs_CZ: Zvolte skupinovou službu

en: Choose default language
cs_CZ: Zvolte výchozí jazyk

en: Choose how to export event attendees
cs_CZ: Zvolte, jak exportovat účastníky akce

en: Choose how to export group appointments
cs_CZ: Zvolte, jak exportovat skupinový termín

en: Choose layout version
cs_CZ: Vybrat verzi rozvržení

en: Choose one of the placeholders from the lists below, click on it to copy and then paste into the template.
cs_CZ: Zvolte jeden ze zástupných textů v seznamu níže, klikněte pro zkopírování a poté vložte do šablony.

en: Choose panel version
cs_CZ: Vybrat verzi panelu

en: Choose template
cs_CZ: Zvolte šablonu

en: Choose time you want to repeat appointment
cs_CZ: Zvolte frekvenci opakování rezervace

en: Choose when
cs_CZ: Vybrat kdy

en: Choose when the repeating ends
cs_CZ: Zvolte, kdy opakování skončí

en: Choosing layout of first step in step by step form
cs_CZ: Výběr rozvržení prvního kroku ve formuláři Krok za krokem

en: Class
cs_CZ: Třída

en: Click 'Generate' to get your API key
cs_CZ: Pro získání API klíče klikněte na „Vytvořit“

en: Click here to see how to configure Facebook social login.
cs_CZ: Klikněte sem a podívejte se, jak nastavit přihlášení přes Facebook.

en: Click here to see how to configure Google social login.
cs_CZ: Klikněte sem a podívejte se, jak nastavit přihlášení přes Google.

en: Click here to see how to obtain<br/>Google Client ID and Secret
cs_CZ: Klikněte sem pro informaci, jak získat<br/>Google Client ID a Secret

en: Click here to see how to obtain<br/>Outlook Application (client) ID and Secret
cs_CZ: Klikněte sem pro informaci, jak získat<br/>Outlook Application (client) ID a Secret

en: Click here to see how to obtain<br/>Zoom API Key and Secret
cs_CZ: Klikněte sem pro informaci, jak získat<br/>Zoom API Key a Secret

en: Click here to see how to obtain<br/>Zoom Application ID, Client ID and Client Secret
cs_CZ: Klikněte sem pro informaci, jak získat<br/>Zoom Application ID, Client ID a Client Secret

en: Click here to see how to obtain<br/>iCloud Email Address and iCloud App-specific Password
cs_CZ: Klikněte sem pro informaci, jak získat<br/>iCloud Email Address a iCloud App-specific Password

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
cs_CZ: Klikněte na aktivační odkaz v e-mailu, který jsme vám zaslali na

en: Client Time:
cs_CZ: Časové pásmo zákazníka:

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Zavřít

en: Close Event Button
cs_CZ: Tlačítko Zrušit

en: Close Event after certain minimum is reached
cs_CZ: Zavřít událost po dosažení určitého minima

en: Close forever
cs_CZ: Zavřít navždy

en: Closed
cs_CZ: Zavřeno

en: Closes on:
cs_CZ: Končí v:

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Collapse Menu
cs_CZ: Sbalit menu

en: Collapse menu
cs_CZ: Sbalit menu

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Colors & Fonts
cs_CZ: Barvy a písmo

en: Comma (,)
cs_CZ: Čárka (,)

en: Comma-Dot
cs_CZ: Čárka-tečka

en: Company
cs_CZ: Společnost

en: Company Days Off Settings
cs_CZ: Nastavení dnů volna společnosti

en: Company Days off
cs_CZ: Dny volna společnosti

en: Company Email:
cs_CZ: Email společnosti:

en: Company Phone:
cs_CZ: Telefon společnosti:

en: Company Settings
cs_CZ: Nastavení společnosti

en: Company VAT number
cs_CZ: IČO společnosti

en: Company Working Hours Settings
cs_CZ: Nastavení pracovních hodin společnosti

en: Company address
cs_CZ: Adresa společnosti

en: Company email
cs_CZ: Email společnosti

en: Company name
cs_CZ: Název společnosti

en: Company phone
cs_CZ: Telefon společnosti

en: Company website
cs_CZ: Webová stránka společnosti

en: Complete Booking With Payment
cs_CZ: Dokončit rezervaci s platbou

en: Complete Booking Without Payment
cs_CZ: Dokončit rezervaci bez platby

en: Completed
cs_CZ: Dokončeno

en: Conditional Pricing
cs_CZ: Podmíněná cenotvorba

en: Configure
cs_CZ: Nastavit

en: Configure notifications for waiting list updates
cs_CZ: Nastavit upozornění pro aktualizace čekací listiny

en: Configure placeholder
cs_CZ: Nastavit zástupný text

en: Configure placeholder here
cs_CZ: Nastavit zástupný text zde

en: Configure their days off
cs_CZ: Nastavit dny volna

en: Configure their schedule
cs_CZ: Nastavit harmonogram

en: Configure their services
cs_CZ: Nastavit služby

en: Configure their special days
cs_CZ: Nastavit speciální dny

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Confirm Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Potvrdit

en: Congratulations
cs_CZ: Gratulujeme

en: Congratulations!
cs_CZ: Gratulujeme!

en: Congratulations! You are about to use the most powerful WordPress booking plugin - Amelia is designed to make the process of bookings representation and interaction quick, easy and effective.
cs_CZ: Gratulujeme! Chystáte se použít nejvýkonnější rezervační plugin WordPressu – Amelia je navržena tak, aby byl proces prezentace rezervací a interakce rychlý, snadný a efektivní.

en: Connect
cs_CZ: Propojit

en: Connect Account
cs_CZ: Připojit účet

en: Connect to Apple
cs_CZ: Připojit k Apple

en: Connect to Apple Calendar
cs_CZ: Připojit kalendář Apple

en: Connect to your personal Apple Calendar
cs_CZ: Připojte svůj osobní kalendář Apple

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
cs_CZ: Zde propojte svůj kalendář Google,<br/>takže když bude naplánována rezervace,<br/>bude automaticky přidána do kalendáře.

en: Contact our support
cs_CZ: Kontaktujte naši podporu

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content Text Color
cs_CZ: Barva textu obsahu

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Continue Booking
cs_CZ: Pokračovat v rezervaci

en: Continue Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Pokračovat

en: Copied!
cs_CZ: Zkopírováno!

en: Copy your API key because it won’t be visible again.
cs_CZ: Zkopírujte si klíč API, protože pak už nebude zobrazen.

en: Cost:
cs_CZ: Cena:

en: Country
cs_CZ: Země

en: Coupon
cs_CZ: Slevový kód

en: Coupon Input Field
cs_CZ: Vstupní pole slevového kódu

en: Coupon Limit Reached
cs_CZ: Počet uplatnění slevového kódu dosažen

en: Coupon Segment
cs_CZ: Segment slevových kódů

en: Coupon code
cs_CZ: Slevový kód

en: Coupon has been deleted
cs_CZ: Slevový kód byl smazán

en: Coupon has been saved
cs_CZ: Slevový kód byl uložen

en: Coupon has not been deleted
cs_CZ: Slevový kód nebyl smazán

en: Coupon needs to have discount or deduction
cs_CZ: Slevový kód musí obsahovat slevu nebo odečet

en: Coupon usage limit must be at least 1
cs_CZ: Limit použití slevového kódu musí být alespoň 1

en: Coupons
cs_CZ: Slevové kódy

en: Coupons have been deleted
cs_CZ: Slevové kódy byly smazány

en: Coupons have not been deleted
cs_CZ: Slevové kódy nebyly smazány

en: Create
cs_CZ: Založit

en: Create Amelia Customers
cs_CZ: Založit zákazníka

en: Create Amelia Employees
cs_CZ: Založit pracovníka

en: Create Appointments list
cs_CZ: Vytvořit seznam rezervací

en: Create Customer
cs_CZ: Založit zákazníka

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
cs_CZ: Založit zákazníky z uživatelů WP s rolí Amelia Customer (zákazník)

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
cs_CZ: Založit pracovníky z uživatelů WP s rolí Amelia Employee (pracovník)

en: Create Meetings For Pending Appointments
cs_CZ: Vytvořit meeting pro nepotvrzené rezervace

en: Create New
cs_CZ: Vytvořit nové

en: Create New Badge
cs_CZ: Vytvořit nový štítek

en: Create New Notification
cs_CZ: Vytvořit nové upozornění

en: Create spaces for pending appointments
cs_CZ: Vytvořit prostor pro nepotvrzené rezervace

en: Created On
cs_CZ: Vytvořeno

en: Credit Card
cs_CZ: Kreditní karta

en: Credit minimum to send reminder
cs_CZ: Minimum kreditu pro zasílání upozornění

en: Credit or debit card:
cs_CZ: Kreditní nebo debetní karta:

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Current Password
cs_CZ: Současné heslo

en: Current Password:
cs_CZ: Současné heslo:

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom Address
cs_CZ: Vlastní adresa

en: Custom Amount
cs_CZ: Vlastní částka

en: Custom Color
cs_CZ: Vlastní barva

en: Custom Currency Symbol
cs_CZ: Vlastní symbol měny

en: Custom Duration & Pricing
cs_CZ: Vlastní doba trvání a cena

en: Custom Duration and Pricing
cs_CZ: Vlastní doba trvání a cena

en: Custom Field
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom Fields
cs_CZ: Informace

en: Custom Notification
cs_CZ: Vlastní upozornění

en: Custom Pricing
cs_CZ: Vlastní ceník

en: Custom Service Duration
cs_CZ: Doba trvání služby na míru

en: Custom field has been added
cs_CZ: Vlastní pole bylo přidáno

en: Custom field has been deleted
cs_CZ: Vlastní pole bylo smazáno

en: Custom field has been saved
cs_CZ: Vlastní pole bylo uloženo

en: Custom fields
cs_CZ: Informace

en: Custom fields settings
cs_CZ: Nastavení vlastních polí

en: Custom price
cs_CZ: Vlastní cena

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
cs_CZ: Vlastní ceny přepíšou maximální povolenou hodnotu.

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
cs_CZ: Vlastní/pravidelné úpravy cen nejsou povoleny pro akce s potvrzenými účastníky.

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Customer Activity
cs_CZ: Aktivita zákazníka

en: Customer Email
cs_CZ: Email zákazníka

en: Customer Filter
cs_CZ: Filtr zákazníka

en: Customer Info
cs_CZ: Informace o zákazníkovi

en: Customer Information
cs_CZ: Informace zákazníka

en: Customer Name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Customer Panel
cs_CZ: Zákaznický panel

en: Customer Panel 2.0
cs_CZ: Zákaznický panel 2.0

en: Customer Panel Access
cs_CZ: Přístup do panelu zákazníka

en: Customer Panel Access Link
cs_CZ: Přehled rezervací

en: Customer Panel Button
cs_CZ: Tlačítko zákaznického panelu

en: Customer Panel Page URL
cs_CZ: URL panelu zákazníka

en: Customer Phone
cs_CZ: Telefon zákazníka

en: Customer Profile
cs_CZ: Profil zákazníka

en: Customer can not be deleted because of the future booking
cs_CZ: Zákazník nemůže být smazán kvůli budoucímu termínu

en: Customer email
cs_CZ: Email zákazníka

en: Customer first name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Customer full name
cs_CZ: Celé jméno zákazníka

en: Customer has already booked this appointment
cs_CZ: Zákazník už tento termín rezervoval

en: Customer has been blocked
cs_CZ: Zákazník byl zablokován

en: Customer has been deleted
cs_CZ: Zákazník byl smazán

en: Customer has been saved
cs_CZ: Zákazník byl uložen

en: Customer has been unblocked
cs_CZ: Zákazník byl odblokován

en: Customer is already added to this event
cs_CZ: Zákazník se této akce už účastní

en: Customer last name
cs_CZ: Příjmení zákazníka

en: Customer note
cs_CZ: Poznámka zákazníka

en: Customer phone
cs_CZ: Telefon zákazníka

en: Customer plus Additional People
cs_CZ: Zákazník plus další lidé

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
cs_CZ: Zákazník bude přesměrován na tuto adresu URL, jakmile provede rezervaci termínu nebo balíčku.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
cs_CZ: Zákazník bude přesměrován na tuto URL, jakmile provede rezervaci.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
cs_CZ: Zákazník bude přesměrován na tuto URL, jakmile bude platba z odkazu zpracována.

en: Customer(s)
cs_CZ: Zákazníci

en: Customers
cs_CZ: Zákazníci

en: Customers could not be deleted because of the future bookings
cs_CZ: Zákazníci nemohou být smazáni kvůli budoucímu termínům

en: Customers have been deleted
cs_CZ: Zákazníci byli smazáni

en: Customers in Waiting list
cs_CZ: Zákazníci na čekací listině

en: Customers will have to pay for all appointments at once
cs_CZ: Zákazníci musí zaplatit za všechny rezervace najednou

en: Customers will have to pay only for the first appointment
cs_CZ: Zákazníci mohou zaplatit pouze za první rezervaci

en: Customize
cs_CZ: Vzhled

en: Customize Page
cs_CZ: Stránka Vzhled

en: Customize SMS
cs_CZ: Upravit SMS

en: Daily
cs_CZ: Denně

en: Danger Button Background Color
cs_CZ: Barva pozadí tlačítka výstrahy

en: Danger Button Text Color
cs_CZ: Barva textu tlačítky výstrahy

en: Dashboard
cs_CZ: Přehled

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date & Time
cs_CZ: Datum a čas

en: Date & Time Selection
cs_CZ: Výběr data a času

en: Date & Time of the appointment
cs_CZ: Datum a čas rezervace

en: Date & Time period of the event
cs_CZ: Datum a čas akce

en: Date & Time periods of the event with Google Meet join links
cs_CZ: Datum a čas akce s odkazem na Google Meet

en: Date & Time periods of the event with Lesson Space join links
cs_CZ: Datum a čas akce s odkazem na Lesson Space

en: Date & Time periods of the event with Microsoft Teams join links
cs_CZ: Datum a čas akce s odkazem na Microsoft Teams

en: Date & Time periods of the event with Zoom join links
cs_CZ: Datum a čas akce s odkazem na Zoom (join)

en: Date & Time periods of the event with Zoom start links
cs_CZ: Datum a čas akce s odkazem na Zoom (start)

en: Date Picker
cs_CZ: Výběr data

en: Date Purchased
cs_CZ: Datum nákupu

en: Date Range
cs_CZ: Rozmezí data

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
cs_CZ: Rozsahy datumů, které nejsou definovány, budou používat výchozí cenu z kategorie vstupenky.

en: Date and Time
cs_CZ: Datum a čas

en: Date of Birth
cs_CZ: Datum narození

en: Date of the appointment
cs_CZ: Datum rezervace

en: Date period of the event
cs_CZ: Datum akce

en: Date periods of the event with Google Meet join links
cs_CZ: Termíny  akce s odkazy na připojení Google Meet

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
cs_CZ: Termíny akce s odkazy na připojení Lesson Space

en: Date periods of the event with Microsoft Teams join links
cs_CZ: Termíny akce s odkazy na připojení Microsoft Teams

en: Date periods of the event with Zoom join links
cs_CZ: Termíny  akce s odkazy na připojení Zoom

en: Date periods of the event with Zoom start links
cs_CZ: Termíny  akce s odkazy na zahájení Zoom

en: Date range
cs_CZ: Rozmezí data

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Dates:
cs_CZ: Datum:

en: Day
cs_CZ: Den

en: Day Off
cs_CZ: Den volna

en: Day Off name
cs_CZ: Název dne volna

en: Day of the Week
cs_CZ: Den týdne

en: Days
cs_CZ: Dny

en: Days Off
cs_CZ: Dny volna

en: Days Off Settings
cs_CZ: Nastavení dnů volna

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Dear %customer_full_name%, 
                
    Thank you for choosing our company, 
    %company_name%
cs_CZ: Milá zákaznice, milý zákazníku, 
                
    Děkujeme, že jste si vybrali naši společnost 
    %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
cs_CZ: Milá zákaznice,  milý zákazníku, <br><br>děkujeme, že jste si vybrali naši společnost<br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
cs_CZ: Odečet

en: Default Appointment Status
cs_CZ: Výchozí stav rezervace

en: Default Label
cs_CZ: Výchozí popisek

en: Default Page
cs_CZ: Výchozí stránka

en: Default Payment Method
cs_CZ: Výchozí platební metoda

en: Default Pricing
cs_CZ: Výchozí cenotvorba

en: Default Square location
cs_CZ: Defaultní místo Square

en: Default Time Slot Step
cs_CZ: Výchozí velikost časového slotu

en: Default items per page for Backend
cs_CZ: Výchozí položky na stránku pro Backend

en: Default items per page for Frontend
cs_CZ: Výchozí položky na stránku pro Frontend

en: Default language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Default page on back-end
cs_CZ: Výchozí stránka v administraci

en: Default phone country code
cs_CZ: Výchozí telefonní předvolba země

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Amelia content
cs_CZ: Smazat obsah Amelia

en: Delete Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Smazat

en: Delete Event
cs_CZ: Smazat akci

en: Delete Period
cs_CZ: Smazat období

en: Delete following
cs_CZ: Smazat následující

en: Delete profile
cs_CZ: Smazat profil

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
cs_CZ: Smazat tabulky, role, soubory a nastavení, pokud odinstalujete plugin Amelia.

en: Delivered
cs_CZ: Doručeno

en: Deposit
cs_CZ: Záloha

en: Deposit Payment
cs_CZ: Platba zálohy

en: Deposit amount
cs_CZ: Výše zálohy

en: Deposit only
cs_CZ: Pouze záloha

en: Deposit type
cs_CZ: Typ zálohy

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description for Barion
cs_CZ: Popis pro Barion

en: Description for Mollie
cs_CZ: Popis pro Mollie

en: Description for PayPal
cs_CZ: Popis pro PayPal

en: Description for Razorpay
cs_CZ: Popis pro Razorpay

en: Description for Square
cs_CZ: Popis pro Square

en: Description for Stripe
cs_CZ: Popis pro Stripe

en: Description for WooCommerce
cs_CZ: Popis pro WooCommerce

en: Description of the event that will be displayed in the Apple Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Popis akce, který bude zobrazen v kalendáři Apple.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Description of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Popis akce, který bude zobrazen v kalendáři Google.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Description of the event that will be displayed in the Outlook Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Popis akce, který bude zobrazen v kalendáři Outlook.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Description:
cs_CZ: Popis:

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Details Changed
cs_CZ: Změněné detaily

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
cs_CZ: Nedostali jste e-mail? Zkontrolujte filtr spamu nebo

en: Direct charge
cs_CZ: Přímý náklad

en: Disable this option if you want to translate these<br/>strings using the third party translation plugin.
cs_CZ: Vypněte, pokud budete překládat tyto<br/> výrazy pomocí jiných pluginů.

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Discard
cs_CZ: Zahodit

en: Disconnect
cs_CZ: Odpojit

en: Disconnect Employee
cs_CZ: Odpojit pracovníka

en: Disconnect from Apple
cs_CZ: Odpojit od Apple

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Discount (%)
cs_CZ: Sleva (%)

en: Discover Amelia
cs_CZ: Prozkoumat Amelii

en: Display Field:
cs_CZ: Zobrazit pole:

en: Do you want to cancel following events?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat následující akce?

en: Do you want to cancel this purchase?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento nákup?

en: Do you want to delete following canceled events?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat následující zrušené akce?

en: Do you want to delete this appointment?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tuto rezervaci?

en: Do you want to open following events?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat následující akce?

en: Do you want to repeat this appointment?
cs_CZ: Chcete provést opakovanou rezervaci?

en: Do you want to update following events?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete aktualizovat následující akce?

en: Don't have an account?
cs_CZ: Nemáte účet?

en: Don't import
cs_CZ: Neimportovat

en: Don't show again
cs_CZ: Už nezobrazovat

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
cs_CZ: Nepoužívejte Textový mód, pokud už máte HTML kód v popisu. Existující HTML tagy se mohou ztratit, pokud je možnost aktivována.

en: Dot-Comma
cs_CZ: Tečka-čárka

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download .csv
cs_CZ: Stáhnout .csv

en: Download Invoice
cs_CZ: Stáhnout fakturu

en: Download PDF
cs_CZ: Stáhnout PDF

en: Download PDF Invoice
cs_CZ: Stáhnout fakturu ve formátu PDF

en: Download XML
cs_CZ: Stáhnout XML

en: Download XML Invoice
cs_CZ: Stáhnout fakturu ve formátu XML

en: Draft
cs_CZ: Koncept

en: Drag and drop or choose from <em>files</em>
cs_CZ: Klikněte a táhněte nebo vyberte ze <em>souborů</em>

en: Drop file here or click to upload
cs_CZ: Přesuňte soubor sem nebo klikněte pro nahrání

en: Dropdown Color
cs_CZ: Barva dropdownu

en: Dropdown Text Color
cs_CZ: Barva textu dropdownu

en: Dropdown layout
cs_CZ: Rozvržení rozevíracího seznamu

en: Dropdowns
cs_CZ: Rozevírací seznamy

en: Due
cs_CZ: Zbývá

en: Duplicate
cs_CZ: Zkopírovat

en: Duplicate Event
cs_CZ: Zkopírovat akci

en: Duplicate of
cs_CZ: Kopie

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: Duration & Pricing
cs_CZ: Doba trvání a cena

en: Duration of the appointment
cs_CZ: Trvání rezervace

en: Duration:
cs_CZ: Trvání:

en: E-Ticket
cs_CZ: E-vstupenka

en: E-Ticket Scanner
cs_CZ: Skener e-vstupenky

en: E-Tickets
cs_CZ: E-vstupenky

en: Each
cs_CZ: Každý

en: Each:
cs_CZ: Každý:

en: Easy Customization
cs_CZ: Snadné upravení

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Appointment
cs_CZ: Upravit rezervaci

en: Edit Attendee
cs_CZ: Upravit účastníka

en: Edit Attendees
cs_CZ: Upravit účastníky

en: Edit Category
cs_CZ: Upravit kategorii

en: Edit Company Days off
cs_CZ: Upravit dny volna společnosti

en: Edit Coupon
cs_CZ: Upravit slevový kód

en: Edit Customer
cs_CZ: Upravit zákazníka

en: Edit Employee
cs_CZ: Upravit pracovníka

en: Edit Event
cs_CZ: Upravit akci

en: Edit Location
cs_CZ: Upravit místo

en: Edit Notification
cs_CZ: Upravit upozornění

en: Edit Package
cs_CZ: Upravit balíček

en: Edit Payment Details
cs_CZ: Upravit detaily platby

en: Edit Resource
cs_CZ: Upravit zdroj

en: Edit Service
cs_CZ: Upravit službu

en: Edit Tax
cs_CZ: Upravit daň

en: Effective September 30th, SMS providers will implement charges for failed message deliveries. To help minimize the occurrence of failed messages, please adhere to the following guidelines: <br>
                                                                   <ol style="margin-left: 16px">
                                                                    <li>For countries where Alphanumeric Sender IDs are not permitted, the Alphanumeric Sender ID will be replaced with the phone number. A complete list of affected countries is available <a href="https://wpamelia.com/sms-notifications/">here</a>.</li>
                                                                    <li>Update the label of the “Phone Number” field through Amelia’s Customize menu to “Mobile phone number” to ensure users enter the correct format and to avoid failures caused by sending SMS to landline numbers.</li>
                                                                    <li>Use HTTPS links instead of HTTP, as HTTP links may be flagged as insecure, leading to potential delivery issues.</li>
                                                                   </ol>
                                                                   Amelia forwards messages to external SMS providers, who charge for all delivery attempts, successful or failed, so following the provided guidelines can help minimize costs.
cs_CZ: Effective September 30th, SMS providers will implement charges for failed message deliveries. To help minimize the occurrence of failed messages, please adhere to the following guidelines: <br>
                                                                   <ol style=„margin-left: 16px“>
                                                                    <li>For countries where Alphanumeric Sender IDs are not permitted, the Alphanumeric Sender ID will be replaced with the phone number. A complete list of affected countries is available <a href=„https://wpamelia.com/sms-notifications/„>here</a>.</li>
                                                                    <li>Update the label of the “Phone Number” field through Amelia’s Customize menu to “Mobile phone number” to ensure users enter the correct format and to avoid failures caused by sending SMS to landline numbers.</li>
                                                                    <li>Use HTTPS links instead of HTTP, as HTTP links may be flagged as insecure, leading to potential delivery issues.</li>
                                                                   </ol>
                                                                   Amelia forwards messages to external SMS providers, who charge for all delivery attempts, successful or failed, so following the provided guidelines can help minimize costs.

en: Email Address
cs_CZ: Email

en: Email Input Field
cs_CZ: Vstupní pole e-mailu

en: Email Notifications
cs_CZ: Emailové upozornění

en: Email Placeholders
cs_CZ: Zástupné texty emailu

en: Email already exists with different name. Please check your name.
cs_CZ: Email je již přiřazen k jinému jménu. Prosím zkontrolujte zadané jméno.

en: Email field is required
cs_CZ: Pole emailu je povinné

en: Email has been sent
cs_CZ: Email byl odeslán

en: Email has not been sent
cs_CZ: Email nebyl odeslán

en: Email or Username
cs_CZ: Email nebo uživatelské jméno

en: Email with access link has been sent
cs_CZ: Email s přístupovým odkazem byl odeslán

en: Employee
cs_CZ: Pracovník

en: Employee Badge
cs_CZ: Štítek pracovníka

en: Employee Badges
cs_CZ: Štítky pracovníka

en: Employee Days off
cs_CZ: Dny volna pracovníka

en: Employee Description Popup
cs_CZ: Vyskakovací okno popisu pracovníka

en: Employee Dialog
cs_CZ: Dialog pro pracovníka

en: Employee Email
cs_CZ: Email pracovníka

en: Employee Filter
cs_CZ: Filtr pracovníka

en: Employee ID
cs_CZ: ID pracovníka

en: Employee Information
cs_CZ: Informace pracovníka

en: Employee Input Field
cs_CZ: Vstupní pole zaměstnance

en: Employee Panel 2.0
cs_CZ: Panel pracovníka 2.0

en: Employee Panel Access
cs_CZ: Přístup do panelu pracovníka

en: Employee Panel Access Link
cs_CZ: Přehled rezervací pracovníka

en: Employee Panel Page URL
cs_CZ: URL panelu pracovníka

en: Employee Panel Password
cs_CZ: Heslo panelu pracovníka

en: Employee Panel Recovery
cs_CZ: Obnovení panelu pracovníka

en: Employee Password
cs_CZ: Heslo pracovníka

en: Employee Price
cs_CZ: Cena pro pracovníka

en: Employee Profile
cs_CZ: Profil pracovníka

en: Employee Selection
cs_CZ: Výběr pracovníka

en: Employee can not be deleted because of the future appointment
cs_CZ: Pracovník nemůže být smazán kvůli budoucímu termínu

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
cs_CZ: Denní limit termínů pracovníka byl dosažen. Zvolte prosím jiný termín nebo pracovníka.

en: Employee description
cs_CZ: Popis pracovníka

en: Employee email
cs_CZ: Email pracovníka

en: Employee first name
cs_CZ: Jméno pracovníka

en: Employee full name
cs_CZ: Celé jméno pracovníka

en: Employee has been deleted
cs_CZ: Pracovník byl smazán

en: Employee has been saved
cs_CZ: Pracovník byl uložen

en: Employee information
cs_CZ: Informace pracovníka

en: Employee is hidden
cs_CZ: Pracovník je skrytý

en: Employee is visible
cs_CZ: Pracovník je viditelný

en: Employee last name
cs_CZ: Příjmení pracovníka

en: Employee name, email & phone
cs_CZ: Jméno, email a telefon pracovníka

en: Employee note
cs_CZ: Poznámka pracovníka

en: Employee phone
cs_CZ: Telefon pracovníka

en: Employee photo
cs_CZ: Foto pracovníka

en: Employee selection logic
cs_CZ: Logika výběru pracovníka

en: Employees
cs_CZ: Pracovníci

en: Employees Selection
cs_CZ: Výběr pracovníků

en: Employees could not be deleted because of the future appointment
cs_CZ: Pracovníci nemohou být smazáni kvůli budoucímu termínu

en: Employees have been deleted
cs_CZ: Pracovníci byli smazáni

en: Empty State
cs_CZ: Prázdný stav

en: Enable Amelia
cs_CZ: Povolit Amelii

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
cs_CZ: Povolit záložky v profilech

en: Enable Auto-reply message
cs_CZ: Povolit automatickou odpověď na zprávu

en: Enable Customer Panel
cs_CZ: Povolit panel zákazníka

en: Enable Employee Panel
cs_CZ: Povolit panel pracovníka

en: Enable Facebook Login
cs_CZ: Povolit přihlášení přes Facebook

en: Enable Google Login
cs_CZ: Povolit přihlášení přes Google

en: Enable Google Meet
cs_CZ: Povolit Google Meet

en: Enable Google reCAPTCHA
cs_CZ: Povolit Google reCAPTCHA

en: Enable Labels Settings
cs_CZ: Povolit nastavení popisků

en: Enable Microsoft Teams
cs_CZ: Povolit Microsoft Teams

en: Enable No-show tag
cs_CZ: Povolit štítek No-show (nedostavil se bez omluvy)

en: Enable Payment from Link
cs_CZ: Povolit platbu z odkazu

en: Enable QR code E-Tickets
cs_CZ: Povolit QR code na e-vstupenkách

en: Enable Resource usage for a group booking
cs_CZ: Povolit použití zdrojů pro skupinovou rezervaci

en: Enable Server-to-Server OAuth
cs_CZ: Povolit Server-to-Server OAuth

en: Enable Stripe Connect
cs_CZ: Povolit Stripe Connect

en: Enable Taxes
cs_CZ: Povolit daně

en: Enable Waiting List
cs_CZ: Povolit čekací listinu

en: Enable WhatsApp Notifications
cs_CZ: Povolit upozornění WhatsApp

en: Enable guest booking
cs_CZ: Povolit rezervaci hosta

en: Enable integration with WooCommerce
cs_CZ: Povolit integraci s WooCommerce

en: Enable recurring event
cs_CZ: Povolit opakující se akci

en: Enable this option if you want to add Google reCAPTCHA on the front-end booking forms
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete přidat Google reCAPTCHA na front-end rezervačních formulářů

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud mají mít zákazníci možnost smazat si svůj profil (rezervace nebudou smazány).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud mají mít zákazníci možnost přeplánovat si vlastní rezervace.

en: Enable this option if you want to avoid AJAX calls<br>for fetching entities (services, employees, locations, packages, tags)
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud se chcete vyhnout volání AJAX<br>pro načítání prvků (služby, zaměstnanci, místa, balíčky, tagy)

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete počítat využití množství zdrojů pro každou další osobu přidanou během rezervace

en: Enable this option if you want to create spaces for appointments with pending status.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete vytvořit prostory pro nepotvrzené rezervace.

en: Enable this option if you want to create zoom meetings for appointments with pending status.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete vytvořit Zoom meeting pro nepotvrzené rezervace.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete smazat tabulky, role, soubory a nastavení <br>při odinstalování pluginu Amelia

en: Enable this option if you want to include Google Meet in your event.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete zahrnout Google Meet do akce.

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete zahrnout Microsoft Teams do akce.

en: Enable this option if you want to make time slot step<br/>the same as service duration in the booking process
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete, aby při provádění rezervace velikost časového slotu<br/>odpovídala délce trvání služby

en: Enable this option if you want to remove busy slots in<br/>Apple Calendar from Employee's working schedule.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete odstranit obsazené sloty<br/>v kalendáři Apple z pracovního rozvrhu pracovníka.

en: Enable this option if you want to remove busy slots in<br/>Google Calendar from Employee's working schedule.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete odstranit obsazené sloty<br/>v kalendáři Google z pracovního rozvrhu pracovníka.

en: Enable this option if you want to remove busy slots in<br/>Outlook Calendar from Employee's working schedule.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete odstranit obsazené sloty<br/>v kalendáři Outlook z pracovního rozvrhu pracovníka.

en: Enable this option if you want to see which Customers were a No-show
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete vidět, kteří zákazníci se bez omluvy nedostavili

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete po potvrzení rezervace poslat ics soubor v emailu.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete u nepotvrzené rezervace poslat ics soubor v emailu.

en: Enable this option if you want to show booking slots<br/>in client time zone.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete zobrazit rezervační sloty<br/>v zákazníkově časovém pásmu.

en: Enable this option if you want your customers to see<br/>all attendees in the appointment in their google calendar.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete, aby zákazníci měli možnost vidět všechny účastníky v kalendáři Google.

en: Enable this option if you want your customers to<br/>receive an email about the event.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete zákazníkům<br/>odesílat upozornění o akci.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete, aby pracovník dostával údaje z vlastních polí pouze od posledního zákazníka u skupinového termínu

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>appointments with pending status in their calendar.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud pracovníci mají vidět<br/>rezervace se stavem "nepotvrzeno” ve svém kalendáři.

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>in the event customers that attend the appointment.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete, aby pracovníci viděli<br/>účastníky, kteří se zúčastní.

en: Enable this option to add Google reCAPTCHA on the panel login. To activate it, make sure Google reCAPTCHA is also enabled and configured in General settings.
cs_CZ: Zapněte tuto volbu pro přidání Google reCAPTCHA na přihlašovací obrazovku. Pro její funkčnost se ujistěte, že je Google reCAPTCHA povolena a nastavena i v Nastavení – Obecné.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
cs_CZ: Zvolte tuto možnost, abyste zajistili, že zákazníci, kteří použijí existující e-mail nebo telefonní číslo, si zachovají stejné jméno a příjmení.

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete, aby byla po rezervaci zaslána faktura zákazníkovi.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete dostávat e-mail s připomenutím, když váš zůstatek SMS dosáhne nastaveného minima

en: Enable this option to set this custom field as the location in Google/Outlook calendar events, ICS files and "Add to calendar" events
cs_CZ: Povolením této možnosti nastavíte toto vlastní pole jako lokalitu v událostech kalendáře Google/Outlook, souborech ICS a událostech „Přidat do kalendáře“

en: Enable usage for older IE browsers
cs_CZ: Povolit použití pro starší prohlížeče IE

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: End Date
cs_CZ: Datum ukončení

en: End Time
cs_CZ: Čas konce

en: End Time Visibility:
cs_CZ: Zobrazení času konce:

en: End date & time of the event
cs_CZ: Datum a čas konce akce

en: End date of the event
cs_CZ: Datum konce akce

en: End time of the appointment
cs_CZ: Čas konce rezervace

en: End time of the event
cs_CZ: Čas konce akce

en: Endpoint
cs_CZ: Konec

en: Ends
cs_CZ: Končí

en: Ends after
cs_CZ: Končí po

en: Ends on
cs_CZ: Končí

en: Enter Address
cs_CZ: Zadejte adresu

en: Enter Apple Calendar app specific password
cs_CZ: Zadejte heslo vygenerované pro aplikaci Apple Kalendář

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
cs_CZ: Zadejte iCloud ID pro Apple Kalendář

en: Enter Business ID
cs_CZ: Zadejte ID firmy

en: Enter E-Ticket details manually
cs_CZ: Zadat detaily e-vstupenky ručně

en: Enter Event Name
cs_CZ: Zadejte název akce

en: Enter Permanent access token
cs_CZ: Zadejte token trvalého přístupu

en: Enter Phone number ID
cs_CZ: Zadejte telefonní číslo

en: Enter booking ID
cs_CZ: Zadejte ID rezervace

en: Enter date of birth
cs_CZ: Zadejte datum narození

en: Enter email
cs_CZ: Zadejte email

en: Enter email, then press Enter to add
cs_CZ: Zadejte email, pak potvrďte klávesou Enter

en: Enter first name
cs_CZ: Zadejte jméno

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications.<br/>Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
cs_CZ: Zadejte URL stránky s kódem [ameliacustomerpanel], pokud ji zákazníkům chcete zasílat v upozorněních.<br/>Zadejte také zástupný text v upozornění, aby URL mohla být poslána.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications.<br/>Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
cs_CZ: Zadejte URL stránky s kódem [ameliaemployeepanel], pokud ji pracovníkům chcete zasílat v upozorněních.<br/>Zadejte také zástupný text v upozornění, aby URL mohla být poslána.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
cs_CZ: Zadejte konec, pokud používáte Mailgun z evropských zemí

en: Enter holiday or day off name
cs_CZ: Zadejte název svátku nebo dne volna

en: Enter image link
cs_CZ: Zadejte odkaz obrázku

en: Enter last name
cs_CZ: Zadejte příjmení

en: Enter new payment amount
cs_CZ: Zadejte novou výši platby

en: Enter notification name
cs_CZ: Zadejte název upozornění

en: Enter number
cs_CZ: Zadejte počet

en: Enter phone
cs_CZ: Zadejte telefon

en: Enter redirect URL
cs_CZ: Zadejte URL přesměrování

en: Enter ticket code
cs_CZ: Zadejte kód vstupenky

en: Enter to set or reset password
cs_CZ: Zadejte pro nastavení nebo obnovení hesla

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
cs_CZ: Zadejte emailovou adresu vašeho účtu a my vám zašleme přístupový odkaz do emailu.

en: Enter your credentials to access your account.
cs_CZ: Zadejte své přihlašovací údaje pro přístup k účtu.

en: Enter your email
cs_CZ: Zadejte email

en: Enter your password
cs_CZ: Zadejte heslo

en: Enter, and re-enter your new password to continue
cs_CZ: Pro pokračování prosím zadejte a znovu zadejte své nové heslo

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error Color
cs_CZ: Barva chyby

en: Event
cs_CZ: Akce

en: Event Available
cs_CZ: Dostupná akce

en: Event Booked
cs_CZ: Akce rezervována

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
cs_CZ: Rezervace akce je shortcode, který umožní rezervovat vámi vytvořené akce v jednoduchém kalendáři akcí.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
cs_CZ: Rezervace akce je shortcode, který umožní rezervovat vámi vytvořené akce v jednoduchém seznamu.

en: Event Calendar Booking Form
cs_CZ: Rezervační formulář kalendáře akcí

en: Event Calendar Booking Form 2.0
cs_CZ: Rezervační formulář kalendáře akcí 2.0

en: Event Canceled By Admin
cs_CZ: Akce zrušena správcem

en: Event Canceled By Attendee
cs_CZ: Akce zrušena účastníkem

en: Event Card
cs_CZ: Karta akce

en: Event Colors:
cs_CZ: Barvy akce:

en: Event Customer
cs_CZ: Zákazník akce

en: Event Customer Email
cs_CZ: Email zákazníka akce

en: Event Customer Phone
cs_CZ: Telefon zákazníka akce

en: Event Date
cs_CZ: Datum akce

en: Event Date and Time
cs_CZ: Datum a čas akce

en: Event Day
cs_CZ: Den akce

en: Event Description
cs_CZ: Popis akce

en: Event Details Changed
cs_CZ: Změněné detaily akce

en: Event E-Ticket
cs_CZ: E-vstupenka na akci

en: Event Employee
cs_CZ: Pracovník akce

en: Event Employees
cs_CZ: Pracovníci akce

en: Event Ends
cs_CZ: Akce končí

en: Event Filter
cs_CZ: Filtr akcí

en: Event Follow Up
cs_CZ: Poděkování po akci

en: Event Gallery
cs_CZ: Galerie akce

en: Event Gallery:
cs_CZ: Galerie akce:

en: Event ID
cs_CZ: ID akce

en: Event Info
cs_CZ: Informace o akci

en: Event List Booking Form
cs_CZ: Rezervační formulář seznamu akcí

en: Event List Booking Form 2.0
cs_CZ: Rezervační formulář seznamu akcí 2.0

en: Event Location
cs_CZ: Místo akce

en: Event Next Day Reminder
cs_CZ: Připomínka zítřejší akce

en: Event Parameter
cs_CZ: Parametr akce

en: Event Price
cs_CZ: Cena akce

en: Event Rescheduled
cs_CZ: Akce přeplánována

en: Event Slots Capacity
cs_CZ: Kapacita slotů akce

en: Event Space Name
cs_CZ: Název prostoru akce

en: Event Starts
cs_CZ: Akce začíná

en: Event Status
cs_CZ: Stav akce

en: Event Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet akce

en: Event Tab Image
cs_CZ: Obrázek akce

en: Event Tickets
cs_CZ: Vstupenky na akci

en: Event Title
cs_CZ: Název akce

en: Event Title and Description
cs_CZ: Název a popis akce

en: Event Type
cs_CZ: Typ akce

en: Event Waiting List
cs_CZ: Čekací listina akce

en: Event action
cs_CZ: Akce události (Event action)

en: Event booking has been deleted
cs_CZ: Rezervace akce byla smazána

en: Event booking has not been deleted
cs_CZ: Rezervace akce nebyla smazána

en: Event booking is unavailable
cs_CZ: Rezervace akce není k dispozici

en: Event deposit
cs_CZ: Záloha akce

en: Event description
cs_CZ: Popis akce

en: Event has been canceled
cs_CZ: Akce byla zrušena

en: Event has been deleted
cs_CZ: Ake byla smazána

en: Event has been opened
cs_CZ: Akce byla otevřena

en: Event has been saved
cs_CZ: Akce byla uložena

en: Event name
cs_CZ: Název akce

en: Event price
cs_CZ: Cena akce

en: Event start date and time
cs_CZ: Datum a čas zahájení akce

en: Event tickets
cs_CZ: Vstupenky akce

en: Events
cs_CZ: Akce

en: Events Available
cs_CZ: Dostupné akce

en: Events Booked
cs_CZ: Rezervované akce

en: Events Calendar
cs_CZ: Kalendář akcí

en: Events List
cs_CZ: Seznam akcí

en: Events List Booking
cs_CZ: Rezervační formulář seznamu akcí

en: Every
cs_CZ: Každý

en: Every Day until
cs_CZ: Každý den do

en: Every:
cs_CZ: Každý:

en: Exclude Taxes
cs_CZ: Bez daně

en: Expiration Date
cs_CZ: Datum expirace

en: Expiration date
cs_CZ: Datum expirace

en: Expired
cs_CZ: Expirováno

en: Expires after
cs_CZ: Vyprší po

en: Expires at
cs_CZ: Vyprší

en: Expires on
cs_CZ: Vyprší

en: Export
cs_CZ: Exportovat

en: Express Account
cs_CZ: Expresní účet

en: Express Account capabilities
cs_CZ: Možnosti expresního účtu

en: Extra
cs_CZ: Doplněk

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
cs_CZ: Limit pro další osoby nesmí překročit kapacitu čekací listiny

en: Extra people limit must be 0 or greater
cs_CZ: Limit pro další osoby musí být 0 nebo vyšší

en: Extra:
cs_CZ: Doplněk:

en: Extras
cs_CZ: Doplňky

en: Extras Cost:
cs_CZ: Cena doplňků:

en: Extras Description
cs_CZ: Popis doplňků

en: Extras Duration
cs_CZ: Trvání doplňku

en: Extras Heading
cs_CZ: Nadpis Doplňky

en: Extras Selection
cs_CZ: Výběr doplňků

en: Extras Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet doplňků

en: Extras available
cs_CZ: Dostupné doplňky

en: Extras total price
cs_CZ: Celková cena za doplňky

en: Facebook App ID is required
cs_CZ: Je vyžadováno Facebook App ID

en: Facebook App Secret
cs_CZ: Tajný klíč aplikace Facebook

en: Facebook App Secret is required
cs_CZ: Je vyžadován tajný klíč aplikace Facebook

en: Failed
cs_CZ: Selhalo

en: Faster Pages
cs_CZ: Rychlejší stránky

en: Female
cs_CZ: Žena

en: Field Order
cs_CZ: Objednávka

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
cs_CZ: Pořadí polí, povinná pole, popisky a možnosti zobrazení

en: Fifth
cs_CZ: Pátý

en: Filled
cs_CZ: Vyplněné

en: Filter Menu Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka nabídky filtru

en: Filter by Employee
cs_CZ: Filtrovat podle pracovníka

en: Filter by Location
cs_CZ: Filtrovat podle místa

en: Filterable Field:
cs_CZ: Filtrovatelné pole:

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Filters Block
cs_CZ: Blok filtrů

en: Filters Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Filtrovat

en: Find Attendees
cs_CZ: Najít účastníky

en: Finish
cs_CZ: Konec

en: Finish Button
cs_CZ: Tlačítko Dokončit

en: Finish Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Dokončit

en: First
cs_CZ: První

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: First Name:
cs_CZ: Jméno:

en: First booking only
cs_CZ: Pouze první rezervace

en: Fixed amount
cs_CZ: Pevná částka

en: Font
cs_CZ: Písmo

en: Font Family
cs_CZ: Rodina písma

en: Font URL
cs_CZ: URL písma

en: Fonts
cs_CZ: Písmo

en: Fonts and colors
cs_CZ: Písma a barvy

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Footer Buttons
cs_CZ: Tlačítka zápatí

en: Footer Content
cs_CZ: Obsah patičky

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
cs_CZ: Pro několikanásobný výběr: podržte CTRL / Command (⌘).

en: Forgot Password?
cs_CZ: Zapomenuté heslo?

en: Forgot your password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: Form Flow
cs_CZ: Tok formuláře

en: Form colors
cs_CZ: Barvy formulářů

en: Fourth
cs_CZ: Čtvrtý

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: From
cs_CZ: Od

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
cs_CZ: Frontendový rezervační katalog je zkrácený kód, který umožní zobrazit služby ve formě katalogu

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
cs_CZ: Front endový rezervační katalog je shortcode který umožní zobrazit vaše služby jako katalog

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
cs_CZ: Front-endové vyhledávání rezervací je shortcode který umožní zákazníkům vyhledávat rezervace pomocí několika filtrů, takže mohou najít nejlepší termín pro své potřeby.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
cs_CZ: Front-endový panel zákazníka je shortcode který umožní zákazníkům upravovat jejich rezervace a profilové informace.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
cs_CZ: Front-endový panel zaměstnance je shortcode který umožní zaměstnancům upravovat jejich rezervace a profilové informace.

en: Full
cs_CZ: Obsazeno

en: Fully Booked
cs_CZ: Plně obsazeno

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
cs_CZ: GSM (standardní latinka) segmenty obsahují 160 znaků, zatímco UCS-2 (non-GSM - cyrilice, emoji, nestandardní symboly) obsahují 70 znaků atd.

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Gender
cs_CZ: Pohlaví

en: General
cs_CZ: Obecné

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Generate
cs_CZ: Vytvořit

en: Generate API key
cs_CZ: Vytvořit API klíč

en: Generate payment links
cs_CZ: Generovat platební odkazy

en: Get in Touch
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Global Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
cs_CZ: Obecné nastavení se uplatní pouze pro formulář kalendáře akcí a vyhledávání, pro úpravu ostatních rezervačních formulářů použijte nastavení vpravo.

en: Go Back
cs_CZ: Zpět

en: Go to Notifications
cs_CZ: Přejít na Upozornění

en: Go to the Customize Event List 2.0 page
cs_CZ: Přejděte na stránku Upravit vzhled seznamu akcí 2.0

en: Go to the What's New page
cs_CZ: Přejít na stránku Co je nového

en: Google Calendar
cs_CZ: Kalendář Google

en: Google Calendar Settings
cs_CZ: Nastavení kalendáře Google

en: Google Calendar Sync
cs_CZ: Synchronizace kalendáře Google

en: Google Map API Key
cs_CZ: Google Map API klíč

en: Google Meet Join Link
cs_CZ: Odkaz Google Meet

en: Google Meet Link
cs_CZ: Odkaz na Google Meet

en: Google/Outlook Location
cs_CZ: Místo Google/Outlook

en: Grab Yours
cs_CZ: Vezměte si svoje

en: Green
cs_CZ: Zelená

en: Grid View
cs_CZ: Dlaždicové zobrazení

en: Group Ticket
cs_CZ: Skupinová vstupenka

en: Group View
cs_CZ: Skupinové zobrazení

en: Group appointment
cs_CZ: Skupinový termín

en: Group appointment details
cs_CZ: Podrobnosti o skupinovém termínu

en: Group appointment details placeholder set up
cs_CZ: Nastavení zástupného textu podrobností skupinového termínu

en: Group event details
cs_CZ: Podrobnosti o skupinové akci

en: Group event details placeholder set up
cs_CZ: Nastavení zástupného textu podrobností skupinové akce

en: Group ticket has already been scanned
cs_CZ: Skupinová vstupenka už byla naskenována

en: HTML Mode
cs_CZ: HTML mód

en: Handle recurring appointment payments
cs_CZ: Spravovat platby opakovaných rezervací

en: Handle the way of adding people from Waiting List
cs_CZ: Nastavit způsob přidávání osob z čekací listiny

en: Handle unavailable recurring dates
cs_CZ: Spravovat nedostupné opakované termíny

en: Have questions?
cs_CZ: Máte dotazy?

en: Header
cs_CZ: Záhlaví

en: Heading
cs_CZ: Nadpis

en: Heading Content
cs_CZ: Obsah nadpisu

en: Heading Text Color
cs_CZ: Barva nadpisu

en: Heading Title
cs_CZ: Název nadpisu

en: Hello
cs_CZ: Zdravím

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
cs_CZ: Zde se můžete nastavit jako organizátor Google/Outlook akce.<br> Jinak budete přirazen jako pracovník a přidán jako host akce

en: Here you can choose the employee that will be added as Organizer of the Google/Outlook Event. <br>Other employees chosen under the Staff option will be added as guests.
cs_CZ: Zde můžete nastavit pracovníka, který bude přidán jako organizátor Google/Outlook události<br/>Ostatní pracovníci budou přidání jako hosté.

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
cs_CZ: Zde můžete zvolit produkt který bude použitý pro integraci WooCommerce.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
cs_CZ: Zde propojíte pracovníka s kalendářem Apple,<br/>takže jakmile je termín naplánován, <br/>automaticky se přidá do jeho kalendáře.

en: Here you can connect employee with Google Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
cs_CZ: Zde můžete propojit zaměstnance s kalendářem Google,<br/>takže když bude naplánována rezervace<br/>bude automaticky přidána do zaměstnancova kalendáře.

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
cs_CZ: Zde můžete propojit zaměstnance s kalendářem Google,<br/>takže když bude naplánována rezervace<br/>bude automaticky přidána do zaměstnancova kalendáře.

en: Here you can define if notification interval will repeat.
cs_CZ: Zde definujte interval opakování upozornění.

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin<br>for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
cs_CZ: Zde můžete definovat jazyky které chcete mít v pluginu<br>pro překlad dynamických proměnných (jména, popisy, notifikace)

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
cs_CZ: Zde můžete definovat typ poplatku, který bude použit pro pracovníky s účtem „Stripe Connected Account“.

en: Here you can define the maximum number of coupons for use for single customer. After the<br/>limit is reached for single customer, your coupon will become unavailable for that customer.
cs_CZ: Zadejte maximální počet použití slevového kódu jedním zákazníkem.<br/>Po překročení limitu nebude slevový kód k dispozici.

en: Here you can define the number of people that are coming<br/>with this customer. The number you can choose depends<br/>on the service and employee capacity.
cs_CZ: Zde můžete nastavit počet osob které se zúčastní<br/>s tímto zákazníkem. Zvolený počet závisí na<br/>kapacitě služby a zaměstnanců.

en: Here you can define which capabilities will be requested when creating a "Stripe Connected Express Account"
cs_CZ: Zde můžete definovat, jaké možnosti budou vyžádány při vytváření „Stripe Connected Express Account“.

en: Here you can enable/disable On-Site payments for this service
cs_CZ: Zde můžete povolit/zakázat platbu za službu na místě

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent.<br/>To add an address click Enter.
cs_CZ: Zde můžete vyplnit další emailové adresy kam budou zaslány všechny upomínky.<br/>Pro přidání stiskněte Enter.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent.<br/>To add a number click Enter.
cs_CZ: Zde můžete vyplnit další telefonní čísla kam budou zaslány všechny SMS upomínky.<br/>Pro přidání stiskněte Enter.

en: Here you can map a WordPress user to the customer if<br/>you want to give customers access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
cs_CZ: Zde můžete namapovat uživatele WP k zákazníkovi<br/>pokud mu chcete dát přístup k seznamu jejich<br/>rezervací v back-endu pluginu.

en: Here you can map a WordPress user to the employee if<br/>you want to give employee access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
cs_CZ: Zde můžete namapovat uživatele WP k zaměstnanci<br/>pokud mu chcete dát přístup k seznamu jeho<br/>termínů v back-endu pluginu.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
cs_CZ: Zde můžete zvolit uživatele Zoomu,<br/> takže když je rezervace naplánována,<br/>Zoom meeting se vytvoří automaticky.

en: Here you can set the maximum number of people<br/>per one appointment.
cs_CZ: Zde nastavíte maximální počet osob<br/>na jeden termín.

en: Here you can set the minimum number of people<br/>per one booking of this service.
cs_CZ: Zde nastavíte minimální počet osob<br/>na jeden termín.

en: Here you can set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in notification.<br/>Please note that the coupon placeholder needs to be set in the notification template in order for this to work.
cs_CZ: Nastavte počet schválených rezervací, po kterém zákazník automaticky obdrží upozornění se slevovým kódem.<br/>Pozor, zástupný text slevového kódu musí být nastaven v šabloně upozornění.

en: Here you need to define a coupon code which customers will<br/>enter in their booking so they can get a discount.
cs_CZ: Definujte slevový kód, který<br/>zákazníci vloží do objednávky pro získání slevy.

en: Here you need to define the number of coupons for use. After the<br/>limit is reached your coupon will become unavailable.
cs_CZ: Zadejte počet použití slevového kódu.<br/>Po překročení limitu nebude slevový kód k dispozici.

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
cs_CZ: Zde připojíte svůj kalendář Apple,<br/>takže jakmile je termín naplánován, <br/>automaticky se přidá do kalendáře dle Vaší volby.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
cs_CZ: U této služby jsou v nabídce také speciální balíčky, podívejte se na ně!

en: Hi %employee_full_name%, 
                
    Thank you, 
    %company_name%
cs_CZ: Zdraví %employee_full_name%, 
                
    Děkuji, 
    %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
cs_CZ: Zdraví <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Děkuji, <br> <b>%company_name%</b>

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide Currency Symbol on the booking form
cs_CZ: Skrýt symbol měny v rezervačním formuláři

en: Hide Employee Profile
cs_CZ: Skrýt profil pracovníka

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
cs_CZ: Skrýt WooCommerce košík, pokud je cena 0

en: Hide locked options
cs_CZ: Skrýt uzamknuté volby

en: Hide this option to allow only individual people to<br/>book a group appointment without the possibility<br/>to come with somebody.
cs_CZ: Skryjte pro povolení možnosti<br/>rezervovat skupinový termín bez možnosti<br/>vzít někoho sebou.

en: Highest price
cs_CZ: Nejvyšší cena

en: Hosted by:
cs_CZ: Organizuje:

en: Hour
cs_CZ: Hodina

en: Hours
cs_CZ: Hodin

en: How many attendees do you want to book event for?
cs_CZ: Pro kolik účastníků chcete akci rezervovat?

en: How many people are coming?
cs_CZ: Kolik osob přijde?

en: How many times?
cs_CZ: Kolikrát?

en: I want to pay full amount
cs_CZ: Chci zaplatit celou částku

en: Id of the appointment
cs_CZ: ID rezervace

en: Identify country code by user's IP address
cs_CZ: Identifikovat kód země podle IP adresy

en: If all payment methods are disabled on the service/event,<br/>the default payment method will be used.
cs_CZ: Pokud jsou u služby/akce zakázány všechny platební metody,<br/>použije se výchozí platební metoda.

en: If enabled, customers will need to manually uncheck "Subscribe" field if they do not wish to be added to your Mailchimp list.
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, zákazníci budou muset ručně zrušit zaškrtnutí políčka „Přihlásit se k odběru“, pokud si nepřejí být přidáni do vašeho seznamu Mailchimp.

en: If the option is disabled the initial booking will determine the employee for this service in the entire package
cs_CZ: Pokud je volba neaktivní, počáteční rezervace určí pracovníka pro tuto službu pro celý balíček

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to book appointment with Pending status above the maximum capacity.<br/>Once the maximum capacity is reached appointment will close and time slot will become unavailable.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, zákazníci nemůžou provádět rezervace se stavem Nepotvrzeno nad maximální limit kapacity služby.<br/>Po překročení maximální kapacity, termín se uzavře a časový slot nebude k dispozici.

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to submit a booking unless they fill in the minimum service capacity,<br/>but once they book for any capacity above minimum, the time slot will become unavailable for booking for others.<br/>If enabled, multiple customers will be able to book the same time slot, without having to fill in the minimum capacity.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, zákazník nemůže provést rezervaci, pokud nenaplní minimální kapacitu služby (v jedné rezervaci).<br/>Pokud ale rezervuje alespoň minimální kapacitu, časový slot se uzavře a bude nedostupný pro ostatní zákazníky.<br/>Pokud povolíte tuto volbu, může zákazník provést rezervaci pod minimální kapacitu služby.

en: If this is selected the default notification will not be sent for the selected events
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, nebude se odesílat výchozí upozornění pro vybrané akce

en: If this is selected the default notification will not be sent for the selected services
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, nebude se odesílat výchozí upomínka pro vybrané služby

en: If this option is disabled, employee will be available for booking from back-end pages only.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, pracovník půjde rezervovat pouze přes back-end.

en: If this option is disabled, service will be available for booking from back-end pages only.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, služba půjde rezervovat pouze přes back-end.

en: If this option is disabled, you can set the total number of appointments per service. When it is enabled, you can set the total number of appointments per package.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, můžete nastavit celkový počet termínů na službu. Pokud ji zapnete, můžete nastavit celkový počet termínů na balíček.

en: If this option is disabled, your customers won't be able to book recurring appointments at the same time.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, zákazníci nebudou moci provádět opakovanou rezervaci.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, zákazníci budou moci platit prostřednictvím emailu nebo v panelu zákazníka.

en: If this option is enabled, customers will be able to book multiple services in a single booking process.
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, zákazníci budou moci rezervovat více služeb v rámci jedné rezervace.

en: If this option is enabled<br>time slots will be shown with included service buffer time
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu,<br>časové sloty budou obsahovat i časovou rezervu pro službu

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, plugin spočítá čas<br> pro uzavření rezervací na základě vybraného času první akce

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, plugin spočítá čas<br> pro otevření rezervací na základě vybraného času první akce

en: If you are from a country where VAT or GST applies, a VAT/GST charge will be added to the transaction.
cs_CZ: Pokud jste ze země, kde se platí DPH, bude DPH přidána k finální ceně.

en: If you are the admin of this page, see how to
cs_CZ: Pokud jste správce této stránky, podívejte se, jak

en: If you disable this option buffer time for scheduled appointments<br/>will not be added to the Apple Calendar events.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, čas přípravy pro naplánované rezervace<br/>nebude přidán do událostí kalendáře Apple.

en: If you disable this option buffer time for scheduled appointments<br/>will not be added to the Google Calendar events.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, čas přípravy pro naplánované rezervace<br/>nebude přidán do událostí kalendáře Google.

en: If you disable this option buffer time for scheduled appointments<br/>will not be added to the Outlook Calendar events.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, čas přípravy pro naplánované rezervace<br/>nebude přidán do událostí kalendáře Outlook.

en: If you disable this option the price will be the same<br/>regardless of how many customers book in the group appointment.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, cena zůstane stejná<br/>bez ohledu na to, kolik zákazníků si zarezervuje skupinový termín.

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, zákazníci si budou moci zobrazit panel zákazníka na URL odkazu, který jim bude zaslán na email.

en: If you enable this option Google reCAPTCHA will stay visible in the bottom right corner<br>but the plugin will check the user automatically, without the need to mark the checkbox.
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, Google reCAPTCHA zůstane viditelná ve spodním pravém rohu,<br>ale plugin bude automaticky kontrolovat uživatele, bez nutnosti zaškrtávacích polí.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment<br/>he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
cs_CZ: Povolte, pokud se má novému zákazníkovi po provedení rezervace založit účet s rolí Amelia Zákazník a zaslat email s přihlašovacími údaji.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time<br>(working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, správce bude provést rezervaci kdykoli<br>(pracovní doba, speciální dny a volna pro všechny zaměstnance budou ignorovány).

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during<br>another appointment.
cs_CZ: Pokud povolíte tuto volbu, správce bude schopen provést rezervaci přes<br>jinou rezervaci nebo během ní.

en: If you leave this field empty, all attachments will be uploaded into the Wordpress uploads folder.
cs_CZ: Pokud toto pole necháte prázdné, všechny přílohy se budou ukládat do WP uploads adresáře.

en: Image Color
cs_CZ: Barva obrázku

en: Image Thumbs
cs_CZ: Náhledy obrázku

en: Image:
cs_CZ: Obrázek:

en: Import
cs_CZ: Importovat

en: Import customer data
cs_CZ: Importovat data zákazníka

en: Import customers
cs_CZ: Importovat zákazníky

en: Import failed
cs_CZ: Import selhal

en: Import partially successful
cs_CZ: Import byl částečně úspěšný

en: Import rules
cs_CZ: Pravidla importu

en: Import successful
cs_CZ: Import úspěšný

en: Imported customers from file:
cs_CZ: Importováni zákazníci ze souboru:

en: In Package
cs_CZ: V balíčku

en: In order for this field to work correctly please add the Google Map API Key on the General Settings of our Settings page. Otherwise, the field will work just as a simple text field.
cs_CZ: Aby toto pole fungovalo správně, přidejte Google Map API Key do Obecných nastavení na stránce Nastavení. V opačném případě bude pole fungovat pouze jako jednoduché textové pole.

en: Incl. VAT
cs_CZ: Vč. DPH

en: Include Buffer time in Apple events
cs_CZ: Zahrnout čas přípravy do akcí v kalendáři Apple

en: Include Buffer time in Google events
cs_CZ: Zahrnout čas přípravy do časového slotu akcí Google

en: Include Buffer time in Outlook events
cs_CZ: Zahrnout čas přípravy do časového slotu akcí Outlook

en: Include Taxes
cs_CZ: Zahrnuje daně

en: Include in Invoice
cs_CZ: Zahrnuto ve faktuře

en: Include service buffer time in time slots
cs_CZ: Zahrnout čas přípravy do časového slotu

en: Included in Higher Plans
cs_CZ: Obsaženo ve vyšších licencích

en: Included in Your Plan
cs_CZ: Obsaženo ve vaší licenci

en: Incorrect email or password
cs_CZ: Neplatný email nebo heslo

en: Indicates the number of approved appointments<br/>for a chosen date range.
cs_CZ: Zobrazuje počet potvrzených rezervací<br/>pro vybrané období.

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
cs_CZ: Zobrazuje počet nových a vracejících se zákazníků<br/>pro vybrané období.

en: Indicates the percentage of occupied time against available time for appointments<br/>in the chosen date range.
cs_CZ: Zobrazuje procento obsazeného vs. volného času pro rezervace<br/>pro vybrané období.

en: Info
cs_CZ: Informace

en: Init Cell
cs_CZ: Init buňka

en: Init Cell Text
cs_CZ: Text neaktivované buňky

en: Initial Date & Time of the appointment
cs_CZ: Počáteční datum a čas rezervace

en: Initial Date of the appointment
cs_CZ: Počáteční datum rezervace

en: Initial End date & time of the event
cs_CZ: Počáteční datum a čas konce akce

en: Initial End date of the event
cs_CZ: Počáteční datum konce akce

en: Initial End time of the appointment
cs_CZ: Počáteční čas konce rezervace

en: Initial End time of the event
cs_CZ: Počáteční čas konce akce

en: Initial Start date & time of the event
cs_CZ: Počáteční datum a čas začátku akce

en: Initial Start date of the event
cs_CZ: Počáteční datum začátku akce

en: Initial Start time of the appointment
cs_CZ: Počáteční čas začátku rezervace

en: Initial Start time of the event
cs_CZ: Počáteční čas začátku akce

en: Input Color
cs_CZ: Barva vstupu

en: Input Field
cs_CZ: Vstupní pole

en: Input Fields
cs_CZ: Vstupní pole

en: Input Text Color
cs_CZ: Barva textu vstupu

en: Insert Amelia Booking Shortcode
cs_CZ: Vložit Amelia shortcode

en: Insert Pending Appointments
cs_CZ: Vložit nepotvrzené rezervace

en: Insert email placeholders
cs_CZ: Vložte zástupné texty emailu

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Integrations
cs_CZ: Integrace

en: Interested in unlocking this feature?
cs_CZ: Máte zájem o odemknutí této funkce?

en: Interests / Conversions
cs_CZ: Výdělky / Konverze

en: Introducing Event List 2.0 - A Fresh, Modern, and User-Friendly Booking Form! Enjoy the new filters and search functionality, simplifying event discovery and streamlining the booking process. Explore new customization options by going to the Customize page or use <strong>[ameliaeventlistbooking]</strong> for a faster and personalized look.
cs_CZ: Představujeme Seznam akcí 2.0 – nový, moderní a uživatelsky přívětivý rezervační formulář! Užijte si nové filtry a funkce vyhledávání, které zjednodušují objevování akcí a zefektivňují proces rezervace. Prozkoumejte nové možnosti přizpůsobení na stránce Vzhled nebo použijte <strong>[ameliaeventlistbooking]</strong> pro rychlejší a přizpůsobený vzhled.

en: Invalid Token
cs_CZ: Neplatný token

en: Invoice
cs_CZ: Faktura

en: Invoice Format
cs_CZ: Formát faktury

en: Invoice Number
cs_CZ: Číslo faktury

en: Invoice details
cs_CZ: Detaily faktury

en: Invoice sending failed
cs_CZ: Odeslání faktury selhalo

en: Invoice successfully sent
cs_CZ: Faktura úspěšně odeslána

en: Invoice total
cs_CZ: Faktura celkem

en: Invoices
cs_CZ: Faktury

en: Issue date
cs_CZ: Datum vydání

en: Issued
cs_CZ: Vydáno

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
cs_CZ: Zdá se, že v tuto chvíli nejsou k balíčkům přiřazeny žádné dostupné nebo viditelné služby.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
cs_CZ: Zdá se, že zde nejsou žádní pracovníci nebo služby anebo žádní pracovníci přiřazení ke službám.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
cs_CZ: Vypadá to že Envato API je zaneprázdněn (zkuste znovu) nebo nemáte validní nákup licence Amelia

en: Item
cs_CZ: Položka

en: Item Status
cs_CZ: Stav položky

en: Jane Doe
cs_CZ: Jana Nováková

en: John Doe
cs_CZ: Josef Novák

en: Join Google Meeting
cs_CZ: Připojit se ke schůzce Google

en: Join Space
cs_CZ: Připojit se k Space

en: Join Waiting List Button
cs_CZ: Tlačítko Přihlásit se na čekací listinu

en: Join With Google Meet
cs_CZ: Připojit se s Google Meet

en: Join With Microsoft Teams
cs_CZ: Připojit se s Microsoft Teams

en: Join Zoom Meeting
cs_CZ: Připojit se ke schůzce Zoom

en: Join waiting list
cs_CZ: Přihlásit se na čekací listinu

en: Keep up to date!
cs_CZ: Zůstaňte aktuální!

en: Label
cs_CZ: Popisek

en: Label name
cs_CZ: Název popisku

en: Labels
cs_CZ: Popisky

en: Labels Settings
cs_CZ: Nastavení popisků

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Last 4 characters
cs_CZ: Poslední 4 znaky

en: Last Appointment
cs_CZ: Poslední rezervace

en: Last Appointment Ascending
cs_CZ: Poslední rezervace vzestupně

en: Last Appointment Descending
cs_CZ: Poslední rezervace sestupně

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Last Name Input Field
cs_CZ: Vstupní pole příjmení

en: Last Name:
cs_CZ: Příjmení:

en: Last appointment date
cs_CZ: Datum poslední rezervace

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Layout
cs_CZ: Rozvržení

en: Layout & Inputs
cs_CZ: Rozvržení a vstupy

en: Layout and labels options
cs_CZ: Možnosti rozvržení a popisků

en: Learn More
cs_CZ: Dozvědět se více

en: Learn More Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Dozvědět se více

en: Learn more
cs_CZ: Dozvědět se více

en: Learn more button
cs_CZ: Tlačítko Dozvědět se více

en: Left to pay
cs_CZ: Zbývá zaplatit

en: Lesson Space Links
cs_CZ: Odkazy Lesson Space

en: Lesson space link to join space
cs_CZ: Odkaz Lesson space pro připojení k prostoru

en: Limit Number of Fetched Events
cs_CZ: Omezit počet načtených akcí

en: Limit appointments per customer
cs_CZ: Omezit počet rezervací na zákazníka

en: Limit appointments per employee
cs_CZ: Omezit počet rezervací na pracovníka

en: Limit events per customer
cs_CZ: Omezit počet akcí na zákazníka

en: Limit number of tickets per person
cs_CZ: Omezit počet vstupenek na osobu

en: Limit package purchases per customer
cs_CZ: Omezit počet nákupů balíčků na zákazníka

en: Limit the additional number of people
cs_CZ: Omezte dodatečný počet lidí

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
cs_CZ: Omezit počet lidí, které může jeden zákazník přidat během rezervace

en: Limit will be based on the date when booking is created, regardless of the event date and time.
cs_CZ: Limit bude vycházet z data vytvoření rezervace, bez ohledu na datum a čas akce.

en: Limit will be based on the event date, not based on the date when booking is created.
cs_CZ: Limit bude založen na datu akce, nikoli na datu vytvoření rezervace.

en: Line breaks will be replaced with semicolons since new rows are not supported in WhatsApp parameters
cs_CZ: Konce řádků budou nahrazeny středníky, protože nové řádky nejsou v parametrech aplikace WhatsApp podporovány

en: Linked
cs_CZ: Propojeno

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List (default)
cs_CZ: Seznam (výchozí)

en: List View
cs_CZ: Zobrazení seznamu

en: List layout
cs_CZ: Rozvržení seznamu

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
cs_CZ: Seznam termínů se změnil. Zkontrolujte a potvrďte změny tlačítkem uložit.

en: Lite vs Premium
cs_CZ: Lite vs. Premium

en: Load Entities on page load
cs_CZ: Načíst prvky při načtení stránky

en: Load Page
cs_CZ: Načíst stránku

en: Load booking form manually
cs_CZ: Načíst rezervační formulář ručně

en: Loading...
cs_CZ: Načítám...

en: Local Time
cs_CZ: Místní čas

en: Local Time:
cs_CZ: Místní čas:

en: Location
cs_CZ: Místo

en: Location 1
cs_CZ: Místo 1

en: Location Address
cs_CZ: Adresa místa

en: Location Filter
cs_CZ: Filtr místa

en: Location ID
cs_CZ: ID lokality

en: Location Information
cs_CZ: Informace o místě

en: Location Input Field
cs_CZ: Vstupní pole místa

en: Location Selection
cs_CZ: Výběr místa

en: Location address
cs_CZ: Adresa místa

en: Location address:
cs_CZ: Adresa místa:

en: Location description
cs_CZ: Popis místa

en: Location has been deleted
cs_CZ: Místo bylo smazáno

en: Location has been saved
cs_CZ: Místo bylo uloženo

en: Location information
cs_CZ: Informace o místě

en: Location latitude:
cs_CZ: Zeměpisná šířka lokality:

en: Location longitude:
cs_CZ: Zeměpisná délka místa:

en: Location name
cs_CZ: Název místa

en: Location name:
cs_CZ: Název místa:

en: Location phone
cs_CZ: Telefon místa

en: Location:
cs_CZ: Místo:

en: Locations
cs_CZ: Místa

en: Locations Selection
cs_CZ: Výběr míst

en: Locations must be active and have card processing enabled
cs_CZ: Místa musí být aktivní a mít povoleno zpracování karet

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Log Out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Log out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Logic for Counting People:
cs_CZ: Logika počítání lidí:

en: Login
cs_CZ: Přihlásit

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Lowest price
cs_CZ: Nejnižší cena

en: Mail Service
cs_CZ: Emailová služba

en: Main Category Button
cs_CZ: Tlačítko Hlavní kategorie

en: Main Content
cs_CZ: Hlavní obsah

en: Make "Subscribe" checkbox checked by default
cs_CZ: Nastavit zaškrtávací políčko „Přihlásit se k odběru“ defaultně jako zaškrtnuté

en: Male
cs_CZ: Muž

en: Manage
cs_CZ: Spravovat

en: Manage Badges
cs_CZ: Spravovat štítky

en: Manage Employee Badges
cs_CZ: Spravovat štítky zaměstnance

en: Manage Packages
cs_CZ: Spravovat balíčky

en: Manage customers
cs_CZ: Spravovat zákazníky

en: Manage languages
cs_CZ: Spravovat jazyky

en: Manage their appointments
cs_CZ: Spravovat rezervace

en: Manage their events
cs_CZ: Spravovat akce

en: Mandatory Field:
cs_CZ: Povinné pole:

en: Manually
cs_CZ: Manuálně

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Marketing Tools
cs_CZ: Marketingové nástroje

en: Max. Capacity
cs_CZ: Max. kapacita

en: Maximum Capacity
cs_CZ: Maximální kapacita

en: Maximum Number Of Events Returned
cs_CZ: Maximální počet vrácených akcí

en: Maximum Quantity
cs_CZ: Maximální počet

en: Maximum Quantity:
cs_CZ: Maximální počet:

en: Maximum Usage Per Customer
cs_CZ: Maximální počet použití uživatelem

en: Maximum allowed spots
cs_CZ: Maximální počet míst

en: Maximum bookings reached
cs_CZ: Maximální kapacita rezervací naplněna

en: Maximum capacity is reached
cs_CZ: Maximální kapacita naplněna

en: Maximum number of events returned on one result page.<br/>It is recommended to use smaller number of returned<br/>events if your server performance is not so good.
cs_CZ: Maximální počet akcí vrácených na jedné stránce výsledků.<br/>Doporučuje se použít menší počet vrácených akcí,<br/>pokud výkon serveru není příiš dobrý.

en: Maximum number of places is
cs_CZ: Maximální počet míst je

en: Maybe later
cs_CZ: Možná později

en: Measurement ID
cs_CZ: ID měření

en: Meeting Agenda
cs_CZ: Agenda termínu

en: Meeting Title
cs_CZ: Název termínu

en: Message:
cs_CZ: Vzkaz:

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-Reply” message
cs_CZ: Zprávy odeslané prostřednictvím aplikace WhatsApp jsou bez možnosti odpovědi, proto doporučujeme nastavit zprávu "Automatická odpověď"

en: Method
cs_CZ: Metoda

en: Microsoft Teams Join Link
cs_CZ: Odkaz Microsoft Teams

en: Microsoft Teams Link
cs_CZ: Odkaz Microsoft Teams

en: Min. Capacity
cs_CZ: Min. kapacita

en: Minimum Capacity
cs_CZ: Minimální kapacita

en: Minimum number of people for bookings to approve appointment is
cs_CZ: Minimální počet osob pro potvrzení rezervace je

en: Minimum of attendees
cs_CZ: Minimální počet účastníků

en: Minimum of bookings
cs_CZ: Minimální počet rezervací

en: Minimum required extras
cs_CZ: Minimální počet doplňků

en: Minimum required extras:
cs_CZ: Minimální počet doplňků:

en: Minimum time required before booking
cs_CZ: Minimální čas před rezervací termínu

en: Minimum time required before canceling
cs_CZ: Minimální čas před zrušením rezervace

en: Minimum time required before rescheduling
cs_CZ: Minimální čas před přesunutím termínu

en: Minutes
cs_CZ: Minuty

en: Missing required value:
cs_CZ: Chybějící povinná hodnota:

en: Mobile menu
cs_CZ: Mobilní menu

en: Mollie Service
cs_CZ: Služby Mollie

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Monthly
cs_CZ: Měsíčně

en: Months
cs_CZ: Měsíce

en: More User-Friendly Design
cs_CZ: Uživatelsky přívětivější design

en: More than one field of the same type has been selected for different values
cs_CZ: Pro různé hodnoty bylo vybráno více polí stejného typu

en: Most used Premium features
cs_CZ: Nejpoužívanější Premium funkce

en: Multiple Emails
cs_CZ: Více emailů

en: Multiple Locations
cs_CZ: Více míst

en: Multiple packages purchased.
cs_CZ: Zakoupeno více balíčků.

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
cs_CZ: Násobit zálohu počtem osob v jedné rezervaci

en: My Profile
cs_CZ: Můj profil

en: NEW
cs_CZ: NOVÉ

en: Name
cs_CZ: Název

en: Name Ascending
cs_CZ: Název vzestupně

en: Name Descending
cs_CZ: Název sestupně

en: Name for Razorpay
cs_CZ: Název pro Razorpay

en: Name of the event (standard or custom)
cs_CZ: Název akce (standardní nebo vlastní)

en: Name of the property (standard or custom) for pixel event
cs_CZ: Název vlastnosti (standardní nebo vlastní) pro událost pixelu

en: Name of the space(room) that will be created for appointments.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.<br/>If left empty, space will be named after appointment ID.
cs_CZ: Název prostoru (místnosti), který bude vytvořen pro termíny.<br/>Dostupné zástupné texty najdete na stránce Upozornění.<br/>Pokud zůstane prázdný, prostor bude pojmenován po ID termínu.

en: Name of the space(room) that will be created for events.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.<br/>If left empty, space will be named after event period ID.
cs_CZ: Název prostoru (místnosti), který bude vytvořen pro události.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.<br/>Pokud zůstane prázdné, bude místo pojmenováno po ID období události.

en: Name:
cs_CZ: Název:

en: Need Help
cs_CZ: Potřebujete pomoc

en: Need Help?
cs_CZ: Potřebujete pomoc?

en: Never miss notifications about new cool features, promotions, giveaways or freebies!
cs_CZ: Nikdy nezmeškejte upozornění na nové skvělé funkce, propagační akce, dárky nebo bezplatné věci!

en: New
cs_CZ: Nový

en: New API key
cs_CZ: Nový API klíč

en: New Appointment
cs_CZ: Nová rezervace

en: New Appointment Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Nová rezervace

en: New Category
cs_CZ: Nová kategorie

en: New Coupon
cs_CZ: Nový slevový kód

en: New Customer
cs_CZ: Nový zákazník

en: New Employee
cs_CZ: Nový pracovník

en: New Event
cs_CZ: Nová akce

en: New Event Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Nová akce

en: New Event List 2.0 Booking Form
cs_CZ: Nový rezervační formulář seznamu akcí 2.0

en: New Location
cs_CZ: Nové místo

en: New Package
cs_CZ: Nový balíček

en: New Package Booking
cs_CZ: Nový rezervace balíčku

en: New Password:
cs_CZ: Nové heslo:

en: New Resource
cs_CZ: Nový zdroj

en: New Service
cs_CZ: Nová služba

en: New Space
cs_CZ: Nový prostor

en: New Tax
cs_CZ: Nová daň

en: New update is here!
cs_CZ: Nová verze je tady!

en: New version
cs_CZ: Nová verze

en: News Blog
cs_CZ: Blog novinek

en: Next
cs_CZ: Další

en: Next Service
cs_CZ: Další služba

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Tags. Create a new one.
cs_CZ: Žádné tagy. Vytvořte nové.

en: No appointments found
cs_CZ: Žádné odpovídající termíny

en: No appointments to display
cs_CZ: Žádné rezervace k zobrazení

en: No camera found on this device.
cs_CZ: Na tomto zařízení nebyla nalezena žádná kamera.

en: No events found
cs_CZ: Žádné odpovídající akce

en: No matching data
cs_CZ: Žádná odpovídající data

en: No packages found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné balíčky

en: No results
cs_CZ: Žádné výsledky

en: No results found...
cs_CZ: Žádné odpovídající výsledky...

en: No spots left
cs_CZ: Žádná volná místa

en: No, Cancel
cs_CZ: Ne, zrušit

en: No, just this one
cs_CZ: Ne, pouze toto

en: No-show
cs_CZ: Neomluvená absence

en: None of
cs_CZ: Žádný z

en: Not match to your current password
cs_CZ: Nesouhlasí s vaším současným heslem

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Note (Internal)
cs_CZ: Poznámka (interní)

en: Notice: Please select at least one panel.
cs_CZ: Upozornění: Prosím vyberte alespoň jeden panel.

en: Notification
cs_CZ: Upozornění

en: Notification Language
cs_CZ: Jazyk upozornění

en: Notification Placeholder
cs_CZ: Zástupný text upozornění

en: Notification Settings
cs_CZ: Nastavení upozornění

en: Notification Template
cs_CZ: Šablona upozornění

en: Notification Type
cs_CZ: Typ upozornění

en: Notification has been deleted
cs_CZ: Upozornění bylo smazáno

en: Notification has been saved
cs_CZ: Upozornění bylo uloženo

en: Notification has not been deleted
cs_CZ: Upozornění nebylo smazáno

en: Notification has not been saved
cs_CZ: Upozornění nebylo uloženo

en: Notification interval
cs_CZ: Interval upozornění

en: Notification is enabled
cs_CZ: Upozornění zapnuto

en: Notification name
cs_CZ: Název upozornění

en: Notifications
cs_CZ: Upozornění

en: Notify selected employees about empty package purchases
cs_CZ: Informovat vybrané pracovníky o nákupech s prázdným balíčkem

en: Notify the attendee(s)
cs_CZ: Upozornit účastníka/y

en: Notify the customer
cs_CZ: Upozornit zákazníka

en: Notify the customer(s)
cs_CZ: Upozornit zákazníky

en: Notify the customer(s) by default
cs_CZ: Výchozí nastavení upozornění zákazníků

en: Notify the users in waiting lists
cs_CZ: Upozornit uživatele na čekací listině

en: Number of Additional People
cs_CZ: Počet dalších osob

en: Number of Additional People:
cs_CZ: Počet dalších osob:

en: Number of Recurrences:
cs_CZ: Počet opakování:

en: Number of adjusted time slots:
cs_CZ: Počet upravených termínů:

en: Number of appointments
cs_CZ: Počet termínů

en: Number of appointments required for booking
cs_CZ: Počet termínů požadovaných pro rezervaci

en: Number of appointments with applied coupon is
cs_CZ: Počet rezervací s uplatněným slevovým kódem je

en: Number of events
cs_CZ: Počet akcí

en: Number of packages
cs_CZ: Počet balíčků

en: Number of people
cs_CZ: Počet osob

en: Number of people that are coming with you.
cs_CZ: Počet lidí, kteří jdou s vámi.

en: Number of persons
cs_CZ: Počet osob

en: Number of tickets
cs_CZ: Počet vstupenek

en: Occurrences
cs_CZ: Výskyty

en: Old version
cs_CZ: Stará verze

en: On
cs_CZ: Datum

en: On Break
cs_CZ: Pauza

en: On Hold
cs_CZ: Pozastaveno

en: On the same day
cs_CZ: Ve stejný den

en: On-Site
cs_CZ: Na místě

en: On-line
cs_CZ: Online

en: On-site
cs_CZ: Na místě

en: On:
cs_CZ: Na:

en: Once Off
cs_CZ: Jednorázové volno

en: Once set, this placeholder applies to all types of notifications where it is added
cs_CZ: Po nastavení se tento zástupný text použije pro všechny typy upozornění, do kterých je přidán

en: Once the booking has been canceled or rejected the new attendee will be automatically moved from waiting list to the scheduled event
cs_CZ: Po zrušení nebo odmítnutí rezervace bude nový účastník automaticky přesunut z čekací listiny na plánovanou akci

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
cs_CZ: Jedna rezervace může mít více účastníků / míst.

en: One spot is equal to one attendee.
cs_CZ: Jedno místo se rovná jednomu účastníkovi.

en: Online Payments
cs_CZ: Online platby

en: Only templates that are in the default language will be displayed on the backend. <br> If the template doesn't exist in customer's language it will be sent in the default language.
cs_CZ: V backendu se zobrazí pouze šablony, které jsou ve výchozím jazyce. <br> Pokud šablona neexistuje v jazyce zákazníka, bude zobrazena ve výchozím jazyce.

en: Oops...
cs_CZ: Promiňte…

en: Open
cs_CZ: Otevřeno

en: Open Event
cs_CZ: Otevřít akci

en: Open following
cs_CZ: Otevřít následující

en: Opened
cs_CZ: Otevřeno

en: Opens on:
cs_CZ: Otevírá v:

en: Options
cs_CZ: Volby

en: Or
cs_CZ: Nebo

en: Or Enter details below
cs_CZ: Nebo zadejte podrobnosti níže

en: Or enter details below
cs_CZ: Nebo zadejte podrobnosti níže

en: Or pay with card
cs_CZ: Nebo zaplaťte kartou

en: Orange
cs_CZ: Oranžová

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Order creation
cs_CZ: Vytvoření objednávky

en: Order update
cs_CZ: Aktualizace objednávky

en: Organizer
cs_CZ: Organizátor

en: Other
cs_CZ: Jiné

en: Our Support team will answer any of your questions
cs_CZ: Naše podpora zodpoví jakékoliv vaše otázky

en: Outdated
cs_CZ: Zastaralý

en: Outlook Calendar
cs_CZ: Outlook kalendář

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
cs_CZ: Outlook Mailer není plně nakonfigurován. Dokončete nastavení účtu v nastavení integrace s Outlookem.

en: Overridden by employee
cs_CZ: Přepsáno pracovníkem

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Overwrite records
cs_CZ: Přepsat údaje

en: PAYMENT METHOD
cs_CZ: Platební metoda

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: Package Appointments
cs_CZ: Balíček termínů

en: Package Appointments List
cs_CZ: Seznam balíčků termínů

en: Package Badge
cs_CZ: Odznak balíčku

en: Package Booking has been saved
cs_CZ: Rezervace balíčku byla uložena

en: Package Canceled
cs_CZ: Balíček zrušen

en: Package Capacity
cs_CZ: Kapacita balíčku

en: Package Category
cs_CZ: Kategorie balíčku

en: Package Details
cs_CZ: Detaily balíčku

en: Package Duration
cs_CZ: Trvání balíčku

en: Package Filter
cs_CZ: Filtr balíčku

en: Package Info
cs_CZ: Informace o balíčku

en: Package Location
cs_CZ: Místo balíčku

en: Package Name
cs_CZ: Název balíčku

en: Package Price
cs_CZ: Cena balíčku

en: Package Purchased
cs_CZ: Balíček zakoupen

en: Package Selection
cs_CZ: Výběr balíčku

en: Package Services List
cs_CZ: Seznam služeb balíčku

en: Package Status
cs_CZ: Status balíčku

en: Package appointments details
cs_CZ: Detaily balíčku termínů

en: Package appointments list placeholder set up
cs_CZ: Nastavení zástupné textu seznamu balíčku rezervací

en: Package deal
cs_CZ: Balíček

en: Package deposit
cs_CZ: Záloha za balíček

en: Package description
cs_CZ: Popis balíčku

en: Package duration
cs_CZ: Trvání balíčku

en: Package has been deleted
cs_CZ: Balíček byl smazán

en: Package has been saved
cs_CZ: Balíček byl uložen

en: Package includes
cs_CZ: Balíček obsahuje

en: Package is hidden
cs_CZ: Balíček je skrytý

en: Package is visible
cs_CZ: Balíček je viditelný

en: Package name
cs_CZ: Název balíčku

en: Package placeholders
cs_CZ: Zástupný text balíčku

en: Package price
cs_CZ: Cena balíčku

en: Package price description
cs_CZ: Popis ceny balíčku

en: Package purchase has been deleted
cs_CZ: Nákup balíčku byl smazán

en: Package purchase has not been deleted
cs_CZ: Nákup balíčku nebyl smazán

en: Package purchases have been deleted
cs_CZ: Nákupy balíčku byly smazány

en: Package purchases have not been deleted
cs_CZ: Nákupy balíčku nebyly smazány

en: Package rules and description
cs_CZ: Pravidla a popis balíčku

en: Package:
cs_CZ: Balíček:

en: Packages
cs_CZ: Balíčky

en: Packages Appointments
cs_CZ: Balíčky termínů

en: Packages Block
cs_CZ: Blok balíčků

en: Packages of services
cs_CZ: Balíčky služeb

en: Packages positions has been saved
cs_CZ: Pozice balíčků byly uloženy

en: Paddle
cs_CZ: Pádlo

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Page Card
cs_CZ: Karta stránky

en: Page Content
cs_CZ: Obsah stránky

en: Page Header
cs_CZ: Záhlaví stránky

en: Page Messages
cs_CZ: Zprávy stránky

en: Page Scroll Visibility
cs_CZ: Viditelnost posunu stránky

en: Paid
cs_CZ: Zaplaceno

en: Paid deposit
cs_CZ: Uhrazená záloha

en: Paid remaining amount
cs_CZ: Zaplacená zbývající částka

en: Panel Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka panelu

en: Panel subtab name
cs_CZ: Název záložky panelu

en: Partially Paid
cs_CZ: Částečně zaplaceno

en: Partially Refunded
cs_CZ: Částečně vráceno

en: Parts
cs_CZ: Části

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password Updated!
cs_CZ: Heslo aktualizováno!

en: Password changed successfully
cs_CZ: Heslo bylo úspěšně změněno

en: Password has been changed
cs_CZ: Heslo bylo změněno

en: Password is set
cs_CZ: Heslo je nastaveno

en: Password must be longer than 3 characters
cs_CZ: Heslo musí být delší než 3 znaky

en: Password must have a length between 5 and 40 characters
cs_CZ: Heslo musí mít minimálně 5 a maximálně 40 znaků

en: Password must not contain whitespace
cs_CZ: Heslo nesmí obsahovat mezery

en: Password:
cs_CZ: Heslo:

en: Passwords do not match
cs_CZ: Hasla se neshodují

en: Past event
cs_CZ: Uplynulá akce

en: Pay
cs_CZ: Zaplatit

en: Pay now
cs_CZ: Zaplatit teď

en: PayPal Service
cs_CZ: Služba PayPal

en: Payee email
cs_CZ: E-mail příjemce

en: Paying later
cs_CZ: Zaplatím později

en: Paying now
cs_CZ: Platím teď

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Payment Amount
cs_CZ: Částka platby

en: Payment Details
cs_CZ: Detaily platby

en: Payment History
cs_CZ: Historie plateb

en: Payment ID
cs_CZ: ID platby

en: Payment ID:
cs_CZ: ID platby:

en: Payment Method
cs_CZ: Platební metoda

en: Payment Method:
cs_CZ: Platební metoda:

en: Payment Segment
cs_CZ: Platební segment

en: Payment Status
cs_CZ: Stav platby

en: Payment Summary
cs_CZ: Shrnutí platby

en: Payment Type
cs_CZ: Typ platby

en: Payment Type:
cs_CZ: Typ platby:

en: Payment created
cs_CZ: Platba vytvořena

en: Payment date
cs_CZ: Datum platby

en: Payment due amount
cs_CZ: Částka platby

en: Payment error
cs_CZ: Chyba platby

en: Payment has been deleted
cs_CZ: Platba byla smazána

en: Payment has been saved
cs_CZ: Platba byla uložena

en: Payment has not been deleted
cs_CZ: Platba nebyla smazána

en: Payment link for Barion
cs_CZ: Platební odkaz pro Barion

en: Payment link for Mollie
cs_CZ: Platební odkaz pro Mollie

en: Payment link for PayPal
cs_CZ: Platební odkaz pro PayPal

en: Payment link for Razorpay
cs_CZ: Platební odkaz pro Razorpay

en: Payment link for Square
cs_CZ: Platební odkaz pro Square

en: Payment link for Stripe
cs_CZ: Platební odkaz pro Stripe

en: Payment link for WooCommerce
cs_CZ: Platební odkaz pro WooCommerce

en: Payment price
cs_CZ: Cena platby

en: Payment protected by policy and powered by
cs_CZ: Platba chráněná zásadami a poháněná

en: Payment refund failed
cs_CZ: Vrácení platby selhalo

en: Payment refunded successfully
cs_CZ: Platba byla úspěšně vrácena

en: Payment type
cs_CZ: Typ platby

en: Payment type, deposit payment...
cs_CZ: Typ platby, platba zálohy…

en: Payments
cs_CZ: Platby

en: Payments Settings
cs_CZ: Nastavení plateb

en: Payments for the package deal are not included in this paid amount
cs_CZ: Platby za balíček nejsou zahrnuty v této částce platby

en: Payments have been deleted
cs_CZ: Platby byly smazány

en: Payments have not been deleted
cs_CZ: Platby nebyly smazány

en: Pending
cs_CZ: Nepotvrzeno

en: Pending Appointments
cs_CZ: Nepotvrzené rezervace

en: Pending Payment
cs_CZ: Čekající platba

en: People
cs_CZ: Osoby

en: Percentage
cs_CZ: Procento

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
cs_CZ: Procentuální záloha bude vypočtena z celkové ceny rezervace<br>a pevná částka může být vynásobena počtem osob nebo zůstat fixní k celkové ceně rezervace.

en: Percentage of Load
cs_CZ: Procento vytížení

en: Period
cs_CZ: Období

en: Period available for booking in advance
cs_CZ: Období dostupné pro rezervace předem

en: Periods
cs_CZ: Období

en: Permanent access token
cs_CZ: Token trvalého přístupu

en: Person
cs_CZ: Osoba

en: Personal Information
cs_CZ: Osobní údaje

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone Input Field
cs_CZ: Vstupní pole telefonu

en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
cs_CZ: Telefonní číslo je již přiřazeno k jinému jménu. Prosím zkontrolujte zadané jméno.

en: Phone number ID
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Phone:
cs_CZ: Telefon:

en: Pick a date or range
cs_CZ: Zvolte rozsah

en: Pick a date range
cs_CZ: Zvolte rozsah

en: Pick a year
cs_CZ: Zvolte rok

en: Pick date & time
cs_CZ: Vyberte datum a čas

en: Pick date & time:
cs_CZ: Vyberte datum a čas:

en: Pin Icon
cs_CZ: Připnout ikonu

en: Placeholder
cs_CZ: Zástupný text

en: Placeholder Color
cs_CZ: Barva zástupného textu

en: Placeholder Copied
cs_CZ: Zástupný text zkopírován

en: Placeholders
cs_CZ: Zástupné texty

en: Placeholders for package appointments that will be sent in email.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Zástupné texty pro balíčky rezervací, které budou odeslány emailem<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Placeholders for recurring appointments that will be sent in email.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Zástupné texty pro opakované rezervace, které budou odeslány emailem.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Plain
cs_CZ: Prostý

en: Please Wait
cs_CZ: Čekejte prosím

en: Please cancel the event first before deleting it.
cs_CZ: Zrušte akci před jejím smazáním.

en: Please check your .csv file and try again
cs_CZ: Zkontrolujte prosím soubor .csv a zkuste to znova

en: Please choose appointment date
cs_CZ: Zvolte datum rezervace

en: Please choose appointment time
cs_CZ: Zvolte čas rezervace

en: Please confirm you are not a robot
cs_CZ: Potvrďte, že nejste robot

en: Please enter Mailgun API key
cs_CZ: Zadejte Mailgun API klíč

en: Please enter Mailgun Domain
cs_CZ: Zadejte Mailgun doménu

en: Please enter SMTP host
cs_CZ: Zadejte SMTP host

en: Please enter SMTP password
cs_CZ: Zadejte SMTP heslo

en: Please enter SMTP port
cs_CZ: Zadejte SMTP Port

en: Please enter SMTP username
cs_CZ: Zadejte SMTP uživatelské jméno

en: Please enter URL
cs_CZ: Zadejte URL

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://)
cs_CZ: Zadejte platnou URL s protokolem (http:// nebo https://)

en: Please enter a valid email address
cs_CZ: Zadejte platnou emailovou adresu

en: Please enter a valid phone number
cs_CZ: Zadejte platné telefonní číslo

en: Please enter address
cs_CZ: Zadejte adresu

en: Please enter appointment date...
cs_CZ: Zvolte datum rezervace…

en: Please enter booking type
cs_CZ: Zadejte typ rezervace

en: Please enter code
cs_CZ: Zadejte kód

en: Please enter coupon
cs_CZ: Zadejte slevový kód

en: Please enter current password
cs_CZ: Zadejte současné heslo

en: Please enter date
cs_CZ: Zvolte datum

en: Please enter date of birth
cs_CZ: Zadejte datum narození

en: Please enter email
cs_CZ: Zadejte email

en: Please enter email address
cs_CZ: Zadejte platnou emailovou adresu

en: Please enter email or username
cs_CZ: Zadejte email nebo uživatelské jméno

en: Please enter end time
cs_CZ: Zadejte čas konce

en: Please enter extra name
cs_CZ: Zadejte název doplňku

en: Please enter extra price
cs_CZ: Zadejte cenu doplňku

en: Please enter first name
cs_CZ: Zadejte jméno

en: Please enter last name
cs_CZ: Zadejte příjmení

en: Please enter live API Key
cs_CZ: Zadejte live API Key

en: Please enter live ClientId
cs_CZ: Zadejte live ClientId

en: Please enter live POSKey
cs_CZ: Zadejte live POSKey

en: Please enter live Secret
cs_CZ: Zadejte live Secret

en: Please enter live key id
cs_CZ: Zadejte live key id

en: Please enter live key secret
cs_CZ: Zadejte live key secret

en: Please enter live publishable key
cs_CZ: Zadejte live publishable key

en: Please enter live secret key
cs_CZ: Zadejte live secret key

en: Please enter name
cs_CZ: Zadejte název

en: Please enter new password
cs_CZ: Zadejte nové heslo

en: Please enter new password again
cs_CZ: Zadejte nové heslo znovu

en: Please enter password
cs_CZ: Zadejte heslo

en: Please enter payee email
cs_CZ: Zadejte e-mail příjemce

en: Please enter phone
cs_CZ: Zadejte telefon

en: Please enter phone number
cs_CZ: Zadejte telefonní číslo

en: Please enter price
cs_CZ: Zadejte cenu

en: Please enter recipient email
cs_CZ: Zadejte emailovou adresu příjemce

en: Please enter recipient phone
cs_CZ: Zadejte telefonní číslo příjemce

en: Please enter sandbox POSKey
cs_CZ: Zadejte testovací POSKey

en: Please enter secret
cs_CZ: Zadejte secret

en: Please enter sender email
cs_CZ: Zadejte email odesílatele

en: Please enter sender name
cs_CZ: Zadejte jméno odesílatele

en: Please enter site key
cs_CZ: Zadejte site key

en: Please enter start time
cs_CZ: Zadejte čas začátku

en: Please enter test API Key
cs_CZ: Zadejte testovací klíč rozhraní API

en: Please enter test ClientId
cs_CZ: Zadejte test ClientId

en: Please enter test Secret
cs_CZ: Zadejte test Secret

en: Please enter test key id
cs_CZ: Zadejte test key id

en: Please enter test key secret
cs_CZ: Zadejte test key secret

en: Please enter test publishable key
cs_CZ: Zadejte test publishable key

en: Please enter test secret key
cs_CZ: Zadejte test secret key

en: Please enter the name of the resource
cs_CZ: Zadejte název zdroje

en: Please enter valid email
cs_CZ: Zadejte platný email

en: Please enter waiting list capacity
cs_CZ: Zadejte kapacitu čekací listiny

en: Please fill in your address.
cs_CZ: Zadejte svoji adresu.

en: Please fill out this field.
cs_CZ: Vyplňte toto pole.

en: Please log in to Square
cs_CZ: Přihlašte se do Square

en: Please map corresponding data to columns.
cs_CZ: Namapujte odpovídající data na sloupce.

en: Please note that all appointments within the package will be canceled as well.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že budou zrušeny i všechny termíny v rámci balíčku.

en: Please note that these labels are applied only to the old booking forms and WooCommerce payments. To set labels for the 2.0 Amelia Booking forms kindly visit the
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že tyto štítky se vztahují pouze na staré rezervační formuláře a platby WooCommerce. Chcete-li nastavit štítky pro rezervační formuláře Amelie 2.0, navštivte laskavě

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
cs_CZ: Upozornění: Aby tato možnost fungovala, musíte do šablon upozornění přidat nové zástupné symboly platebních odkazů

en: Please refine your search criteria
cs_CZ: Změňte kritéria hledání

en: Please select
cs_CZ: Zvolte

en: Please select action
cs_CZ: Zvolte akci

en: Please select at least one customer
cs_CZ: Zvolte alespoň jednoho zákazníka

en: Please select at least one service
cs_CZ: Vyberte alespoň jednu službu

en: Please select category
cs_CZ: Zvolte kategorii

en: Please select customer
cs_CZ: Zvolte zákazníka

en: Please select date
cs_CZ: Zvolte datum

en: Please select duration
cs_CZ: Zvolte dobu trvání

en: Please select email template
cs_CZ: Zvolte šablonu emailu

en: Please select employee
cs_CZ: Zvolte pracovníka

en: Please select location
cs_CZ: Zvolte místo

en: Please select option
cs_CZ: Zvolte volbu

en: Please select package:
cs_CZ: Zvolte balíček:

en: Please select placeholder
cs_CZ: Zvolte zástupný text

en: Please select repeat interval
cs_CZ: Zvolte interval opakování

en: Please select repeat period
cs_CZ: Zvolte interval opakování

en: Please select select at least one employee
cs_CZ: Zvolte alespoň jednoho pracovníka

en: Please select service
cs_CZ: Zvolte službu

en: Please select the extra:
cs_CZ: Zvolte doplněk:

en: Please select time
cs_CZ: Zvolte čas

en: Please select type.
cs_CZ: Zvolte typ.

en: Please sign up for an API key at iplocate.io/signup for 1000 free API requests/day.<br/> The limit for access without an API key has been reduced to 50 requests/day.
cs_CZ: Zaregistrujte se prosím pro získání API klíče na iplocate.io/signup pro 1000 bezplatných požadavků API/den.<br/> Limit pro přístup bez klíče API byl snížen na 50 požadavků/den.

en: Please upload the file
cs_CZ: Nahrajte soubor

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
cs_CZ: Použijte vestavěný Elementor shortcode widget místo Amelia widgetu pokud přidáváte Amelia do popup okna

en: Plugin Activation Error
cs_CZ: Chyba aktivace pluginu

en: Plugin has been activated
cs_CZ: Plugin byl aktivován

en: Plugin has been deactivated
cs_CZ: Plugin byl deaktivován

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
cs_CZ: Blokování automaticky otevíraných oken je povoleno! Chcete-li přidat termín do kalendáře, povolte vyskakovací okna a přidejte tento web do seznamu výjimek.

en: Popup Buttons
cs_CZ: Tlačítka vyskakovacího okna

en: Popup Content
cs_CZ: Obsah vyskakovacího okna

en: Popup Heading
cs_CZ: Nadpis vyskakovacího okna

en: Popup Title
cs_CZ: Název vyskakovacího okna

en: Prepared
cs_CZ: Připraveno

en: Preselect Booking Parameters
cs_CZ: Předvybrat parametry rezervace

en: Preselect Current Date
cs_CZ: Předvybrat dnešní datum

en: Preset Colors
cs_CZ: Přednastavené barvy

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Preview Invoice
cs_CZ: Náhled faktury

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price Ascending
cs_CZ: Cena vzestupně

en: Price Descending
cs_CZ: Cena sestupně

en: Price Number Of Decimals
cs_CZ: Počet desetinných míst ceny

en: Price Separator
cs_CZ: Oddělovač ceny

en: Price Symbol Position
cs_CZ: Pozice symbolu měny

en: Price must be non-negative number
cs_CZ: Cena nesmí být záporná

en: Price per Spot
cs_CZ: Cena za místo

en: Price:
cs_CZ: Cena:

en: Prices are showed for one segment which can contain from 70 characters (when non-standard Latin or Cyrillic letters, emoji, etc. are used) to 160 characters.
cs_CZ: Ceny jsou uvedeny pro jeden segment, který může obsahovat od 70 znaků (při použití nestandardních latinských nebo cyrilických písmen, emoji atd.) do 160 znaků.

en: Pricing
cs_CZ: Ceník

en: Pricing by Date range
cs_CZ: Ceník za období

en: Pricing by Day & Time
cs_CZ: Cenotvorba podle dne a času

en: Pricing by the number of people
cs_CZ: Cenotvorba podle počtu lidí

en: Pricing model
cs_CZ: Cenový model

en: Primary
cs_CZ: Hlavní barva

en: Primary Button Background Color
cs_CZ: Barva pozadí primárního tlačítka

en: Primary Button Text Color
cs_CZ: Barva textu primárního tlačítka

en: Primary Button Type
cs_CZ: Typ primárního tlačítka

en: Primary Color
cs_CZ: Hlavní barva

en: Primary Gradient
cs_CZ: Hlavní gradient

en: Primary and state colors
cs_CZ: Hlavní a stavové barvy

en: Processing
cs_CZ: Zpracovává se

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Profile data updated successfully
cs_CZ: Profilová data byla úspěšně aktualizována

en: Profile deleted
cs_CZ: Profil smazán

en: Profile has been updated
cs_CZ: Profil byl aktualizován

en: Property Name
cs_CZ: Název vlastnosti

en: Property Value
cs_CZ: Hodnota vlastnosti

en: Provider Details
cs_CZ: Detaily poskytovatele

en: Provider Settings
cs_CZ: Nastavení poskytovatele

en: Provider has appointments for
cs_CZ: Poskytovatele má rezervace pro

en: Provider has appointments for this service
cs_CZ: Poskytovatel má rezervace pro tuto službu

en: Publish Form
cs_CZ: Zveřejnit formulář

en: Purchase code
cs_CZ: Nákupní kód

en: Purchase is canceled
cs_CZ: Nákup je zrušen

en: Purchased
cs_CZ: Zakoupeno

en: Purple
cs_CZ: Fialová

en: Qty
cs_CZ: Ks

en: Qty:
cs_CZ: Ks:

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Queued
cs_CZ: Ve frontě

en: Quick Survey
cs_CZ: Rychlý průzkum

en: Radio Buttons
cs_CZ: Radiová tlačítka

en: Random
cs_CZ: Náhodný

en: Rate
cs_CZ: Hodnocení

en: Razorpay Service
cs_CZ: Služba Razorpay

en: Re-type New Password:
cs_CZ: Zadejte znovu nové heslo:

en: Read More Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Přečíst více

en: Read Success Stories
cs_CZ: Přečtěte si příběhy úspěchů

en: Read more
cs_CZ: Číst více

en: Recharge
cs_CZ: Dobít

en: Recharge Balance
cs_CZ: Dobít zůstatek

en: Recharge Custom Amount
cs_CZ: Dobít vlastní částku

en: Recipient Email
cs_CZ: Email příjemce

en: Recipient Phone
cs_CZ: Telefonní číslo příjemce

en: Recipients
cs_CZ: Příjemci

en: Recommend the closest date after
cs_CZ: Doporučit nejbližší datum po

en: Recommend the closest date before
cs_CZ: Doporučit nejbližší datum před

en: Recommend the closest date before or after
cs_CZ: Doporučit nejbližší datum před nebo po

en: Recurrence
cs_CZ: Opakování

en: Recurrences
cs_CZ: Opakování

en: Recurring
cs_CZ: Opakující se

en: Recurring Appointment
cs_CZ: Opakovaná rezervace

en: Recurring Appointments
cs_CZ: Opakované rezervace

en: Recurring Appointments:
cs_CZ: Opakované rezervace:

en: Recurring Summary
cs_CZ: Souhrn opakování

en: Recurring appointments details
cs_CZ: Detaily opakovaných rezervací

en: Recurring appointments details placeholder set up
cs_CZ: Nastavení zástupného textu detailu opakovaných rezervací

en: Recurring notification
cs_CZ: Upozornění opakování

en: Recurring placeholders
cs_CZ: Zástupné texty opakování

en: Recurring popup
cs_CZ: Vyskakovací okno opakování

en: Recurring:
cs_CZ: Opakující se:

en: Red
cs_CZ: Červená

en: Redirect URI
cs_CZ: URL pro přesměrování

en: Redirect URL (denied)
cs_CZ: URL přesměrování (zamítnuto)

en: Redirect URL After Booking
cs_CZ: URL přesměrování po úspěšné rezervaci

en: Redirect URL after Payment
cs_CZ: URL přesměrování po úspěšné platbě

en: Redirect URL for Successfully Approved Booking
cs_CZ: URL přesměrování pro úspěšně potvrzenou rezervaci

en: Redirect URL for Successfully Rejected Booking
cs_CZ: URL přesměrování pro úspěšně odmítnutou rezervaci

en: Redirect URL for Unsuccessfully Approved Booking
cs_CZ: URL přesměrování pro neúspěšně potvrzenou rezervaci

en: Redirect URL for Unsuccessfully Rejected Booking
cs_CZ: URL přesměrování pro neúspěšně odmítnutou rezervaci

en: Redirect URLs
cs_CZ: URL pro přesměrování

en: Redirect page
cs_CZ: Přesměrovat stránku

en: Reflect On
cs_CZ: Platí pro

en: Reflects on
cs_CZ: Odráží se na

en: Refresh
cs_CZ: Obnovit

en: Refund
cs_CZ: Vrátit

en: Refunded
cs_CZ: Vráceno

en: Registration, Telephone Number, Email
cs_CZ: Registrace, Telefonní číslo, E-mail

en: Reject Appointment Link
cs_CZ: Odkaz Odmítnout termín

en: Rejected
cs_CZ: Zamítnuto

en: Remaining Amount:
cs_CZ: Zbývající částka:

en: Remaining of total amount will be paid on site or through payment link.
cs_CZ: Zbývající částka bude zaplacena na místě nebo přes platební odkaz.

en: Remaining of total amount will be paid on site or through payment link. Extras are included in deposit amount.
cs_CZ: Zbývající částka bude zaplacena na místě nebo přes platební odkaz. Doplňky jsou zahrnuty do zálohy.

en: Remaining of total amount will be paid on site or through payment link. Extras are not included in deposit amount.
cs_CZ: Zbývající částka bude zaplacena na místě nebo přes platební odkaz. Doplňky nejsou zahrnuty do zálohy.

en: Remaining of total amount will be paid on site.
cs_CZ: Zbývající částka bude zaplacena na místě.

en: Remind me when my SMS balance is low
cs_CZ: Upozornit mě, pokud je můj SMS kredit nízký

en: Remove Apple Calendar Busy Slots
cs_CZ: Odstranit zaneprázdněné termíny z kalendáře Apple

en: Remove Attendee
cs_CZ: Odstranit účastníka

en: Remove Google Calendar Busy Slots
cs_CZ: Odstranit zaneprázdněné termíny z kalendáře Google

en: Remove Outlook Calendar Busy Slots
cs_CZ: Odstranit zaneprázdněné termíny z kalendáře Outlook

en: Remove Selected
cs_CZ: Odstranit vybrané

en: Repeat Appointment
cs_CZ: Opakovat rezervaci

en: Repeat Event
cs_CZ: Opakovat akci

en: Repeat Every Year
cs_CZ: Opakovat každý rok

en: Repeat Yearly
cs_CZ: Opakovat ročně

en: Repeat every
cs_CZ: Opakovat každý

en: Repeat on
cs_CZ: Opakovat

en: Repeat this appointment
cs_CZ: Opakovat tuto rezervaci

en: Repeat:
cs_CZ: Zopakovat:

en: Require password for login
cs_CZ: Vyžadovat heslo pro přihlášení

en: Required
cs_CZ: Povinné

en: Required fields are: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
cs_CZ: Povinná pole jsou: <b>jméno</b> a <b>příjmení</b>.

en: Requires Scheduling Setup
cs_CZ: Vyžaduje nastavení plánování

en: Reschedule
cs_CZ: Přeplánovat

en: Reschedule Appointment
cs_CZ: Přeplánovat termín

en: Rescheduled
cs_CZ: Přeplánováno

en: Reset
cs_CZ: Obnovit

en: Reset Form
cs_CZ: Resetovat formulář

en: Reset Password
cs_CZ: Obnovit heslo

en: Resource
cs_CZ: Zdroj

en: Resource has been deleted
cs_CZ: Zdroj byl smazán

en: Resource has been saved
cs_CZ: Zdroj byl uložen

en: Resource has not been deleted
cs_CZ: Zdroj nebyl smazán

en: Resource is hidden
cs_CZ: Zdroj je skrytý

en: Resource is visible
cs_CZ: Zdroj je viditelný

en: Resource quantity is shared among the selected items
cs_CZ: Množství zdroje je sdíleno mezi vybranými položkami

en: Resource quantity is unique for selected item type
cs_CZ: Množství zdroje je jedinečné pro vybraný typ položky

en: Resource quantity is unique for selected services
cs_CZ: Množství zdroje je pro vybrané služby jedinečné

en: Resources
cs_CZ: Zdroje

en: Resources have been deleted
cs_CZ: Zdroje byly smazány

en: Resources have not been deleted
cs_CZ: Zdroje nebyly smazány

en: Resources will be included in:
cs_CZ: Zdroje budou zahrnuty do:

en: Returning
cs_CZ: Vracející se

en: Revenue
cs_CZ: Zisk

en: Roles Settings
cs_CZ: Nastavení rolí

en: Round Robin
cs_CZ: Algoritmus Round Robin

en: SMS History
cs_CZ: Historie SMS

en: SMS Notifications
cs_CZ: Upozornění SMS

en: SMS Placeholders
cs_CZ: Zástupné texty SMS

en: SMS has been sent
cs_CZ: SMS byla odeslána

en: SMS has not been sent
cs_CZ: SMS nebyla odeslána

en: SMTP Host
cs_CZ: SMTP host

en: SMTP Password
cs_CZ: SMTP heslo

en: SMTP Port
cs_CZ: SMTP port

en: SMTP Secure
cs_CZ: SMTP zabezpečení

en: SMTP Username
cs_CZ: SMTP uživatelské jméno

en: Sandbox Mode
cs_CZ: Sandbox mód

en: Sandbox Secret key (POSKey)
cs_CZ: Sandbox tajný klíč (POSKey)

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save Changes Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Uložit změny

en: Save Special Day
cs_CZ: Uložit speciální den

en: Scan E-Ticket
cs_CZ: Skenovat e-vstupenku

en: Scan E-Tickets Event Button
cs_CZ: Tlačítko Skenovat e-vstupenky akce

en: Schedule
cs_CZ: Naplánovat

en: Schedule:
cs_CZ: Naplánovat:

en: Scheduled After Appointment
cs_CZ: Naplánováno po termínu

en: Scheduled After Event
cs_CZ: Naplánováno po akci

en: Scheduled For
cs_CZ: Naplánováno pro

en: Scheduled For Before Appointment
cs_CZ: Naplánováno před rezervací

en: Scheduled notification
cs_CZ: Naplánované upozornění

en: Search
cs_CZ: Vyhledat

en: Search Coupons
cs_CZ: Vyhledat slevové kódy

en: Search Customers...
cs_CZ: Vyhledat zákazníky...

en: Search Employees...
cs_CZ: Vyhledat pracovníky…

en: Search Events...
cs_CZ: Vyhledat akce…

en: Search Filters
cs_CZ: Vyhledávací filtry

en: Search Input Field
cs_CZ: Vstupní pole vyhledávání

en: Search Locations...
cs_CZ: Vyhledat místa...

en: Search Resources...
cs_CZ: Vyhledat zdroje…

en: Search Results
cs_CZ: Výsledky hledání

en: Search Taxes
cs_CZ: Prohledat daně

en: Search for Customers, Employees, Services...
cs_CZ: Vyhledat zákazníky, pracovníky, služby...

en: Search for Events
cs_CZ: Vyhledat akce

en: Search for a Resource...
cs_CZ: Vyhledat zdroj…

en: Search...
cs_CZ: Vyhledat...

en: Second
cs_CZ: Druhý

en: Secondary Button Background Color
cs_CZ: Barva pozadí sekundárního tlačítka

en: Secondary Button Text Color
cs_CZ: Barva textu sekundárního tlačítka

en: Secondary Button Type
cs_CZ: Typ sekundárního tlačítka

en: Secret key (POSKey)
cs_CZ: Tajný klíč (POSKey)

en: Section
cs_CZ: Sekce

en: Security
cs_CZ: Bezpečnost

en: See Previous Versions
cs_CZ: Zobrazit předchozí verze

en: Segments:
cs_CZ: Segmenty:

en: Select
cs_CZ: Zvolit

en: Select Address
cs_CZ: Zvolit adresu

en: Select All Events
cs_CZ: Zvolit všechny akce

en: Select All Extras
cs_CZ: Zvolit všechny doplňky

en: Select All Packages
cs_CZ: Zvolit všechny balíčky

en: Select All Service
cs_CZ: Zvolit všechny služby

en: Select Apple Calendar
cs_CZ: Zvolit kalendář Apple

en: Select Calendar
cs_CZ: Zvolit kalendář

en: Select Catalog View
cs_CZ: Zvolit katalogové zobrazení

en: Select Category
cs_CZ: Zvolit kategorii

en: Select Coupon
cs_CZ: Zvolit slevový kód

en: Select Customer
cs_CZ: Zvolte zákazníka

en: Select Customer(s)
cs_CZ: Zvolte zákazníky

en: Select Date
cs_CZ: Zvolte datum

en: Select Date of Birth
cs_CZ: Zvolte datum narození

en: Select Delimiter
cs_CZ: Zvolte oddělovač

en: Select Employee
cs_CZ: Zvolte pracovníka

en: Select Event
cs_CZ: Zvolit akci

en: Select Events
cs_CZ: Zvolit akce

en: Select Extra
cs_CZ: Vybrat doplňky

en: Select Location
cs_CZ: Zvolte místo

en: Select Package
cs_CZ: Zvolit balíček

en: Select Payment Method for link
cs_CZ: Vyberte způsob platby pro odkaz

en: Select Repeat Interval
cs_CZ: Zvolit interval opakování

en: Select Repeat Period
cs_CZ: Zvolit období opakování

en: Select Service
cs_CZ: Zvolte službu

en: Select Service Category
cs_CZ: Zvolte kategorii služby

en: Select Tag
cs_CZ: Zvolit tag

en: Select Tags
cs_CZ: Zvolit tagy

en: Select Tickets
cs_CZ: Zvolte vstupenky

en: Select Time
cs_CZ: Zvolte čas

en: Select View
cs_CZ: Zvolit zobrazení

en: Select WooCommerce product
cs_CZ: Zvolit WooCommerce produkt

en: Select Zoom User
cs_CZ: Zvolit Zoom uživatele

en: Select action on which event will be called
cs_CZ: Zvolte akci, při které bude volána událost

en: Select at least one service or event
cs_CZ: Zvolte alespoň jednu službu nebo akci

en: Select badge
cs_CZ: Zvolit štítky

en: Select customer and service
cs_CZ: Vyberte zákazníka a službu

en: Select customer, employee and service
cs_CZ: Vyberte zákazníka, pracovníka a službu

en: Select date and time
cs_CZ: Zvolte datum a čas

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
cs_CZ: Zvolte služby pro toto období.<br/>Pokud nebude nic vybráno, budou všechny služby přiřazené tomuto pracovníkovi<br/>v tomto období dostupné k rezervaci.

en: Select or Create New
cs_CZ: Zvolit nebo vytvořit nové

en: Select or Create Tag
cs_CZ: Zvolit nebo vytvořit tag

en: Select specific location for each period.
cs_CZ: Vyberte konkrétní místo pro všechna období.

en: Select specific location for this period.
cs_CZ: Vyberte konkrétní místo pro toto období.

en: Select specific services for each period.
cs_CZ: Vyberte konkrétní služby pro každé období.

en: Select the Appointment Time
cs_CZ: Zvolte čas rezervace

en: Select the Extras you'd like
cs_CZ: Zvolte si doplňky

en: Select the events for which the coupon can be used.
cs_CZ: Vyberte všechny akce, pro které může být slevový kód uplatněn.

en: Select the packages for which the coupon can be used.
cs_CZ: Vybrat balíčky, pro které může být slevový kód uplatněn.

en: Select the services for which the coupon can be used.
cs_CZ: Vyberte všechny služby, pro které může být slevový kód uplatněn.

en: Select this Employee
cs_CZ: Zvolte tohoto pracovníka

en: Select this employee
cs_CZ: Zvolte tohoto pracovníka

en: Select this option to count the total number of persons as the primary customer plus any additional people.
cs_CZ: Vyberte tuto volbu, pokud chcete počítat celkový počet osob jako primárního zákazníka plus všechny další osoby.

en: Select this option to count the total number of persons directly, including the primary customer.
cs_CZ: Vyberte tuto volbu, pokud chcete počítat celkový počet osob přímo, včetně primárního zákazníka.

en: Select your Square Location
cs_CZ: Zvolte své místo Square

en: Selectbox
cs_CZ: Box výběru

en: Selected
cs_CZ: Zvolený

en: Selected Customers
cs_CZ: Vybraní zákazníci

en: Selected extras
cs_CZ: Vybrané doplňky

en: Selected extras details
cs_CZ: Detaily vybraných doplňků

en: Selected services
cs_CZ: Vybrané služby

en: Semicolon (;)
cs_CZ: Středník (;)

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Send Access Link
cs_CZ: Zaslat přístupový odkaz

en: Send Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Odeslat

en: Send Employee Panel Access Email
cs_CZ: Odeslat email s odkazem na panel zaměstnance

en: Send Event Invitation Email
cs_CZ: Zaslat pozvánku na akci emailem

en: Send Invoice
cs_CZ: Odeslat fakturu

en: Send Recovery Email
cs_CZ: Odeslat obnovovací email

en: Send Test Email
cs_CZ: Poslat zkušební email

en: Send Test SMS
cs_CZ: Poslat zkušební SMS

en: Send Test WhatsApp Message
cs_CZ: Odeslat testovací zprávu WhatsApp

en: Send all SMS messages to additional numbers
cs_CZ: Zaslat všechny SMS na dodatečná čísla

en: Send all notifications to additional addresses
cs_CZ: Zaslat všechna upozornění na dodatečné adresy

en: Send custom fields info for each customer separately
cs_CZ: Zaslat zákaznické informace z vlastních polí samostatně

en: Send ics file for Approved bookings
cs_CZ: Poslat ics soubor u potvrzených rezervací

en: Send ics file for Pending bookings
cs_CZ: Poslat ics soubor u čekajících rezervací

en: Send invoice to customer by default
cs_CZ: Výchozí nastavení je odeslat fakturu zákazníkovi

en: Send notification to users with QR Code E-Tickets
cs_CZ: Odeslat uživatelům upozornění vč. e-vstupenky s QR kódem

en: Send only this notification
cs_CZ: Odeslat pouze toto upozornění

en: Send to e-mail
cs_CZ: Poslat na email

en: Sender Email
cs_CZ: Email odesílatele

en: Sender ID supports up to 11 characters
cs_CZ: ID odesílatele podporuje až 11 znaků

en: Sender Name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: Sent
cs_CZ: Odesláno

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Service Badge
cs_CZ: Symbol služby

en: Service Capacity
cs_CZ: Kapacita služeb

en: Service Category
cs_CZ: Kategorie služeb

en: Service Details
cs_CZ: Detaily služby

en: Service Duration
cs_CZ: Doba trvání služby

en: Service Filter
cs_CZ: Filtr služeb

en: Service ID
cs_CZ: ID služby

en: Service Info
cs_CZ: Informace o službě

en: Service Input Field
cs_CZ: Vstupní pole služby

en: Service Location
cs_CZ: Místo služby

en: Service Price
cs_CZ: Cena služby

en: Service Selection
cs_CZ: Výběr služby

en: Service Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet služeb

en: Service description
cs_CZ: Popis služby

en: Service duration
cs_CZ: Doba trvání služby

en: Service employees list
cs_CZ: Seznam pracovníků služeb

en: Service has been deleted
cs_CZ: Služba byla smazána

en: Service has been saved
cs_CZ: Služba byla uložena

en: Service info
cs_CZ: Informace o službě

en: Service information
cs_CZ: Informace o službě

en: Service is hidden
cs_CZ: Služba je skryta

en: Service is visible
cs_CZ: Služba je viditelná

en: Service name
cs_CZ: Název služby

en: Service or Event description
cs_CZ: Popis služby nebo akce

en: Service or Event name
cs_CZ: Název služby nebo akce

en: Service price
cs_CZ: Cena služby

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Services Overview
cs_CZ: Přehled služeb

en: Services and Packages Overview
cs_CZ: Přehled služeb a balíčků

en: Services list, Appointments
cs_CZ: Seznam služeb, rezervace

en: Services positions has been saved
cs_CZ: Pozice služeb byly uloženy

en: Set Break Time
cs_CZ: Zvolit čas volna

en: Set Coupons to be case insensitive
cs_CZ: Nastavit slevové kódy tak, aby nerozlišovaly velká a malá písmena

en: Set Ics File Description
cs_CZ: Nastavit popis souboru ICS

en: Set Limit
cs_CZ: Nastavit limit

en: Set Minimum
cs_CZ: Nastavte minimum

en: Set New Password
cs_CZ: Nastavit nové heslo

en: Set Notification
cs_CZ: Nastavit upozornění

en: Set Password
cs_CZ: Nastavit heslo

en: Set Password Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Nastavit heslo

en: Set Work Time
cs_CZ: Zvolit pracovní čas

en: Set a phone number as a mandatory field
cs_CZ: Nastavit telefonní číslo jako povinné pole

en: Set email as a mandatory field
cs_CZ: Nastavit email jako povinné pole

en: Set event period first to enable pricing by date range.
cs_CZ: Nastavte období akce pro povolení cen podle časového období.

en: Set extra as a mandatory field
cs_CZ: Nastavit doplněk jako povinné pole

en: Set how an alternate date should be suggested to the customer<br>if the desired date has no available time-slots for booking.
cs_CZ: Nastavit, jaký alternativní datum má být nabídnut zákazníkovi,<br>pokud vybrané datum nemá žádné volné časové sloty k rezervaci.

en: Set how far customers can book.
cs_CZ: Nastavte, jak daleko do budoucnosti mohou zákazníci provádět rezervace (počet dnů).

en: Set how you want payments to be processed.<br>If you choose to request payment only for the first appointment customers will be able to pay the rest on-site.
cs_CZ: Nastavte, jak chcete zpracovávat platby.<br>Pokud zvolíte možnost zaplatit pouze první rezervaci, zákazníci zaplatí zbytek na místě.

en: Set options, colors and labels for booking form
cs_CZ: Nastavení možností, barev a popisků rezervačního formuláře

en: Set recurring appointment
cs_CZ: Nastavit opakované rezervace

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to book the appointment.
cs_CZ: Nastavte čas před termínem/akcí, po který už zákazníci<br/>nemohou provést rezervaci.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
cs_CZ: Nastavte čas před termínem/akcí, po který už zákazníci<br/>nemohou zrušit rezervaci.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to reschedule the appointment.
cs_CZ: Nastavte čas před termínem/akcí, po který už zákazníci<br/>nemohou přeplánovat rezervaci.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete omezit počet termínů, který může mít pracovník denně bez ohledu na to, kolik termínů se vejde do pracovní doby

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
cs_CZ: Nastavení vzhledu kalendáře a možností opakovaného vyskakovacího okna

en: Set up Content, Buttons and Labels
cs_CZ: Nastavení obsahu, tlačítek a popisků

en: Set up Employees selection options
cs_CZ: Nastavení možností výběru pracovníků

en: Set up Labels and Buttons
cs_CZ: Nastavení popisků a tlačítek

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
cs_CZ: Nastavení viditelnosti pro lokalitu, obrázky, filtrování, kapacitu, cenu a stav akce

en: Set up Locations selection options
cs_CZ: Nastavení možností výběru míst

en: Set up Package detailed view
cs_CZ: Nastavení podrobného zobrazení balíčku

en: Set up Service detailed view
cs_CZ: Nastavení podrobného zobrazení služby

en: Set up Services and Packages view
cs_CZ: Nastavení zobrazení Služby a balíčky

en: Set up Services selection options
cs_CZ: Nastavení možností výběru služeb

en: Set up Services view
cs_CZ: Nastavení zobrazení služeb

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
cs_CZ: Nastavení možností výběru služeb, míst a pracovníků

en: Set up Sidebar visibility and its content
cs_CZ: Nastavení viditelnosti bočního panelu a jeho obsahu

en: Set up Staff, Location, Gallery and other Event information visibility
cs_CZ: Nastavení viditelnosti pro personál, lokalitu, galerii a další informace

en: Set up button type and labels
cs_CZ: Nastavení typu tlačítek a popisků

en: Set up button types and labels
cs_CZ: Nastavení typů tlačítek a popisků

en: Set up categories cards
cs_CZ: Nastavení karet kategorií

en: Set up display options and labels
cs_CZ: Nastavení možností zobrazení a popisků

en: Set up labels
cs_CZ: Nastavení popisků

en: Set up labels and buttons
cs_CZ: Nastavení popisků a tlačítek

en: Set up visibility and labels
cs_CZ: Nastavení viditelnosti a popisků

en: Set up visibility and labels of ticket selection
cs_CZ: Nastavení viditelnosti a popisků výběru vstupenek

en: Set up visibility, button type and labels
cs_CZ: Nastavení viditelnosti, typu tlačítka a popisků

en: Set what details you want to send to your customers/employees about their booking.
cs_CZ: Nastavte, které detaily chcete zasílat zákazníkům a pracovníkům ohledně rezervací.

en: Set what details you want to send to your customers/employees about their packages.
cs_CZ: Nastavte, které detaily chcete zasílat zákazníkům a pracovníkům ohledně balíčků.

en: Set what details you want to send to your customers/employees about their recurring appointments.
cs_CZ: Nastavte, které detaily chcete zasílat zákazníkům a pracovníkům ohledně opakovaných rezervací.

en: Set your Google Map API Key in General Settings
cs_CZ: Zadat Google Map API Key v obecných nastaveních

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings has been saved
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo

en: Shared
cs_CZ: Sdílené

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show "Bringing anyone with you" option
cs_CZ: Zobrazit volbu „Beru někoho s sebou"

en: Show Add To Calendar option to customers
cs_CZ: Ukázat zákazníkům možnost Přidat do kalendáře

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show Busy Time Slots
cs_CZ: Zobrazit obsazené časové sloty

en: Show Checkout Form
cs_CZ: Zobrazit formulář pokladny

en: Show Customer Information Form
cs_CZ: Zobrazit formulář Informace o zákazníkovi

en: Show Estimated Price
cs_CZ: Zobrazit odhad ceny

en: Show Number of People on Waiting List
cs_CZ: Zobrazit počet osob na čekací listině

en: Show Price Indicators
cs_CZ: Zobrazit indikátory ceny

en: Show Time Slot Price
cs_CZ: Zobrazit cenu časového slotu

en: Show Type
cs_CZ: Zobrazit typ

en: Show all categories
cs_CZ: Zobrazit všechny kategorie

en: Show all employees
cs_CZ: Zobrazit všechny pracovníky

en: Show all events
cs_CZ: Zobrazit všechny akce

en: Show all locations
cs_CZ: Zobrazit všechna místa

en: Show all packages
cs_CZ: Zobrazit všechny balíčky

en: Show all services
cs_CZ: Zobrazit všechny služby

en: Show all tags
cs_CZ: Zobrazit všechny tagy

en: Show booking slots in client time zone
cs_CZ: Zobrazit rezervační sloty v zákazníkově časovém pásmu

en: Show catalog of all categories
cs_CZ: Zobrazit katalog všech kategorií

en: Show employee on site
cs_CZ: Zobrazit pracovníka na webu

en: Show event
cs_CZ: Zobrazit akci

en: Show event on site
cs_CZ: Zobrazit akci na webu

en: Show from date
cs_CZ: Zobrazit od data

en: Show in Amelia Popup
cs_CZ: Zobrazit v Amelia popup okně

en: Show less
cs_CZ: Zobrazit méně

en: Show more
cs_CZ: Zobrazit více

en: Show recurring events
cs_CZ: Zobrazit opakující se akce

en: Show service on site
cs_CZ: Zobrazit službu na webu

en: Show single Event details on the page
cs_CZ: Zobrazit na stránce detaily jednotlivé akce

en: Show specific categories
cs_CZ: Zobrazit konkrétní kategorie

en: Show specific category
cs_CZ: Zobrazit konkrétní kategorii

en: Show specific package
cs_CZ: Zobrazit konkrétní balíček

en: Show specific packages
cs_CZ: Zobrazit konkrétní balíčky

en: Show specific service
cs_CZ: Zobrazit konkrétní službu

en: Show specific services
cs_CZ: Zobrazit konkrétní služby

en: Show tag
cs_CZ: Zobrazit tag

en: Show waiting list after booking is full
cs_CZ: Zobrazit čekací listinu po naplnění rezervace

en: Show waiting list slots
cs_CZ: Zobrazit místa na čekací listině

en: Showing
cs_CZ: Zobrazuje

en: Shows the average number of bookings per day<br/>for the selected date range.
cs_CZ: Zobrazuje počet rezervací za den<br/>pro vybrané období.

en: Shows the number of pending appointments<br/>in the selected date range.
cs_CZ: Zobrazuje počet čekajících rezervací<br/>pro vybrané období.

en: Shows the number of views for the employee/service/location<br/>vs. the number of times they were booked during<br/>the selected date range.
cs_CZ: Zobrazuje počet zobrazení pro pracovníka/službu/místo<br/>proti počtu rezervací pro vybrané období.

en: Shows the total income for paid appointments<br/>in the chosen date range.
cs_CZ: Zobrazuje celkové příjmy za zaplacené rezervace<br/>pro vybrané období.

en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

en: Sidebar Visibility
cs_CZ: Viditelnost postranního panelu

en: Sign In
cs_CZ: Přihlásit

en: Sign In Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka Přihlásit se

en: Sign In to Mailchimp
cs_CZ: Přihlásit se do Mailchimpu

en: Sign Out of Mailchimp
cs_CZ: Odhlásit se z Mailchimpu

en: Sign Up
cs_CZ: Registrovat

en: Sign in with Google
cs_CZ: Přihlásit pomocí Google

en: Sign in with Outlook
cs_CZ: Přihlásit pomocí Outlook

en: Sign out from Google
cs_CZ: Odhlásit z Google

en: Sign out from Outlook
cs_CZ: Odhlásit z Outlooku

en: Single Ticket
cs_CZ: Vstupenka pro jednotlivce

en: Skip Categories step
cs_CZ: Přeskočit krok Kategorie

en: Skip import
cs_CZ: Přeskočit import

en: Skip packages and continue with the selected service
cs_CZ: Přeskočit balíčky a pokračovat s vybranou službou

en: Social Login
cs_CZ: Přihlásit se přes sociální síť

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
cs_CZ: Některé termíny jsou obsazené. Nabídli jsme vám nejbližší termíny.

en: Some records have a wrong format
cs_CZ: Některé údaje mají špatný formát

en: Some services/events have all payment methods disabled. This means that default payment method will be used for those services/events.
cs_CZ: Některé služby/akce mají zakázané všechny platební metody. Pro tyto služby/akce bude nastavena výchozí hodnota platební metody.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
cs_CZ: Omlouváme se, ale došlo k problému s vytvořením platebního odkazu. Zkuste to znovu později.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
cs_CZ: Omlouváme se, ale došlo k problému se zpracováním vaší platby. Zkuste to znovu později.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
cs_CZ: Omlouváme se, ale došlo k chybě při přidávání rezervace do košíku.

en: Sort
cs_CZ: Setřídit

en: Sort Packages:
cs_CZ: Setřídit balíčky:

en: Sort Services:
cs_CZ: Setřídit služby:

en: Space-Comma
cs_CZ: Mezera-čárka

en: Space-Dot
cs_CZ: Mezera-tečka

en: Special Days
cs_CZ: Speciální dny

en: Special characters are not allowed
cs_CZ: Speciální znaky nejsou povoleny

en: Specific Date
cs_CZ: Určité datum

en: Specific Date & Time
cs_CZ: Určité datum a čas

en: Specific date
cs_CZ: Určité datum

en: Spot
cs_CZ: Místo

en: Spots
cs_CZ: Míst

en: Spots capacity
cs_CZ: Kapacita míst

en: Spots:
cs_CZ: Míst:

en: Square Service
cs_CZ: Služba Square

en: Square account successfully disconnected
cs_CZ: Účet Square byl úspěšně odpojen

en: Staff
cs_CZ: Personál

en: Standard Account
cs_CZ: Běžný účet

en: Start Date
cs_CZ: Datum zahájení

en: Start Scanner
cs_CZ: Spustit skener

en: Start Time
cs_CZ: Čas začátku

en: Start Zoom Meeting
cs_CZ: Zahájit Zoom konferenci

en: Start by clicking the Add Category button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat kategorii

en: Start by clicking the Add Custom Field button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat vlastní pole

en: Start by clicking the Add Customer button or
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat zákazníka nebo

en: Start by clicking the Add Employee button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat pracovníka

en: Start by clicking the Add Location button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat místo

en: Start by clicking the Add Package button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat balíček

en: Start by clicking the Add Resource button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat zdroj

en: Start by clicking the Add Service button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Přidat službu

en: Start by clicking the New Appointment button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Nová rezervace

en: Start by clicking the New Event button
cs_CZ: Začněte kliknutím na tlačítko Nová akce

en: Start date
cs_CZ: Datum zahájení

en: Start date & time of the event
cs_CZ: Datum a čas začátku akce

en: Start date of the event
cs_CZ: Datum začátku akce

en: Start time of the appointment
cs_CZ: Čas začátku rezervace

en: Start time of the event
cs_CZ: Čas začátku akce

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Status of the appointment
cs_CZ: Stav rezervace

en: Status:
cs_CZ: Stav:

en: Step Booking
cs_CZ: Rezervační formulář krok za krokem

en: Step By Step Booking Form
cs_CZ: Rezervační formulář krok za krokem

en: Step Content
cs_CZ: Obsah kroku

en: Step Filters
cs_CZ: Filtrování kroku

en: Step Header
cs_CZ: Nadpis hlavičky

en: Step Heading
cs_CZ: Nadpis kroku

en: Step Info Tab
cs_CZ: Karta Informace o akci

en: Step Message
cs_CZ: Zpráva kroku

en: Step Pagination
cs_CZ: Krokové stránkování

en: Step Search
cs_CZ: Krok vyhledávání

en: Step Tickets Tab
cs_CZ: Karta Vstupenky

en: Step Title
cs_CZ: Název kroku

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
cs_CZ: Rezervační formulář krok za krokem dá zákazníkům možnost vybrat vše k rezervaci v několika krocích

en: Step-by-Step Booking Form 2.0
cs_CZ: Rezervační formulář krok za krokem 2.0

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
cs_CZ: Rezervační formulář krok za krokem provede zákazníka rezervací v několika krocích.

en: Steps
cs_CZ: Kroky

en: Stop Scanner
cs_CZ: Vypnout skener

en: Stripe Account
cs_CZ: Účet Stripe

en: Stripe Service
cs_CZ: Služba Stripe

en: Sub Step Title
cs_CZ: Název dílčího kroku

en: Sub Steps
cs_CZ: Dílčí kroky

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subscribe
cs_CZ: Odebírat

en: Subscribe to our mailing list
cs_CZ: Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Subtotal:
cs_CZ: Mezisoučet:

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Success Color
cs_CZ: Barva úspěchu

en: Successful Cancellation Redirect URL
cs_CZ: URL přesměrování po úspěšném zrušení

en: Successfully added booking
cs_CZ: Úspěšně přidaná rezervace

en: Successfully signed out of Mailchimp
cs_CZ: Úspěšně jste se odhlásili z Mailchimpu

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar<br/>when booking is finalized.
cs_CZ: Vyzvat zákazníky, aby si přidali rezervaci do kalendáře<br/>po dokončení rezervace.

en: Sum of payments
cs_CZ: Součet plateb

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Summary Segment
cs_CZ: Souhrnný segment

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Support Amelia by enabling this option
cs_CZ: Podpořte Amelia povolením této volby

en: Support Heading:
cs_CZ: Nadpis podpory:

en: Support is only available through forum
cs_CZ: Podpora je dostupná pouze prostřednictvím fóra

en: Switch Camera
cs_CZ: Přepnout kameru

en: Tab Title
cs_CZ: Název záložky

en: Table View
cs_CZ: Tabulkové zobrazení

en: Tags
cs_CZ: Tagy

en: Take a look at how our clients use Amelia
cs_CZ: Podívejte se, jak naši zákazníci používají Amelii

en: Tax
cs_CZ: Daň

en: Tax amount
cs_CZ: Částka daně

en: Tax amount needs to have value
cs_CZ: Výše daně musí mít hodnotu

en: Tax has been deleted
cs_CZ: Daň byla smazána

en: Tax has been saved
cs_CZ: Daň byla uložena

en: Tax has not been deleted
cs_CZ: Daň nebyla smazána

en: Tax rate
cs_CZ: Daňová sazba

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
cs_CZ: Daň nebude zahrnuta v cenové kalkulaci a bude zobrazena samostatně.

en: Tax will be included in price calculation.
cs_CZ: Daň bude zahrnuta v cenové kalkulaci.

en: Taxes
cs_CZ: Daně

en: Taxes have been deleted
cs_CZ: Daně byly smazány

en: Taxes have not been deleted
cs_CZ: Daně nebyly smazány

en: Template for Event Title
cs_CZ: Šablona pro název akce

en: Template name
cs_CZ: Název šablony

en: Test API Key
cs_CZ: Testovací API Key

en: Test Client ID
cs_CZ: Testovací Client ID

en: Test Key ID
cs_CZ: Testovací Key ID

en: Test Key Secret
cs_CZ: Testovací Key Secret

en: Test Mode
cs_CZ: Textový mód

en: Test Publishable Key
cs_CZ: Testovací Publishable Key

en: Test Secret
cs_CZ: Testovací Secret

en: Test Secret Key
cs_CZ: Testovací Secret Key

en: Text Area
cs_CZ: Oblast textu

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Text Color on Background
cs_CZ: Barva textu na pozadí

en: Text Content
cs_CZ: Textový obsah

en: Text Mode
cs_CZ: Textový mód

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
cs_CZ: Děkujeme! Vaše rezervace je dokončena a nyní čeká na potvrzení.

en: Thank you! Your booking is completed.
cs_CZ: Děkujeme! Vaše rezervace je dokončena.

en: The Customer Panel 2.0 allows for efficient management of appointments and events, with customizable options for colors and labels to better serve user needs.
cs_CZ: Zákaznický panel 2.0 umožňuje efektivní správu termínů a akcí s možností přizpůsobení barev a štítků, aby lépe sloužil potřebám uživatelů.

en: The Employee Panel 2.0 allows for efficient management of appointments and events, with customizable options for colors.
cs_CZ: Zákaznický panel 2.0 umožňuje efektivní správu termínů a akcí s možností přizpůsobení barev.

en: The Event List Booking Form 2.0 offers an intuitive and fast booking experience, with a design that stands out. Customers can effortlessly browse and book from a list of events.
cs_CZ: Rezervační formulář Seznam akcí 2.0 nabízí intuitivní a rychlou rezervaci a vyniká svým designem. Zákazníci mohou bez námahy procházet a rezervovat ze seznamu akcí.

en: The JWT app type is deprecated. We recommend that you create Server-to-Server OAuth
cs_CZ: Typ aplikace JWT je zastaralý. Doporučujeme vytvořit server-to-server OAuth.

en: The Time Slot Step you define here will be applied<br/>for all time slots in the plugin.
cs_CZ: Zde nastavený časový slot bude použit<br/>pro všechny sloty v pluginu.

en: The coupon field is mandatory
cs_CZ: Pole slevový kód je povinné

en: The coupon you entered is not valid
cs_CZ: Zadaný slevový kód není platný

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
cs_CZ: Měna v Amélii neodpovídá měně vybraného Square místa

en: The customer didn’t provide their email address so the invoice couldn’t be sent.
cs_CZ: Zákazník neuvedl svou e-mailovou adresu, takže faktura nemohla být odeslána.

en: The limit is checked by customer email
cs_CZ: Limit je kontrolován e-mailem zákazníka

en: The message body needs to be set on the Facebook Developers Settings
cs_CZ: Text zprávy je třeba nastavit v nastavení pro vývojáře na Facebooku

en: The message header needs to be set on the Facebook Developers Settings. The character limit is 60 with the replaced placeholders.
cs_CZ: Záhlaví zprávy musí být nastaveno v nastavení pro vývojáře na Facebooku. Omezení počtu znaků je 60 s nahrazenými zástupnými symboly.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
cs_CZ: Původní rezervační formuláře - Krok za krokem, Katalog, Seznam akcí a Kalendář akcí - obsahují základní přizpůsobení a změny štítků a slouží jako základ pro naše novější verze.

en: The package is time-limited to
cs_CZ: Balíček je časově omezený do

en: The payment will be done on-site.
cs_CZ: Platba bude provedena na místě.

en: The price will multiply by the number of people
cs_CZ: Cena se znásobí počtem osob

en: The price will multiply by the number of people/spots
cs_CZ: Cena se znásobí počtem osob/míst

en: The purchase code is invalid or it has expired
cs_CZ: Nákupní kód je neplatný nebo vypršela platnost

en: The refund amount is
cs_CZ: Vratná částka je

en: The resource and its name is not visible during the booking, so this name is only for you for easier management
cs_CZ: Zdroj a jeho název není během rezervace viditelný, takže tento název je určen pouze pro vás pro snadnější správu

en: The resource quantity will be counted for each selected service separately.
cs_CZ: Množství zdroje se započítá pro každou vybranou službu samostatně.

en: The resource quantity will be counted for each selected service/location separately.
cs_CZ: Množství zdroje se bude počítat pro každou vybranou službu/místo zvlášť.

en: The resource quantity will be shared among all selected services, employees, and locations.
cs_CZ: Množství zdroje bude sdíleno mezi všemi vybranými službami, pracovníky a místy.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
cs_CZ: Zbytek termínů lze rezervovat později na panelu Zákazníci.

en: The total number of people for the booking.
cs_CZ: Celkový počet lidí v rezervaci.

en: There are no SMS messages...
cs_CZ: Nejsou zde žádné SMS zprávy...

en: There are no appointments for today
cs_CZ: Dnes nemáte žádné rezervace

en: There are no attendees yet...
cs_CZ: Zatím zde nejsou žádní účastníci...

en: There are no days off yet...
cs_CZ: Zatím zde nejsou žádné dny volna…

en: There are no results...
cs_CZ: Žádné odpovídající výsledky...

en: There are no selected customers
cs_CZ: Nejsou vybráni žádní zákazníci

en: There are no special days yet...
cs_CZ: Zatím zde nejsou žádné speciální dny…

en: There are no upcoming events for this period
cs_CZ: Pro toto období nejsou naplánované žádné akce

en: There has been an error logging in to Mailchimp. Please try again.
cs_CZ: Omlouváme se, ale došlo k problému s přihlášením do Mailchimpu. Zkuste to znovu později.

en: There has been an error logging in to Square. Please try again.
cs_CZ: Omlouváme se, ale došlo k problému s přihlášením do Square. Zkuste to znovu později.

en: There is already an appointment for this employee in selected time period
cs_CZ: V daném období má už pracovník rezervaci

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
cs_CZ: V kalendáři Google/Outlook pracovníka je v tomto období už událost. Jste si jisti, že chcete vytvořit další?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
cs_CZ: Tito pracovníci budou dostávat email s upozorněním, že zakoupený balíček byl zakoupen bez rezervace termínu.

en: Third
cs_CZ: Třetí

en: This Service is available in a Package
cs_CZ: Tato služba je k dispozici v balíčku

en: This Web Hook is triggered when the customer purchases a package without booking any appointments
cs_CZ: Tento webhook se spustí, když zákazník zakoupí balíček bez rezervace schůzky

en: This booking is part of a package deal
cs_CZ: Tato rezervace je součástí balíčku

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
cs_CZ: Tato změna povede ke zvýšení ceny pro některé rezervace. Chcete vytvořit platební odkazy?

en: This change will lead to a price increase in this bookings. Do you want payment links to be created?
cs_CZ: Tato změna povede ke zvýšení ceny této rezervace. Chcete vytvořit platební odkazy?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
cs_CZ: Tento typ poplatku se nepoužije při rezervaci více termínů (funkce košíku nebo opakující se funkce) NEBO při při rezervaci akce s více pracovníky.

en: This coupon has expired
cs_CZ: Platnost tohoto slevového kódu vypršela

en: This coupon is not valid anymore
cs_CZ: Tento slevový kód už není platný

en: This email address is already being used
cs_CZ: Tento email je už používán

en: This employee is the only provider for this service
cs_CZ: Tento pracovník je jediný, který poskytuje tuto službu

en: This employee is the only provider on
cs_CZ: Tento pracovník je jediný, který je k dispozici

en: This field is required
cs_CZ: Toto pole je povinné

en: This file is forbidden for upload
cs_CZ: Tento typ souboru je zakázán

en: This is a recurring event
cs_CZ: Toto je opakující se akce

en: This is a unique hash created for security reasons.<br>Copy this token into the WhatsApp “Verify token“ field when creating a webhook.
cs_CZ: Toto je jedinečný hash vytvořený z bezpečnostních důvodů.<br>Zkopírujte tento token do pole "Ověřit token" v aplikaci WhatsApp při vytváření webhooku.

en: This is not the right address?
cs_CZ: Toto není správná adresa?

en: This is recurring event
cs_CZ: Toto je opakující se akce

en: This is the language in which the customer will receive notifications for bookings made on the admin/employee panel. It is preselected if the customer has booked on a page in the language available in Amelia notifications, or it can be set here.
cs_CZ: Toto je jazyk, ve kterém bude zákazník dostávat upozornění na rezervace provedené na panelu administrátora/pracovníka. Je přednastaven, pokud zákazník rezervoval na stránce v jazyce, který je k dispozici v upozorněních Amelia, nebo ho lze nastavit zde.

en: This is the path in your application that users are redirected to after<br/>they have authenticated with Apple. Add this URI in your Apple<br/>project credentials under "Redirect URIs".
cs_CZ: Toto je cesta v aplikaci, kam budou uživatelé přesměrováni poté,<br/>co se ověřili u Apple. Zadejte tento odkaz do vašich Apple<br/>project credentials v části “Redirect URIs”.

en: This is the path in your application that users are redirected to after<br/>they have authenticated with Google. Add this URI in your Google<br/>project credentials under "Authorized redirect URIs".
cs_CZ: Toto je cesta ve vaší aplikaci, kam budou uživatelé přesměrováni poté,<br/>co se ověřili u Google. Zadejte tento odkaz do vašeho Google<br/>project credentials v části “Authorized redirect URIs”.

en: This is the path in your application that users are redirected to after<br/>they have authenticated with Outlook. Add this URI in your Outlook<br/>application under "Redirect URIs".
cs_CZ: Toto je cesta ve vaší aplikaci, kam budou uživatelé přesměrováni poté,<br/>co se ověřili u aplikace Outlook. Zadejte tento odkaz do vaší Outlook<br/>aplikace v části “Redirect URIs”.

en: This is the status in whatsapp.
cs_CZ: Toto je stav ve whatsapp.

en: This message is sent once the customer tries to answer the message via WhatsApp<br> in order to notify that the messages sent via WhatsApp are without a reply option.
cs_CZ: Tato zpráva je odeslána, jakmile se zákazník pokusí odpovědět na zprávu prostřednictvím aplikace WhatsApp<br> s cílem upozornit, že zprávy odeslané přes WhatsApp jsou bez možnosti odpovědi.

en: This option does not apply to new forms,<br/> for that please check the customize page.
cs_CZ: Tato volba se nevztahuje na nové formuláře,<br/> proto se prosím podívejte na stránku Vzhled.

en: This package deal will expire in
cs_CZ: Tato nabídka balíčku vyprší za

en: This package has
cs_CZ: Tento balíček obsahuje

en: This package is canceled. <br>To book an appointment, please reopen it first.
cs_CZ: Tento balíček je zrušen. <br>Pro rezervaci termínu ho prosím nejdřív otevřete.

en: This payment cannot be completed
cs_CZ: Platba nemohla být dokončena

en: This payment cannot be completed and your account has not been charged
cs_CZ: Platba nemohla být dokončena a platba nebyla strhnuta

en: This service does not have any extras
cs_CZ: Tato služba nemá žádné doplňky

en: This service is available in a Package
cs_CZ: Tato služba je k dispozici v balíčku

en: This will change the time of the appointment. Continue?
cs_CZ: Toto změní čas rezervace. Pokračovat?

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Ticket
cs_CZ: Vstupenka

en: Ticket ID
cs_CZ: ID vstupenky

en: Ticket Name
cs_CZ: Název vstupenky

en: Ticket Type
cs_CZ: Typ vstupenky

en: Ticket Types
cs_CZ: Typy vstupenek

en: Ticket cannot be scanned for this date
cs_CZ: Pro toto datum nelze vstupenku naskenovat

en: Ticket has already been scanned
cs_CZ: Vstupenka už byla naskenována

en: Ticket is valid
cs_CZ: Vstupenka je platná

en: Ticket name
cs_CZ: Název vstupenky

en: Ticket not found
cs_CZ: Vstupenka nenalezena

en: Ticket not valid
cs_CZ: Vstupenka není platná

en: Tickets
cs_CZ: Vstupenky

en: Tickets for events with attendees will not be updated
cs_CZ: Vstupenky na akce s účastníky se nezaktualizují

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Time Range:
cs_CZ: Časové rozmezí:

en: Time Zone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Time after the appointment (rest, clean up, etc.),<br/>when another booking for same service and<br/>employee cannot be made.
cs_CZ: Čas po termínu (odpočinek, úklid atd.),<br/>po který nemůže být u stejného <br/>pracovníka rezervována stejná služba.

en: Time frame
cs_CZ: Časové rozmezí

en: Time needed to prepare for the appointment, when<br/>another booking for same service and employee<br/>cannot be made.
cs_CZ: Čas před termínem,<br/>po který nemůže být naplánována stejnému <br/>pracovníkovi stejná služba.

en: Time period is calculated from
cs_CZ: Časové období se počítá z

en: Time slot is unavailable
cs_CZ: Časový slot je nedostupný

en: Time slots are unavailable
cs_CZ: Časové sloty jsou nedostupné

en: Time(s):
cs_CZ: Čas(y):

en: Time:
cs_CZ: Čas:

en: Timeline
cs_CZ: Časová osa

en: Times Used
cs_CZ: Počet využití

en: Times bought
cs_CZ: Počet zakoupení

en: Timetable
cs_CZ: Termín

en: Timezone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Title of the event that will be displayed in the Apple Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Název akce, který bude zobrazen v kalendáři Apple.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Title of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Název akce, který bude zobrazen v kalendáři Google.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Title of the event that will be displayed in the Outlook Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Název akce, který bude zobrazen v kalendáři Outlook.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: Title of the meeting that will be displayed in the Zoom.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
cs_CZ: Název termínu, který bude zobrazen v Zoomu.<br/>Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění.

en: To
cs_CZ: Zákazník

en: To Customer
cs_CZ: Zákazníkovi

en: To Employee
cs_CZ: Pracovníkovi

en: To be able to send test SMS please recharge your balance.
cs_CZ: Abyste mohli odeslat zkušební SMS, dobijte kredit.

en: To be able to send test email please configure "Sender Email" in Notification Settings.
cs_CZ: Abyste mohli odeslat zkušební email, nastavte "Email Odesílatele" v nastavení upozornění.

en: To enable Google maps, enter the Google Map API key in General Settings
cs_CZ: Chcete-li povolit Mapy Google, zadejte klíč Rozhraní Google Map API v obecných nastaveních

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
cs_CZ: Pro automatické aktualizace je nutné aktivovat licenci. Prosím navštivte %s pro aktivaci Amelia.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
cs_CZ: Pro přeplánovaní rezervace zvolte datum a čas v kalendáři a poté stiskněte Potvrdit.

en: To send this notification please add the following line in your cron
cs_CZ: Pro odeslání upozornění přidejte následující řádek do CRONu

en: To use Square, you must have PHP version 7.4 or higher
cs_CZ: Chcete-li používat aplikaci Square, musíte mít PHP verze 7.4 nebo vyšší

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Today's appointments
cs_CZ: Dnešní rezervace

en: Toggle Sidebar
cs_CZ: Přepnout postranní panel

en: Token has been expired
cs_CZ: Tokenu již vypršela platnost

en: Tomorrow
cs_CZ: Zítra

en: Torch off
cs_CZ: Vypnout světlo

en: Torch on
cs_CZ: Zapnout světlo

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total Amount
cs_CZ: Cena celkem

en: Total Amount:
cs_CZ: Cena celkem:

en: Total Appointments
cs_CZ: Rezervací celkem

en: Total Cost:
cs_CZ: Cena celkem:

en: Total Number of Appointments
cs_CZ: Celkový počet termínů

en: Total Number of Packages
cs_CZ: Celkový počet balíčků

en: Total Number of People
cs_CZ: Celkový počet osob

en: Total Number of People:
cs_CZ: Celkový počet osob:

en: Total Number of Services
cs_CZ: Počet služeb celkem

en: Total Price
cs_CZ: Celková cena

en: Total Services Booked
cs_CZ: Celkem rezervovaných služeb

en: Total people
cs_CZ: Lidí celkem

en: Total price
cs_CZ: Celková cena

en: Transfer
cs_CZ: Převod

en: Transfer Amount (%)
cs_CZ: Částka převodu (%)

en: Translate
cs_CZ: Přeložit

en: Translation
cs_CZ: Překlad

en: Trigger by attribute
cs_CZ: Spustit podle atributu

en: Trigger type
cs_CZ: Typ spouštěče

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled<br/>because of 'Minimum time required before canceling' value
cs_CZ: URL, na kterou bude uživatel přesměrován, pokud rezervace nemůže být zrušena<br/> z důvodu minimálního času nutného před zrušením

en: Unable to add category
cs_CZ: Není možné přidat kategorii

en: Unable to connect to Google Calendar
cs_CZ: Není možné se připojit ke kalendáři Google

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
cs_CZ: Nepodařilo se deaktivovat polugin, zkuste to prosím později.

en: Unable to delete category
cs_CZ: Není možné smazat kategorii

en: Unable to delete extra
cs_CZ: Není možné smazat doplněk

en: Unable to retrieve payments results
cs_CZ: Není možné získat výsledek platby

en: Unable to retrieve pricing
cs_CZ: Není možné načíst ceník

en: Unable to save categories positions
cs_CZ: Pozice kategorií nebylo možné uložit

en: Unable to save category
cs_CZ: Není možné uložit kategorii

en: Unable to save custom fields positions
cs_CZ: Pozice vlastních polí nebylo možné uložit

en: Unable to save packages positions
cs_CZ: Pozice balíčků nebylo možné uložit

en: Unable to save services positions
cs_CZ: Pozice služeb nebylo možné uložit

en: Unavailable Time Slots
cs_CZ: Nedostupné termíny

en: Unblock
cs_CZ: Odblokovat

en: Undelivered
cs_CZ: Nedoručeno

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
cs_CZ: Bohužel se objevila chyba serveru a email nebyl odeslán.

en: Unique
cs_CZ: Jedinečný

en: Unit price
cs_CZ: Jednotková cena

en: Unlimited
cs_CZ: Neomezené

en: Unsuccessful Cancellation Redirect URL
cs_CZ: URL po neúspěšném zrušení

en: Until when?
cs_CZ: Do kdy?

en: Until:
cs_CZ: Do:

en: Upcoming
cs_CZ: Nadcházející

en: Upcoming appointments
cs_CZ: Nadcházející rezervace

en: Upcoming events
cs_CZ: Nadcházející akce

en: Upcoming events block
cs_CZ: Blok nadcházejících akcí

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update booking status automatically
cs_CZ: Aktualizovat stav rezervace automaticky

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
cs_CZ: Aktualizovat stav rezervace na schváleno po úspěšné platbě z odkazu

en: Update following
cs_CZ: Aktualizovat následující

en: Update for all
cs_CZ: Aktualizovat všechny

en: Update with a couple of features, improvements and bug fixes:
cs_CZ: Aktualizace s několika funkcemi, vylepšeními a opravami chyb:

en: Upgrade
cs_CZ: Upgradovat

en: Upgrade now
cs_CZ: Upgradovat nyní

en: Upgrade to any of our three premium versions and unlock a world of exclusive features and benefits, tailored to enhance your experience and maximize the value you get from our product.
cs_CZ: Upgradujte na některou ze tří prémiových verzí a odemkněte si svět exkluzivních funkcí a výhod, které jsou přizpůsobeny tak, aby zlepšily váš zážitek a maximalizovaly hodnotu, kterou z našeho produktu získáte.

en: Upload Customers .csv file
cs_CZ: Nahrajte .csv soubor se zákazníky

en: Upload file here
cs_CZ: Nahrajte zde soubor

en: Usage Limit
cs_CZ: Omezit počet použití

en: Use Global Colors
cs_CZ: Použít globální barvy

en: Use placeholder:
cs_CZ: Použít zástupný text:

en: Use service duration for booking a time slot
cs_CZ: Použít dobu trvání služby pro rezervaci časového slotu

en: Use the Event Calendar Booking Form 2.0 to display your events in a calendar, allowing customers to book directly, search for specific events, or view upcoming events.
cs_CZ: Pomocí rezervačního formuláře Kalendář akcí 2.0 můžete zobrazit své akce v kalendáři a umožnit zákazníkům přímou rezervaci, vyhledávání konkrétních akcí nebo zobrazení nadcházejících akcí.

en: Use the upgraded Step-by-Step Booking Form 2.0 for a simplified, direct booking process on your page. Customize its design and labels to enhance user experience and meet your business needs.
cs_CZ: Použijte aktualizovaný rezervační formulář Krok za krokem 2.0 pro zjednodušený a přímý proces rezervace na vaší stránce. Přizpůsobte si jeho design a popisky tak, abyste zvýšili uživatelský komfort a vyhověli svým obchodním potřebám.

en: Use these settings to change labels on frontend pages
cs_CZ: Zde upravíte nastavení popisků na stránkách webu

en: Use these settings to define plugin general settings and default settings for your services and appointments
cs_CZ: Zde upravíte obecná nastavení pluginu, služeb a rezervací

en: Use these settings to define settings that will be applied for the specific Amelia roles
cs_CZ: Zde upravíte nastavení rolí Amelia

en: Use these settings to manage frontend bookings
cs_CZ: Zde upravíte nastavení rezervací na frontendu

en: Use these settings to register URLs to which booking information will be sent when booking action occurs.
cs_CZ: Zde upravíte nastavení adres URL, na které budou při provedení rezervace odeslány informace o rezervaci.

en: Use these settings to set company working hours and days off which will be applied for every employee
cs_CZ: Zde upravíte nastavení pracovních hodin a dnů volna

en: Use these settings to set price format, payment method and coupons that will be used in all bookings
cs_CZ: Zde nastavíte formát měny, platební metody a slevové kódy, které budou použity v objednávkách

en: Use these settings to set up picture, name, address, phone and website of your company
cs_CZ: Zde upravíte nastavení obrázku, adresy, tel. čísla a webové adresy společnosti

en: Use these settings to set your mail settings which will be used to notify your customers and employees
cs_CZ: Zde nastavíte emaily, které se použijí při zasílání upozornění zákazníkům a pracovníkům

en: Use this setting to activate the plugin code so you can have access to auto updates of Amelia
cs_CZ: Zde zadáte aktivační kód pluginu, abyste získali přístup k aktualizacím pluginu Amelia

en: Use this setting to configure provider details
cs_CZ: Nastavte Detaily poskytovatele

en: Use this setting to manage API keys for Amelia endpoints
cs_CZ: Použijte toto nastavení pro správu API klíčů pro koncové body Amelie

en: Used
cs_CZ: Použitý

en: Used Coupon
cs_CZ: Použitý slevový kód

en: Used coupon
cs_CZ: Použitý slevový kód

en: User Profile
cs_CZ: Profil uživatele

en: User:
cs_CZ: Uživatel:

en: VAT
cs_CZ: DPH

en: VAT Visibility
cs_CZ: Viditelnost DPH

en: VAT number
cs_CZ: IČO

en: Valid <b>First</b> and <b>Last name</b> are required fields. <br>If invalid, other values will be skipped and not imported.<br>If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
cs_CZ: Platné <b>Jméno</b> a <b>Příjmení</b> jsou povinná pole. <br>Pokud jsou neplatné, ostatní hodnoty budou přeskočeny a nebudou importovány.<br>Pokud má více zákazníků stejnou e-mailovou adresu, importuje se pouze první z nich.

en: Valid Until:
cs_CZ: Platný do:

en: Validate ticket
cs_CZ: Potvrdit vstupenku

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Values that will be overwritten
cs_CZ: Hodnoty, které budou přepsány

en: Values that will be saved
cs_CZ: Hodnoty, které budou uloženy

en: Verification expired. Please try again.
cs_CZ: Čas pro ověření vypršel, zkuste to znovu.

en: Version
cs_CZ: Verze

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: View API keys Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení API klíčů

en: View Activation Settings
cs_CZ: Zobrazit nastavení aktivace

en: View All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: View Appointments
cs_CZ: Zobrazit rezervace

en: View Appointments and Events Settings
cs_CZ: Zobrazit nastavení rezervací a akcí

en: View Cart
cs_CZ: Zobrazit košík

en: View Company Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení společnosti

en: View Employees
cs_CZ: Zobrazit pracovníka

en: View Events
cs_CZ: Zobrazit akce

en: View General Settings
cs_CZ: Zobrazit Obecné nastavení

en: View Google Calendar Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení kalendáře Google

en: View Integrations Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení integrace

en: View Labels Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení popisků

en: View Less Packages
cs_CZ: Zobrazit méně balíčků

en: View Message
cs_CZ: Zobrazit zprávu

en: View More
cs_CZ: Dozvědět se více

en: View More Packages
cs_CZ: Zobrazit další balíčky

en: View Notifications Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení upozornění

en: View Payments Settings
cs_CZ: Zobrazit nastavení plateb

en: View Profile
cs_CZ: Zobrazit profil

en: View Roles Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení rolí

en: View Web Hooks Settings
cs_CZ: Zobrazit Nastavení web hooks

en: View Working Hours & Days Off Settings
cs_CZ: Zobrazit nastavení pracovních hodin a dnů volna

en: View all photos
cs_CZ: Zobrazit všechny fotky

en: View in Package
cs_CZ: Zobrazit v balíčku

en: View in Package button
cs_CZ: Tlačítko Zobrazit v balíčku

en: View less
cs_CZ: Zobrazit méně

en: View more
cs_CZ: Zobrazit více

en: View pricing for:
cs_CZ: Zobrazit ceník pro:

en: Views
cs_CZ: Zobrazeno

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Visible
cs_CZ: Viditelné

en: Visible at
cs_CZ: Viditelné na

en: WP Role
cs_CZ: WP role

en: Waiting
cs_CZ: Čeká se

en: Waiting Button Background Color
cs_CZ: Barva pozadí tlačítka čekání

en: Waiting Button Text Color
cs_CZ: Barva textu tlačítky čekání

en: Waiting for payment
cs_CZ: Čekám na platbu

en: Waiting list
cs_CZ: Čekací listina

en: Waiting list capacity must be at least 1
cs_CZ: Kapacita čekací listiny musí být alespoň 1

en: Waiting list is empty
cs_CZ: Čekací listina je prázdná

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Warning Color
cs_CZ: Výstražná barva

en: We are importing customers,<br>this will be completed in a few moments
cs_CZ: Právě importujeme zákazníky,<br>za chvíli to bude hotové

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
cs_CZ: Upozorníme vás, pokud se uvolní místo a vaše rezervace bude schválena.

en: We'll notify you if a spot opens up.
cs_CZ: Upozorníme vás, pokud se uvolní místo.

en: We've prepared a .csv document for you, with customers that were not imported. After fixing issues, you can try again.
cs_CZ: Připravili jsme pro vás .csv dokument se zákazníky, kteří nebyli importováni. Po vyřešení problémů to můžete zkusit znovu.

en: Web Hooks
cs_CZ: Web hooks

en: Web Hooks Settings
cs_CZ: Nastavení web hooks

en: Website
cs_CZ: Web

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Week
cs_CZ: Týden

en: Weekly
cs_CZ: Týdně

en: Weeks
cs_CZ: Týdny

en: Welcome Back
cs_CZ: Vítejte zpět

en: Welcome to wpAmelia
cs_CZ: Vítejte ve wpAmelia

en: What's New
cs_CZ: Co je nového

en: What's new
cs_CZ: Co je nového

en: WhatsApp Auto-reply message
cs_CZ: Automatická odpověď na zprávu aplikace WhatsApp

en: WhatsApp Business Account ID
cs_CZ: ID účtu WhatsApp Business

en: WhatsApp Notifications
cs_CZ: Upozornění WhatsApp

en: WhatsApp Webhook Callback URL
cs_CZ: URL zpětného volání webhooku WhatsApp

en: WhatsApp Webhook Verify Token
cs_CZ: Ověřovací token webhooku WhatsApp

en: WhatsApp message has been sent
cs_CZ: Zpráva WhatsApp byla odeslána

en: WhatsApp message has not been sent
cs_CZ: Zpráva WhatsApp nebyla odeslána

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
cs_CZ: Pokud vypnete tuto volbu, rezervace bude<br/>stanovena podle základního kroku časového slotu

en: Whole amount
cs_CZ: Celá částka

en: Without expiration
cs_CZ: Bez expirace

en: Woo Order Id
cs_CZ: ID WooCommerce objednávky

en: WooCommerce Service
cs_CZ: Služba WooCommerce

en: WooCommerce Thank you page
cs_CZ: Děkovací stránka WooCommerce

en: Woocommerce Order Id
cs_CZ: ID WooCommerce objednávky

en: WordPress User
cs_CZ: Uživatel Wordpressu

en: Work Hours
cs_CZ: Pracovní hodiny

en: Working Hours
cs_CZ: Pracovní hodiny

en: Working Hours & Days Off
cs_CZ: Pracovní hodiny a dny volna

en: Working Hours & Days Off Settings
cs_CZ: Nastavení pracovních hodin a dnů volna

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Yearly
cs_CZ: Ročně

en: Years
cs_CZ: Roky

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes, Reset
cs_CZ: Ano, obnovit

en: Yes, Sure!
cs_CZ: Ano, jistě!

en: You are currently using Version
cs_CZ: Aktuálně používáte verzi

en: You are on the waiting list with position
cs_CZ: Jste na čekací listině na pozici

en: You are the only provider for this service
cs_CZ: Jste jediný/á, kdo poskytuje tuto službu

en: You are the only provider on
cs_CZ: Jste jediný/á, kdo je k dispozici

en: You are using a form that will be outdated soon!
cs_CZ: Používáte formulář, který bude brzy zastaralý!

en: You can edit or delete each appointment
cs_CZ: Můžete upravit nebo smazat každou rezervaci

en: You can find available placeholders on the Notifications page
cs_CZ: Dostupné zástupné texty naleznete na stránce Upozornění

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
cs_CZ: Termíny vybrané k rezervaci naleznete dole. Pokud chcete provést víc rezervací, klikněte na tlačítko dole.

en: You can use this coupon for next booking:
cs_CZ: Tento slevový kód můžete použít pro další rezervaci:

en: You can use this option to export appointments in CSV file<br/>for the selected date range.
cs_CZ: Zde můžete vyexportovat rezervace z vybraného období do CSV souboru.

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
cs_CZ: Zde můžete vyexportovat účastníky akce do CSV souboru.

en: You can use this option to export coupons in CSV file.
cs_CZ: Zde můžete vyexportovat slevové kódy do CSV souboru.

en: You can use this option to export customers in CSV file.
cs_CZ: Zde můžete vyexportovat zákazníky do CSV souboru.

en: You can use this option to export payments in CSV file<br/>for the selected date range.
cs_CZ: Zde můžete vyexportovat platby z vybraného období do CSV souboru.

en: You can use this option to import customers from a CSV file.
cs_CZ: Zde můžete naimportovat zákazníky z CSV souboru.

en: You don't have any appointments
cs_CZ: Nemáte zde žádné rezervace termínů

en: You don't have any appointments here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné rezervace…

en: You don't have any categories here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné kategorie...

en: You don't have any coupons here yet
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné slevové kódy

en: You don't have any custom fields here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádná vlastní pole...

en: You don't have any customers here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné zákazníky...

en: You don't have any employees here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné pracovníky…

en: You don't have any events
cs_CZ: Nemáte zde žádné akce

en: You don't have any events here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné akce…

en: You don't have any locations here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádná místa...

en: You don't have any packages
cs_CZ: Nemáte zde žádné balíčky

en: You don't have any packages here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné balíčky...

en: You don't have any payments here yet
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné platby

en: You don't have any resources yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné zdroje…

en: You don't have any services here yet...
cs_CZ: Zatím zde nemáte žádné služby...

en: You don't have any taxes here yet
cs_CZ: Nemáte zde žádné daně

en: You don't have any upcoming appointments yet
cs_CZ: Zatím nemáte žádné nadcházející rezervace

en: You have
cs_CZ: Máte

en: You have already booked this appointment
cs_CZ: Tuto rezervaci jste už provedli

en: You have already booked this event
cs_CZ: Tuto akci jste již rezervovali

en: You have appointments for
cs_CZ: Máte rezervace pro

en: You have appointments for this service
cs_CZ: Máte rezervace pro tuto službu

en: You have disabled all available payment methods. This means that default payment method from general settings will be used.
cs_CZ: Zakázali jste všechny platební metody. Bude nastavena výchozí platební metoda z obecného nastavení.

en: You have entered an incorrect email
cs_CZ: Zadali jste neplatný email

en: You have entered an incorrect password
cs_CZ: Zadali jste nesprávné heslo

en: You have reached maximum number of registered domains
cs_CZ: Dosáhli jste maximálního počtu aktivovaných domén

en: You need to set up a QR Code E-Tickets notification.
cs_CZ: Je třeba nastavit upozornění e-vstupenky s QR kódem.

en: You need to set up a Waiting List notification.
cs_CZ: Je třeba nastavit upozornění čekací listiny.

en: You will be redirected to the payment checkout.
cs_CZ: Budete přesměrováni na pokladnu platby.

en: You will change a setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
cs_CZ: Změníte nastavení, které je nastaveno také pro každého zaměstnance samostatně. Chcete nastavení aktualizovat pro všechny zaměstnance?

en: You will change working hours setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
cs_CZ: Změníte nastavení pracovních hodin, které je nastaveno také pro každého zaměstnance samostatně. Chcete nastavení aktualizovat pro všechny zaměstnance?

en: Your API key
cs_CZ: Váš API klíč

en: Your Coupon is active
cs_CZ: Váš slevový kód je aktivní

en: Your Coupon is hidden
cs_CZ: Váš slevový kód je skrytý

en: Your ID must include at least one letter
cs_CZ: Vaše ID musí obsahovat alespoň jedno písmeno

en: Your Information
cs_CZ: Osobní údaje

en: Your Location is hidden
cs_CZ: Vaše místo je skryté

en: Your Location is visible
cs_CZ: Vaše místo je viditelné

en: Your Name
cs_CZ: Jméno

en: Your Tax is active
cs_CZ: Váš daň je aktivní

en: Your Tax is hidden
cs_CZ: Vaše daň je skrytá

en: Your balance has been recharged
cs_CZ: Váš zůstatek byl obnoven

en: Your card number is incomplete
cs_CZ: Číslo platební karty není kompletní

en: Your card number is invalid
cs_CZ: ČÍslo platební karty není platné

en: Your card's expiration date is incomplete
cs_CZ: Datum expirace platební karty není kompletní

en: Your card's expiration year is in the past
cs_CZ: Datum expirace platební karty je v minulosti

en: Your card's security code is incomplete
cs_CZ: Bezpečnostní číslo platební karty není kompletní

en: Your current changes will be lost.
cs_CZ: Aktuální změny budou ztraceny.

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
cs_CZ: Heslo bylo úspěšně změněno. Použijte nové heslo pro přihlášení.

en: Your password has been reset successfully
cs_CZ: Heslo bylo úspěšně obnoveno

en: Your postal code is incomplete
cs_CZ: PSČ není kompletní

en: Your purchase code has been hidden for security reasons. You can find it on your store page
cs_CZ: Váš nákupní kód byl skryt z bezpečnostních důvodů. Naleznete ho na stránce obchodu

en: Zoom Join Link (Participants)
cs_CZ: Link pro Zoom konferenci (hosté)

en: Zoom Join Meeting (Participants) Link
cs_CZ: Link pro Zoom konferenci (hosté)

en: Zoom Link
cs_CZ: Odkaz Zoom

en: Zoom Links
cs_CZ: Odkazy Zoom

en: Zoom Settings
cs_CZ: Nastavení Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
cs_CZ: Link pro zahájení Zoom konference (Vlastník)

en: Zoom Start Meeting (Hosts) Link
cs_CZ: Start Zoom meetingu (Vlastník) odkaz

en: Zoom User
cs_CZ: Uživatel Zoom

en: and
cs_CZ: a

en: appointment is required to be booked now.
cs_CZ: rezervaci musíte provést nyní.

en: appointment slots left to be booked
cs_CZ: zbylá časová okna k rezervaci

en: appointments are required to be booked now.
cs_CZ: rezervace musíte provést nyní.

en: at
cs_CZ: v

en: book appointments before the deal expires!
cs_CZ: rezervujte si termíny dřív, než nabídka skončí!

en: channel
cs_CZ: kanál

en: coupons
cs_CZ: slevové kódy

en: customers
cs_CZ: zákazníci

en: customers booked this appointment as a part of package:
cs_CZ: zákazník provedl tuto rezervaci jako součást balíčku:

en: customers booked this appointment out of package deal
cs_CZ: zákazník provedl tuto rezervaci mimo balíček

en: customers have been imported successfully to your customer list
cs_CZ: zákazníci byly úspěšně importováni do seznamu zákazníků

en: customers were not imported for missing First Name, Last Name, having invalid Email and Phone number or combination of these reasons.
cs_CZ: zákazníci nebyli importováni kvůli chybějícímu jménu, příjmení, neplatnému emailu a telefonu nebo kombinaci těchto důvodů.

en: customers with the same email address are already in your customer list. If you choose to overwrite with new records some data will be saved.
cs_CZ: zákazníci se stejným emailem už jsou v seznamu zákazníků. Pokud zvolíte možnost přepsat novými údaji,  některá data se uloží.

en: day
cs_CZ: den

en: days
cs_CZ: dny

en: e.g. Chair
cs_CZ: např. židle

en: employee
cs_CZ: pracovník

en: employees
cs_CZ: pracovníci

en: employees.
cs_CZ: pracovníci.

en: filled
cs_CZ: naplněno

en: for today
cs_CZ: dnes

en: from
cs_CZ: od

en: iCloud Email Address
cs_CZ: iCloud e-mailová adresa

en: includes
cs_CZ: zahrnuje

en: includes:
cs_CZ: zahrnuje:

en: locations
cs_CZ: místa

en: mandatory notice
cs_CZ: povinné oznámení

en: messages
cs_CZ: zprávy

en: month
cs_CZ: měsíc

en: months
cs_CZ: měsíce

en: of
cs_CZ: z

en: on
cs_CZ: v

en: only on our
cs_CZ: pouze na našich

en: out of
cs_CZ: z

en: payments
cs_CZ: plateb

en: people
cs_CZ: osoby

en: people waiting
cs_CZ: osob/y na čekaní listině

en: person
cs_CZ: osoba

en: person waiting
cs_CZ: osoba na čekací listině

en: placeholder
cs_CZ: zástupný text

en: plain
cs_CZ: prostý

en: purchased packages
cs_CZ: zakoupené balíčky

en: results
cs_CZ: výsledky

en: service
cs_CZ: služba

en: services
cs_CZ: služby

en: settings
cs_CZ: nastavení

en: slot left
cs_CZ: místo

en: slots left
cs_CZ: míst/a

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
cs_CZ: termíny, které jste vybrali, jsou obsazené. Nabídli jsme vám nejbližší termíny.

en: spot left
cs_CZ: místo

en: spots left
cs_CZ: míst/a

en: taxes
cs_CZ: daně

en: ticket left
cs_CZ: dostupná vstupenka

en: tickets left
cs_CZ: dostupných vstupenek

en: to
cs_CZ: až

en: to be booked
cs_CZ: být rezervován

en: try different email
cs_CZ: zkuste jiný email

en: until
cs_CZ: do

en: week
cs_CZ: týden

en: weeks
cs_CZ: týdny

en: with Amelia Support
cs_CZ: s podporou Amelia

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the appointment date and time.<br>The ‘Appointment date and time’ option will set the limit based on the appointment scheduled date.
cs_CZ: "Datum a čas rezervace" nastaví limit na základě data, kdy je rezervace vytvořena, bez ohledu na datum a čas termínu.<br>Možnost "Datum a čas termín”u nastaví limit na základě naplánovaného data termínu.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
cs_CZ: "Datum a čas rezervace" nastaví limit na základě data vytvoření rezervace, bez ohledu na datum a čas události.<br>Datum a čas zahájení akce jej nastaví na základě data a času zahájení akce.

en: “All/Packages/Services” filter option
cs_CZ: Možnost filtru „Vše/Balíčky/Služby"

en: “Back” Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka „Zpět“

en: “Book Now” Button Type
cs_CZ: Typ tlačítka „Rezervovat nyní"

en: “Filter by Employee” option
cs_CZ: Možnost „Filtrovat podle pracovníka“

en: “Filter by Location” option
cs_CZ: Možnost „Filtrovat podle místa“

en: “Search” option
cs_CZ: Možnost „Hledat“
